Պաշտոնատար անձինք պարտավոր կլինեն նաև ծախսերի հայտարարագիր լրացնել
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Հանրային ծառայության մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերում փոփոխություններ կատարելու փաթեթը, որով առաջարկում է ընդլայնել հայտարարատու պաշտոնատար անձանց շրջանակը:
Հայտարարագրման ենթակա պաշտոնատար անձինք են համարվելու նաև 15000 և ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ավագանու անդամները:
Փաթեթը ներկայացրեց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը: Ըստ նախագծերի` հայտարարագրման ենթակա է սահմանվում նաև փաստացի տիրապետվող գույքը: Եթե այս փոփոխությունները կյանքի կոչվեն, ապա պաշտոնատար անձի` պարտականությունների դադարեցումից հետո երկու տարվա ընթացքում եկամուտների էական փոփոխություններից հետո, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իրավասու կլինի պահանջել գույքի և եկամուտների իրավիճակային հայտարարագիր:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը լիազորություն է ստանալու նաև դիմելու օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին` հայտարարագրերի վերլուծության ընթացքում պաշտոնատար անձի գույքի փաստացի տիրապետումը ստուգելու և քրեական ենթամշակույթին հարելու հնարավորության ուսումնասիրության նպատակով:

Должностные лица обязаны будут заполнять декларации о расходах
Парламент сегодня обсудил в первом чтении проект изменений в законе РА “Об общественной службе”, которым предлагается расширить круг должностных лиц, обязанных представлять декларации.
В их число войдут также члены совета старейшин общин с численностью населения 15.000 и более человек.
Пакет законопроектов представил министр юстиции Рустам Бадасян.
Согласно предлагаемым изменениям, в случае существенного изменения размера доходов в течение двух лет после прекращения выполнения должностным лицом своих обязанностей Комиссия по предупреждению коррупции будет вправе потребовать ситуационную декларацию об имуществе и доходах.
Комиссия также получит полномочие на обращение в органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, с целью проверки фактического рааспоряжения имуществом должностного лица в период анализа деклараций и его возможного примыкания к уголовной субкультуре.