Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպել է Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու հոգևոր առաջնորդին
Եգիպտոսում պաշտոնական այցով գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 13-ին հանդիպեց Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ, Ալեքսանդրիայի Պապ և Սբ. Մարկոսի աթոռի պատրիարք Թավադրոս Երկրորդին:
Արտաքին գործերի նախարարաության հաղորդագրության համաձայն՝ անդրադառնալով կրոնահամայնքային համագործակցությանը՝ նախարար Մնացականյանը կարևորեց հայերի և ղպտիների դարավոր կապերի շարունակական ամրապնդումը՝ խարսխված հոգևոր արժեքների և ավանդական բարեկամության վրա:
ԱԳ նախարարն ու ղպտիական եկեղեցու առաջնորդը քննարկեցին կրոնական փոքրամասնությունների հիմնախնդիրներին առնչվող մի շարք հարցեր՝ առանձնահատուկ կարևորելով կրոնական հանդուրժողականությունն ու խաղաղ գոյակցությունը։
Այս համատեքստում զրուցակիցները ցավով արձանագրեցին կրոնական խմբերի թիրախավորումն ահաբեկչական և ծայրահեղական խմբավորումների կողմից՝ ընդգծելով կրոնական խմբերի պաշտպանության անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ նրանց իրավունքների երաշխավորման, հոգևոր և պատմական ժառանգության պահպանման միջոցով: Այս համատեքստում նախարարը նշեց. «Հայաստանը միջազգային տարբեր ձևաչափերի և հարթակների միջոցով աշխատում է ազգային և կրոնական խոցելի փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության, կրոնների բազմազանության ապահովման ուղղությամբ՝ ի նպաստ վերջիններիս ներուժի հզորացման ու ամրապնդման»:
Նախարարը բարձր գնահատեց Եգիպտոսի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի հանդեպ, որը բացառիկ ներդրում է ունեցել եգիպտական պետության կայացման և զարգացման գործում:
Թավադրոս Երկրորդը կարևորեց երկու քույր՝ Ղպտի ուղղափառ և Հայ առաքելական եկեղեցիների կայուն փոխգործակցությունը:

Armenian Foreign Minister and Pope of the Coptic Orthodox Church of Alexandria Meet in Egypt
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsaknayan, who is on an official visit to Egypt, today met with the Pope of the Coptic Orthodox Church of Alexandria and Patriarch of the See of Saint Mark Pope Tawadros II.
The foreign ministry issued the following statement on the meeting.
Touching upon the issue of religious-community cooperation, Minister Mnatsakanyan emphasized the consistent strengthening of Armenian-Coptic centuries-old ties, anchored on spiritual values and traditional friendship.
The Foreign Minister and the Pope of the Coptic Orthodox Church discussed a number of issues concerning religious minorities, particularly highlighting the importance of religious tolerance and peaceful co-existence.
In this regard, the interlocutors deplored the targeting of religious groups by terrorist and extremist groups, emphasizing the need to protect religious groups, including through guaranteeing their rights, and preserving the religious and historical heritage. In this context, the Minister noted. "Armenia works through various international formats and platforms towards the protection of the rights of vulnerable national and religious minorities, ensuring the diversity of religions, in order to consolidate and strengthen their potential."
The Minister commended the hospitable attitude of the authorities of Egypt towards the Armenian community, which had an exclusive contribution to the establishment and development of the Egyptian state.
Tawadros II highlighted the sustainable collaboration of the two sister churches - the Coptic Orthodox and the Armenian Apostolic.