Զոհրաբ Մնացականյանը Եգիպտոսում հանդիպել է ալ-Ազհարի գերագույն իմամ Ահմադ Մուհամմադ ալ-Տայիբի հետ
Սեպտեմբերի 14-ին Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ալ-Ազհար մզկիթի գերագույն իմամ շեյխ Ահմադ Մուհամմադ ալ-Տայիբի հետ։
ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ հանդիպմանը կարևորվեց հայ-եգիպտական դարավոր բարեկամությունը՝ խարսխված երկու ժողովուրդների միջև համերաշխության և փոխադարձ հարգանքի զգացումներով:
«Հիրավի գնահատելի է Եգիպտոսի կառավարության ջերմ և հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի նկատմամբ, ինչի շնորհիվ հայերը կարողացան պահպանել իրենց լեզուն, մշակույթը, կրոնը և ազգային ինքնությունը»,- ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը՝ հավելելով, որ «կրոնական հանդուրժողականության և փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից Եգիպտոսի փորձառությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել»:
Երկուստեք մտահոգիչ համարվեց աշխարհի տարբեր անկյուններում ծայրահեղական դրդապատճառներով հանցագործությունները և կրոնական հիմքի վրա խտրականության դրսևորումները և քաղաքական նպատակներով կրոնի շահարկումը: Այս համատքեստում զրուցակիցները շեշտեցին միջկրոնական հանդուրժողականության և համերաշխ համակեցության կարևորությունը: Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանը միջազգային տարբեր ձևաչափերով հետևողականորեն աշխատում է կրոնական խմբերի իրավունքների պաշտպանության, կրոնների բազմազանության ապահովման ուղղությամբ:

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, now on an official visit to Egypt, yesterday met with Grand Imam of al-Azhar Ahmed Mohamed Ahmed El-Tayeb.
During the meeting, the two highlighted the centuries-old friendship between Armenia and Egypt, anchored on a sense of solidarity and mutual respect between our two peoples.
“The warm and hospitable attitude of the Government of Egypt towards the Armenian community is truly valuable, due to which Armenians managed to preserve their language, culture, religion and national identity”, said Zohrab Mnatsaknayan, adding that “Egypt’s experience with regards to religious tolerance and protection of minority rights can be a good example”.
Both sides expressed their concern over the extremism-based crimes in various parts of the world, discrimination on religious grounds, as well as the exploitation of religion for political purposes. In this regard, the interlocutors stressed the importance of interreligious tolerance and peaceful coexistence. Minister Mnatsakanyan noted that Armenia is consistently working to protect the rights of religious groups and ensure the diversity of religions through various international formats.