Մխիթար Հայրապետյանն առաջարկում է պահպանել գերության մեջ գտնվող զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափը
Ազգային ժողովի պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանն առաջարկում է գերության մեջ գտնվող զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափը պահպանել: Պատգամավորը փոփոխություններ է առաջարկում «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում:
Գործող կարգավորումների համաձայն` գերության մեջ գտնվող զինծառայողն ազատվում է զբաղեցրած զինվորական պաշտոնից և թողնվում է ՊՆ կադրային ստորաբաժանման տրամադրության տակ մինչև գերությունից ազատվելը: Օրենքով սահմանված են կադրերի տրամադրության տակ թողնելու այն հիմքերը, որոնց դեպքում պահպանվում է զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափը, և այդ ցանկում գերության մեջ հայտնվելը չկա:
Մխիթար Հայրապետյանն առաջարկում է հստակեցում այդ հոոդվածում` պահպանել գերության մեջ գտնվող զինծառայողի համար պաշտոնային դրույքաչափը և դրա վճարումն իրականացնել է միայն այն դեպքում, երբ զինծառայողի կողմից գերության մեջ գտնվելու փաստի կապակցությամբ անցկացված ծառայողական քննության արդյունքում ակնհայտ հիմնավորվում է, որ գերության մեջ հայտնվելը զինծառայողի` զորամասը կամ ծառայության վայրը կամ մարտադաշտն ինքնակամ թողնելու և (կամ) կամովին գերի հանձնվելու հետևանք չէ:
Ըստ հեղինակի`գործող կարգավորումների պարագայում խնդիրներ են առաջանում գերության մեջ գտնվելու ընթացքում զինծառայողի ընտանիքի կենսագոյության հետ կապված, ինչը զինծառայողների իրավական և սոցիալական երաշխիքների ապահովման ուղղությամբ իրականացվող պետական քաղաքականության առումով արդարացի չէ:
Հիշեցնենք, որ նախագիծը ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգում հայտնվելու համար պետք է ստանա գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Այն շրջանառության մեջ է դրվել սեպտեմբերի 10-ին:

Мхитар Айрапетян предлагает сохранить должностной оклад находящихся в плену военнослужащих
Депутат Национального Собрания Мхитар Айрапетян предлагает сохранить должностной оклад находящихся в плену военнослужащих. В связи с этим Айрапетян предложил внести изменения в закон РА “О военной службе и статусе военнослужащего”.
По действующего закону, находящийся в плену военнослужащий освобождается от занимаемой воинской должности и до освобождения из плена поступает в распоряжение кадрового подразделения Минобороны РА. Законом установлены основания перевода в распоряжение подразделения кадров, при которых сохраняется должностной оклад военнослужащего. В этом перечне нет пункта о нахождении военнослужащего в плену.
Мхитар Айрапетян предлагает внести уточнение в данную статью закона, сохранив должностной оклад находящегося в плену военнослужащего, а выплату оклада осуществлять после того, как в результате служебного расследования будет подтверждено, что попадание в плен не является следствием самовольного покидания военнослужащим воинской части или его добровольной сдачи в плен.
По мнению депутата, при действующих регулированиях семья оказавшегося в плену военнослужащего сталкивается с проблемами, что несправедливо с точки зрения осуществляемой государством политики по обеспечению военнослужащих правовыми и социальными гарантиями.
Напомним, что для включения законопроекта в повестку пленарных заседаний Национального Собрания необходимо положительное заключение профильной комиссии. Законопроект введен в обращение 10 сентября.