Վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափի հնգապատկման նախագիծը ստացավ ԱԺ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով առաջարկվում է վիրավորանքի և զրպարտության դրամական փոխհատուցման չափը հնգապատկել: Գործող օրենքով վիրավորանքի համար փոխհատուցման չափը մեկ միլիոն դրամ է, զրպարտության համար` երկու միլիոն դրամ, պատգամավորն առաջարկում է փոխհատուցման չափը հնգապատկել` դարձնելով 5 և 10 միլիոն դրամ:
Ըստ նախագծի հեղինակի` տեղեկատվական դաշտում իրավիճակ է, երբ վիրավորանք և զրպարտություն գրեթե ամեն օր կարելի է հանդիպել մամուլում թե իշխանության, թե՛ ընդդիմության ներկայացուցիչների հասցեին: Սիմոնյանն ընդգծեց` սա օրենք չէ լրատվամիջոցի դեմ, այլ` ստի, վիրավորանքի ու զրպարտության դեմ է:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի համոզմամբ` գումարային շեմի բարձրացմամբ խնդիրը չի լուծվի. միտումնավոր իրականացվող վիրավորանքը և զրպարտությունմը քողարկելու միջոցներ կան:
«Այս կերպ մենք անհավասար պայմանների մեջ ենք դնում այն միջոցները, որոնք լրատվամիջոց են համարվում և այն տեղեկատվության միջոցները, որոնք չեն համարվում ԶԼՄ-ի կարգավորման առարկա: Խոսքը օրինակ՝ յություբյան ալիւքների մասին է, կեղծ օգտատերերի և այլնի: Նրանք կարող են կեղծ տեղեկատվություն հրապարակել, և ԶԼՄ-ները, հղում կատարելով սկզբնաղբյուրին, վերարտադրեն և պատասխանատվությունից կարող են խուսափել այդ կեղծ էջերը», -ասաց նա:
Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրեց Արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը, ում խոսքով` արդար հավասարակշռություն պետք է լինի անձի արժանապատվության իրավական պաշտպանության և խոսքի ազատության միջև: Կառավարությունը սակայն համաձայն չէ փոխհատուցման չափը հնգապատկելուն, գործադիրն առաջարկում է վիրավորանքի դեպքում փոխհատուցման չափը սահմանել ոչ ավելի քան երկու միլիոն դրամ, իսկ զրպարտության դեպքում` ոչ ավելի քան երեք միլիոն: Այս առաջարկը նրա համար է, որ խոսքի ազատությունը չսահմանափակվի, նաև հիմք է հանդիսացել դատական գործերը, քանի որ նույնիսկ առավելագույն շեմը չի կիրառվում:
Նախագիծը ներկայացվեց քվեարկության Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով, այն ընդունվեց և հստակեցվեց, որ Կառավարության առաջարկը կներկայացվի առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ:

Законопроект об увеличении размера морального вреда за оскорбление и клевету в пятикратном размере получило положительное заключение
Постоянная комиссия Национального собрания по государственно – правовым вопросам дала положительное заключение законопроекту заместителя председателя НС Алена Симоняна об увеличении размера морального вреда за оскорбление и клевету в пятикратном размере. По действующему закону за оскорбление взыскивается 1 миллион драм, за клевету – 2 миллиона, депутат предлагает увеличить размер до 5 и 10 миллионов соответственно.
По словам автора законопроекта, в информационном поле сейчас такая ситуация, что в прессе оскорбления и клевету можно увидеть почти каждый день в адрес представителей власти и оппозиции. Симонян отметил, что это не закон против средств массовой информации, а закон против лжи, оскорбления и клеветы.
По мнению депутата фракции «Мой шаг» Назели Багдасарян, увеличением размера выплачиваемого вреда проблема не решится, есть способы скрыть оскорбления и клевету.
Мнение правительства представил заместитель министра юриспруденции Ваге Даниелян. По его словам, должно быть справедливое равновесие между правовой защитой достоинства личности и свободой слова. Правительство не согласно с увеличением в пятикратном размере, предлагает при оскорблении назначить не более 2 миллионов драм, а при клевете – не более 3 миллионов. Это предложение для того, чтобы не ограничивалась свобода слова, основой послужили также судебные дела, не применяется даже максимальный размер.
Законопроект был представлен на обсуждение по предложению Алена Симоняна, он был принят. Предложение правительства будет представлено во время первого и второго чтения.