Հայկական թրիլլեր. ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժնից անհետացել էր իտալացիներից առգրավված մոտ 10 հազար դոլարը
Այս պատմությունը հայկական թրիլլերի լավագույն սցենար դառնալու հավակնություն ունի, եւ սցենարը գրողին վճարել պետք չէ: Սցենարի հեղինակները քննիչներն են, դատավորը, դատախազը, քննչականի բաժնի պետը, Երեւան քաղաքի ոստիկանության պետը, քննչական գլխավոր վարչության պետը, Իտալիայի հյուպատոսը եւ էլի բազում անձինք: Նրանք նաեւ գործող անձինք են:
Ընդ որում, եթե որեւէ ռեժիսոր որոշի այս սցենարով ֆիլմ նկարահանել, խմբագրությունը պատրաստ է նրան տրամադրել նաեւ որոշ օգտակար ձայնագրություններ: Բայց սա թողնենք ապագային:
Պատմության սկիզբը կարելի է համարել 2012 թ. մարտի 6-ը՝ ժամը 13:00-ն, վայրը` Երեւան, Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը:
Նիստը նախագահում է դատավոր Արմեն Խաչատրյանը: Մեղադրող դատախազը Խաչատուր Բաղդասարյանն է: Նիստին մասնակցում են նաեւ Իտալիայի դեսպանատան հյուպատոսը, թարգմանիչը, երկու ընթերակա եւ երկու իտալացի ամբաստանյալ:
Բոլորի ներկայությամբ բացվում է ամբաստանյալներից մեկի մոտից անձնական խուզարկությամբ առգրավված գումարի փաթեթը, որում պետք է լիներ 1 մլն 460 հազար դրամ, 2 հազար 400 դոլար, 3 հազար 180 եվրո: Դատավորը փաթեթից հանում է 80 հազար դրամ. այլ գումար չի լինում: (Հարկ է նշել, որ քննչական մարմինն իրավունք չուներ իր մոտ պահել առգրավված գումարը, այն պետք է միանգամից դեպոնացվեր եւ հանգրվաներ համապատասխան հաշվեհամարին):
Դատավորն անակնկալի է գալիս. նիստը ընդհատում է, դուրս գալիս դահլիճից եւ միանգամից զանգում ոստիկանության Արաբկիրի քննչականի պետին` Արծրուն Առաքելյանին: Վերջինս իր մոտ է կանչում գործի հետ առնչություն ունեցած երեք քննիչներին:
Այստեղ մի պահ դադարեցնելով սյուժեի այս հատվածի զարգացումը՝ վերադառնանք ավելի վաղ ժամանակագրություն ունեցող իրադարձություններին:
Դատական գործ N ԵԱՔԴ/0201/01/11 Մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակություն. «Վինչենցո Տորինոյին եւ Անտոնիո Կավեին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նրանք, նախնական համաձայնության գալով, խարդախությամբ գումար հափշտակելու դիտավորությամբ ձեռք են բերել «Արմենիա-Մարիոթ» հյուրանոցի կրծքանշան-պիտակներ, իրենց կողմից վարձակալած «Ֆորդ Կուգա» մակնիշի 093 LS 62 համարանիշի ավտոմեքենայով կանգնեցրել են Անդրանիկ Մխիթարյանի կողմից վարվող «Մերսեդես ՄԼ» մակնիշի ավտոմեքենան, ներկայացել իբրեւ «Արմանի» ընկերության հագուստներ ներկայացնող մենեջերներ եւ չարաշահելով վերջինիս վստահությունը՝ Իտալիա մեկնելու համար ավիատոմս գնելու պատրվակով Կոմիտաս սրճարանում վերցրել են 357 հազար 200 ՀՀ դրամին համարժեք 950 ԱՄՆ դոլար, խարդախությամբ հափշտակել այն՝ վերջինիս պատճառելով զգալի չափի՝ 357 հազար 200 դրամի գույքային վնաս: Բացի այդ՝ նույն օրը կանգնեցրել են Արտակ Պետրոսյանի կողմից վարվող «Մերսեդես ՄԼ» մակնիշի ավտոմեքենան, ներկայացրել իբրեւ «Արմանի» ընկերության հագուստներ ներկայացնող մենեջերներ եւ չարաշահելով վերջինիս վստահությունը՝ Իտալիա մեկնելու համար ավիատոմս գնելու պատրվակով Հր. Քոչարի փողոցում վերցրել են 225 հազար ՀՀ դրամ, 118 հազար 115 ՀՀ դրամին համարժեք 500 ԱՄՆ դոլար եւ 51 հազար 803 ՀՀ դրամին համարժեք 100 եվրո գումար՝ վերջինիս պատճառելով զգալի չափի՝ 464 հազար 918 ՀՀ դրամի գույքային վնաս»: |
Վինչենցո Գայտանո Տորինոն եւ Անտոնիո Դելլե Կավեն Իտալիայի Հանրապետության քաղաքացիներ են, երկուսն էլ Նեապոլ քաղաքից: Նրանց նկատմամբ 2011 թ. հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Երեւան քաղաքի քննչական վարչության Քանաքեռ-Զեյթուն քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Իտալացիներն առաջադրված մեղադրանքում իրենց մեղավոր են ճանաչել եւ միջնորդել են, որ դատական քննությունն անցկացվի արագացված կարգով, ինչը դատարանը բավարարել է:
Դատարանը երկու իտալացիներից յուրաքանչյուրի նկատմամբ վերջնական պատիժ է սահմանել տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի` մեկ մլն ՀՀ դրամի չափով: Եվ ահա դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո իտալացիներին պետք է վերադարձվեին խուզարկությամբ նրանցից առգրավված իրերն ու գումարը:
Մարտի 6-ին դատավոր Ա. Խաչատրյանը հենց դա էր ուզում անել, երբ պարզեց, որ առգրավված մոտ 10 հազար ԱՄՆ դոլարից փաթեթում առկա է միայն 80 հազար դրամ:
Ինչպես է թաքցվել գումարի կորուստը
Արաբկիրի քննչական վարչության պետ Արծրուն Առաքելյանը հանրապետության ոստիկանության պետի տեղակալ, քննչական գլխավոր վարչության պետ Գագիկ Համբարձումյանի սանիկն է: Հենց այս հանգամանքն է պատճառը, որ այս փողի գողության փաստը կարողացել են թաքցնել: Գագիկ Համբարձումյանի որդին` Սարգիսը, Արաբկիրի քննչական բաժնի պետի տեղակալն է:
2011 թ. հոկտեմբերի 14-ին իտալացիների նկատմամբ քրեական գործը հարուցել է Արաբկիրի քննչական բաժնի քննիչ Սերգեյ Վարանցովյանը: Հետո գործը փոխանցվել է բաժնի մեկ այլ քննիչի` Միքայել Միքայելյանին (Միքայելը Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Մկրտչյանի որդին է. հոր եւ որդու ազգանունները տարբեր են):
Այնուհետեւ գործը Միքայել Միքայելյանից փոխանցվել է բաժնի մեկ այլ քննիչի` Պարույր Բադալյանի վարույթ: Հենց նա է ավարտել քննությունը եւ գործն ուղարկել դատարան: Դատարանում գործը ներկայացրել եւ մեղադրանքը պաշտպանել է դատախազ Խաչատուր Բաղդասարյանը:
Եվ այսպես, մարտի 6-ին, երբ դատավորը պարզում է փաթեթի պարունակությունը եւ հեռախոսազանգով տեղեկացնում քննչականի պետին` Արծրուն Առաքելյանին, վերջինս, իր մոտ կանչելով երեք քննիչներին, նրանց ուղարկում է դատարան: Քննիչները դատարանից վերադառնում են եւ հաստատում, որ փաթեթում գումարը չկա:
Քննչականի պետը զանգահարում է համայնքի դատախազին` Գրիշա Միքայելյանին: Վերջինս կարճ ժամանակ անց գործը հսկող դատախազ Խաչատուր Բաղդասարյանի հետ գալիս է Արծրուն Առաքելյանի մոտ: Երեքով բարձրանում են Արաբկիրի ոստիկանության պետի` Արթուր Մեհրաբյանի աշխատասենյակ: Նրանց միանում է նաեւ Արաբկիրի ոստիկանապետի օպեր գծով տեղակալ Ալբերտ Մարգարյանը:
Միլպետը, լսելով հավաքվածներին, իր մոտ է կանչում գործը նախապատրաստող օպեր լիազորներին՝ Ռաֆոյին (Ղարաբաղի ռազմական ոստիկանության պետ Աղասի Բագրատունյանի որդին է) եւ Վահրամին (Քանաքեռ-Զեյթուն ՄՌՈ-ի նախկին պետ Արթուր Մարգարյանի որդին է):
Վերջիններս հայտարարում են, որ քննիչի ներկայությամբ փողը հաշվել են եւ հանձնել նրան: Արթուր Մեհրաբյանը հայտարարում է, թե քրեական գործով իրենք մաքուր են, եւ միջադեպի մասին կզեկուցի վերադասին` Երեւանի ոստիկանապետ Ներսիկ Նազարյանին: Ենթադրաբար, նա հենց այդպես էլ վարվում է: Ամեն դեպքում, գործի լրջությունից ելնելով՝ ողջամիտ որոշումը սա պետք է լիներ:
«Հետքին» այդպես էլ չհաջողվեց պարզել՝ Ներսիկ Նազարյանը միջադեպի մասին տեղեկացրե՞լ է ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին: Ոստիկանությունում մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Գագիկ Համբարձումյանը խնդրել է, որ ոստիկանապետին այս պատմության մասին չասեն:
Դատախազը հայտնել է, որ գործը դատախազությունում ընդամենը երկու ժամ է մնացել, եւ փաթեթները փակ էին, որից հետո քննիչն իր ձեռքով դրանք վերցրել է եւ տարել դատարան: Դատախազը նաեւ ասել է, թե միակ խնդիրն անփութությունն է՝ ավելացնելով, որ դրա համար առավելագույն պատիժը նկատողությունն է լինելու: Նա նույնպես առաջարկել է միջադեպի մասին զեկուցել վերադասին:
Քննչականի պետը` Արծրուն Առաքելյանը, բոլորին խնդրել է ոչ մի տեղ չզեկուցել: Նա նույն օրը գնացել է դատավորի մոտ, նրան խնդրել մինչեւ առավոտ ժամանակ տրամադրել ու կատարվածի մասին որեւ մեկին չասել կամ հայտարարություն չտարածել: Դատավորը չի մերժել:
Արծրուն Առաքելյանը, վերադառնալով բաժին, կանչել է երեք քննիչներին, հայտնել, որ գնում է գլխավորի` Գագիկ Համբարձումյանի մոտ, եւ հանձնարարել մինչեւ իր վերադարձը «անհետացած» գումարը վերականգնել՝ սպառնալով, որ եթե գումարը չբերեն, «բոլորի գլխին գործ է սարքելու»:
Սերգեյ Վարանցովյանը ժամեր անց բերել է մի քանի հազար դոլար: Միքայել Միքայելյանը հրաժարվել է գումար տալ՝ ասելով, որ ինքը գումար չի վերցրել եւ չի էլ պատրաստվում չվերցրածը վերադարձնել:
Մյուս քննիչի՝ Պարույր Բադալյանի հայրը երեք հազար դոլարը պետք է բերեր շրջանից: Նա նույն օրը չի հասցնում հասնել Երեւան, եւ այդ փողը նրա փոխարեն վճարում է Արծրունը՝ վերադարձնելու պայմանով: Մնացած գումարների մասին առայժմ չի հաջողվել տեղեկություններ ստանալ:
Քննիչի հայրը առավոտյան գալիս է Երեւան եւ երեք հազարը դոլարը փոխանցում որդուն: Երեկոյան քննչականի պետը պակասող գումարը տանում է դատարան, եւ փողը հաջորդ օրը վերադարձնում են իտալացիներին:

Армянский триллер: из следственного отдела полиции исчезли изъятые у итальянцев около 10 тысяч долларов
Эта история претендует на то, чтобы стать лучшим сценарием для армянского триллера. При этом платить за сценарий не придется, так как его авторами являются следователи, судья, прокурор, начальник следственного отдела, начальник полиции города Еревана, начальник главного следственного управления, консул Италии и многие другие. Они же являются действующими лицами. Причем, если какой-либо режиссер надумает снять фильм по этому сценарию, то редакция готова предоставить ему некоторые любопытные аудиозаписи. Но об этом потом.
Эта история началась в 13.00 6 марта 2012 г. в суде общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана. Председательствовал на судебном заседании судья Армен Хачатрян, обвинителем был Хачатур Багдасарян. В заседании принимали также участие консул посольства Италии, переводчик, двое понятых и двое подсудимых-итальянцев.
В присутствии всех участников судебного заседания судья распечатывает пакет с деньгами, изъятыми в ходе обыска одного из подсудимых. В пакете должно находиться 1 млн 460 тысяч драмов, 2 тысячи 400 долларов и 3 тысячи 180 евро. Однако судья достает из пакета ... 80 тысяч драмов, поскольку других денег там не оказывается. (Следует отметить, что следственный орган не имеет права держать у себя изъятую сумму, она должна быть сразу депонирована и переведена на соответствующий расчетный счет.)
Судья в растерянности. Он прерывает заседание, выходит из зала суда и сразу звонит начальнику следственного отдела полиции Арабкирского района Арцруну Аракеляну. Последний вызывает к себе причастных к делу трех следователей.
Здесь ненадолго прервем развитие этой сюжетной линии и вернемся к более ранним по хронологии событиям.
Судебное дело N ԵԱՔԴ/0201/01/11 Краткое содержание обвинительного заключения: “Винченцо Торино и Антонио Каве выдвинуто обвинение в том, что они, придя к предварительному сговору и имея умысел похитить деньги путем мошенничества, приобрели бейджики гостиницы “Армения-Мариотт”, посредством взятого ими в аренду автомобиля марки “Форд Куга” с номерным знаком 093 LS 62 остановили автомобиль марки “Мерседес ՄԼ“, за рулем которого находился Андраник Мхитарян, представились менеджерами по рекламе одежды “Армани” и, злоупотребив его доверием, под предлогом приобретения авиабилета в Италию, путем мошенничества похитили у него в кафе “Комитас” 950 долларов США, эквивалентных 357 тыс.200 драмам РА, причинив значительный ущерб в размере 357 тыс.200 драмов. В тот же день они остановили автомобиль “Мерседес ՄԼ“, за рулем которого находился Артак Петросян, представились менеджерами по рекламе одежды “Армани” и, злоупотребив доверием последнего, под предлогом приобретения авиабилета в Италию, путем мошенничества на улице Грачья Кочара взяли у него 225 тысяч драмов РА, 500 долларов США, эквивалентных 118 тыс.115 драмам РА, и 100 евро, эквивалентных 51 тыс.803 драмам РА, причинив ему значительный ущерб в размере 464 тыс.918 драмов РА”. |
Винченцо Гайтано Торино и Антонио Делл Каве – граждане Италии, оба из города Неаполь. 14 октября 2011 г. против них в следственном отделе “Канакер-Зейтун” полиции Еревана было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.2 ст.178 УК РА.
Итальянцы признали себя виновными и ходатайствовали о проведении судебного процесса в ускоренном порядке. Суд удовлетворил их ходатайство.
В отношении каждого из двух итальянцев суд в качестве окончательного наказания установил штраф в тысячекратном размере минимальной зарплаты – 1 млн драмов РА. И вот после вступления в законную силу приговора суда итальянцам должны были быть возвращены изъятые у них во время обыска вещи и деньги.
Именно это и хотел сделать 6 марта судья А.Хачатрян, когда выяснил, что из изъятых у подсудимых около 10 тысяч долларов США в пакете находятся 80 тысяч драмов.
Как сокрыли потерю денег
Начальник следственного управления Арабкирского района Арцрун Аракелян является крестником заместителя начальника полиции РА, начальника главного следственного управления Гагика Амбарцумяна. Именно это обстоятельство и позволило скрыть факт кражи этих денег. Сын Гагика Амбарцумяна, Саркис, является заместителем начальника следственного отдела полиции Арабкирского района.
14 октября 2011 г. уголовное дело в отношении итальянцев возбудил следователь следственного отдела полиции Арабкирского района Сергей Воронцов. Затем дело было передано другому следователю – Микаелу Микаеляну (последний является сыном судьи суда общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Артура Мкртчяна – фамилии у отца и сына разные).
От Микаеляна дело перешло к следователю Паруйру Бадаляну. Именно он завершил предварительное следствие и направил дело в суд. В суде обвинение защищал прокурор Хачатур Багдасарян.
Итак, 6 марта, когда судья увидел содержимое пакета и сообщил об этом по телефону начальнику следственного отдела Арцруну Аракеляну, последний вызвал к себе следователей и отправил их в суд. По возвращении следователи подтвердили, что денег в пакете не было.
Начальник следственного отдела позвонил окружному судье Грише Микаеляну. Последний вместе с прокурором Хачатуром Багдасаряном сразу пришел к Арцруну Аракеляну. Втроем они поднялись в кабинет начальника полиции Арабкирского района Артура Меграбяна. К ним присоединился и заместитель по оперативной линии начальника Арабкирской полиции Альберт Маркарян.
Начальник полиции, выслушав своих коллег, вызвал к себе подготовивших дело оперуполномоченных Рафо (сына начальника военной полиции Карабаха Агаси Багратуняна) и Ваграма (сына бывшего начальника МРО столичного района Канакер-Зейтун Артура Маркаряна).
Последние заявили, что пересчитали деньги в присутствии следователя и передали ему. Артур Меграбян заявил, что по уголовному делу они чисты и что об инциденте он доложит начальству – главе столичной полиции Нерсику Назаряну. Предположительно, именно так он и поступил, поскольку с учетом серьезности дела это было наиболее разумное решение.
“Hetq”-у так и не удалось выяснить, проинформировал Нерсик Назарян начальника полиции Владимира Гаспаряна об этом инциденте или нет. По сообщению наших источников в полиции, Гагик Амбарцумян попросил, чтобы Гаспаряну ничего не сообщали.
По словам прокурора, дело оставалось в прокуратуре всего два часа, пакеты были запечатаны. Затем следователь взял пакеты и отнес в суд. Прокурор также отметил, что единственная причина – халатность, которая предусматривает лишь выговор. Он также предложил доложить начальству об инциденте.
Руководитель следственного отдела Арцрун Аракелян попросил никому ничего не докладывать. В тот же день он пришел к судье с просьбой дать ему время до утра и никому не говорить о произошедшем. Судья согласился.
Вернувшись в отдел, Арцрун Аракелян вызвал к себе трех следователей, сообщил, что идет к шефу, Гагику Амбарцумяну, и поручил до своего возвращения вернуть “исчезнувшую сумму“, пригрозив в противном случае “завести на всех дело“.
Через несколько часов Сергей Воронцов принес несколько тысяч долларов. Микаел Микаелян отказался дать деньги, заявив, что не собирается возвращать то, что не брал.
Отец другого следователя, Паруйра Бадаляна, должен был привезти из района три тысяч долларов. Ему не удалось в тот же день приехать в Ереван, и эту сумму вместо него внес Арцрун Аракелян с условием ее возвращения. Получить информацию об остальной сумме пока не удается.
Утром отец следователя приехал в Ереван и передал сыну три тысяч долларов. Вечером начальник следственного отдела отнес недостающую сумму в суд. На следующий день деньги были возвращены итальянцам.