Արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը «ալ-Ախբար» թերթին
Արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը ներկայացնում է արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը «ալ-Ախբար» թերթին:
Հարց. Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև երկկողմ հարաբերությունների դինամիկան:
Պատասխան. Իրավամբ, վերընթաց զարգացող hայ-եգիպտական հարաբերությունները հիմնված է փոխադարձ հարգանքի և առանձնահատուկ բարեկամության վրա: Գիտեք, որ Եգիպտոսն արաբական պետություններից առաջինն էր, որ ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը և հյուրընկալել Մերձավոր Արևելքում Հայաստանի առաջին դիվանագիտական ներկայացուցչությունը: Անկախությունից ի վեր՝ մեր եգիպտացի գործընկերների հետ կարողացել ենք կառուցել բազմաոլորտ համագործակցություն: Բավարար է միայն նշել, որ մեր երկու երկրների միջև ստորագրվել է համագործակցության տարբեր ոլորտներին առնչվող ավելի քան 50 համաձայնագիր: Հայ-եգիպտական միջկառավարական հանձնաժողովն արդյունավետ հարթակ է՝ երկկողմ օրակարգին առնչվող խնդիրների քննարկման, ինչպես նաև հարաբերությունների առաջիկա ամրապնդման ու ընդլայնման հեռանկարներն ուրվագծելու համար:
Վերջին շրջանում քաղաքական երկխոսության դինամիկան ոգևորիչ է: Միաժամանակ մեզ հաջողվել է ուրվագծել մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների հեռանկարները ՏՏ, դեղագործության, ստեղծարար կրթության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորնտերում: Մեր օրակարգում հատուկ տեղ են զբաղեցնում տարածաշրջանային գործընթացների և մարտահրավերների շուրջ քննարկումներն ու դիրքորոշումների համադրումը:
Մեր միջպետական համագորությունը հաջողված է, և միասնաբար կարողացել ենք արձանագրել կարևոր ձեռքբերումներ: Միևնույն ժամանակ մենք զգում ենք, որ անհրաժեշտ է նոր շունչ հաղորդել մեր համագործակցությանը՝ միջազգային և տարածաշրջանային նոր իրողություններին համապատասխանեցնելու համար, հատկապես երբ մենք առերեսվում ենք տարածաշրջանային անվտանգության նմանատիպ, եթե ոչ նույնական մարտահրավերների: Այսօր մենք առավել քան երբևէ նկատում ենք, որ միմյանցից տարբերվող մեր տարածաշրջանների՝ Արևելյան Միջերկրականի, Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի և նույնիսկ Հարավային Կովկասի անվտանգությունը փոխկապակցված է:
Հարց. Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանն աջակցել Եգիպտոսին՝ ԵԱՏՄ հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրման հարցում:
Պատասխան. Հայաստանը հայտնել է իր լիակատար աջակցությունը Եգիպտոսի ցանկությանը միանալու ԵԱՏՄ ազատ գոտուն: Եվ երեկ իմ լավ բարեկամ, ԵԱՀ արտգոծնախարար Սամեհ Շուքրի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում ես վերահաստատեց այդ աջակցությունը:
2019թ.-ի հունիսին՝ բանակցությունների առաջին փուլի մեկնարկին, ՀՀ փոխվարջապետ Մհեր Գրիգորյանն արտահայտեց մեր վճռականությունն աջակցել և օժանդակել բարեկամ Եգիպտոսին ազատ առևտրի համաձայնագրին միանալու հարցում: Հավատացած ենք, որ բոլոր կողմերը կշահեն վերոնշյալ առևտրային համաձայնագրի շրջանակներում ավելի խորը համագործակցությունից: Այդ իսկ պատճառով մենք շահագրգռված ենք համաձայնագիրը ստորագրելու բոլոր ընթացակարգերի արագ ավարտին հասցնելով:
Հարց: Ի՞նչ դեր ունեն եգիպտահայերը Եգիպտոսի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման գործում:
Պատսխան: Պատմական տարբեր ժամանակաշրջաններում բնակություն հաստատելով Եգիպտոսում՝ հայերն իրենց զգալի ներդրումն են ունեցել Եգիպտոսի զարգացման ու բարգավաճման գործում:
Մեր պատմության ծանրագույն ժամանակահատվածում, երբ վտանգված էր հայ ժողովրդի գոյությունը, Եգիպտոսն արաբական մի շարք այլ երկրների հետ միասին ընդունեց Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանության սարսափներից փրկված հազարավոր հայերի: Մենք երբեք չենք մոռանա այն հյուրընկալությունը, որին Եգիպտոսում արժանացան ցեղասպանություն վերապրած մեր հայրենակիցները:
Այսօր այդ հայերի սերունդները շարունակում են ապրել և կերտել Եգիպտոսում, նրանք մեծ ներդրում են ունեցել Եգիպտոսի պետական ինստիտուտների կայացման և զարգացման գործում, և մենք հպարտ ենք այդ ներդրումով: Լինելով Եգիպտոսի նվիրյալ քաղաքացիներ՝ նրանք միաժամանակ օժտված են բոլոր անհրաժեշտ հնարավորություններով՝ պահպանելու իրենց ազգային ինքնությունը, լեզուն և ավանդույթները: Մենք, անշուշտ, խորապես երախտապարտ ենք Եգիպտոսի կառավարությանը և ժողովրդին այդ ջանքերի և մեր ժողովրդի պաշտպանության համար:
Շուրջ տասը հազարանոց եգիպտահայ համայնքը կարևոր կամուրջ է երկու բարեկամ երկրների միջև: Հայ համայնքի ներկայությունը պարարտ հող հանդիսացավ երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար:
Հարց: Որո՞նք են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջերս տեղի ունեցած բախումների պատճառները:
Պատասխան. Կան բազմաթիվ պատճառներ, սակայն առանցքայինն այն է, որ սա Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի միջոցով Հայաստանին և Արցախին միակողմանի զիջումներ պարտադրելու նոր փորձ էր: Այս առումով, սակայն, ավելի կարևորն այն է, որ Ադրբեջանն ակնհայտորեն գերագնահատել էր իր կարողությունները, որոնք ներկայումս չեն համապատասխանում իր հայտնի նպատակներին:
Սա ադրբեջանական կողմի փորձն էր` ռազմական առավելություն դրսևորելու Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ, որը, ակնհայտորեն, ձախողվեց: Հուլիսյան մարտերը ի ցուց դրեցին Հայաստանի կարողությունները՝ պաշտպանելու իրեն, իր բնակչությունն ու սահմանները: Ավելին, հուլիսյան մարտերը վառ կերպով ցույց տվեցին, որ հակամարտութունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում:
Հարց: Ի՞նչ դեր ունի Թուրքիան Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության բորբոքման հարցում:
Պատասխան. Մենք ականատես ենք եղել Թուրքիայի ապակայունացնող դերին ոչ միայն մեր, այլև իր բոլոր հարևան տարածաշրջաններում: Ուժի, ներթափանցման և միջամտության դրսևորմները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում չեն նպաստում ինչպես հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այնպես էլ՝ տարածաշրջանային խաղաղությանը, անվտանգությանը և կայունությանը:
Հուլիյան մարտերի ընթացքում Թուրքիան միակ երկիրն էր, որը միակողմանի աջակցում և քաջալերում էր Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումները: Այդ աջակցությունը ուղեկցվում էր Հայաստանի և հայ ժողովուրդի հանդեպ ագրեսիվ կեցվածքով.
Նախ, Թուրքիան հրապարակավ խրախուսում է Ադրբեջանին ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերել Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ՝ բացահայտորեն հայտնելով իր աջակցությունն Ադրբեջանին, այդ թվում՝ ռազմական առումով:
Երկրորդ, Թուրքիան Հայաստանի դեմ ռազմատենչ կեցվածք դրսևորեց` նախաձեռնելով լայնամասշտաբ զորավարժություններ Հայաստանի և Արցախի անմիջական հարևանությամբ, որոնք ուղեկցվեցին չափազանց սադրիչ գործողություններով:
Երրորդ, մենք ականատես ենք լինում Ադրբեջանում թուրքական ռազմական շարունակական կուտակման, ինչն ամրապնդում և ընդլայնում է Թուրքիայի հետագա ներկայությունը:
Չորրորդ, տեղեկություններ են շրջանառվում Սիրիայում օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների հավաքագրման մասին՝ Ադրբեջան տեղափոխելու նպատակով:
Մենք քաջատեղյակ ենք այլ տարածաշրջաններում Թուրքիայի նմանօրինակ գործելաոճի հետևանքներից, որոնք մեծ տառապանք պատճառեցին տվյալ տարածաշրջաններում ապրող ժողովուրդներին: Ուստի, մենք պետք է շատ զգոն լինենք՝ պահպանելու և ամրապնդելու տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտագությունը:
Հարց. Ի՞նչպես եք դիտարկում Թուրքիայի հայտարարությունները ԱՄՆ Կոնգրեսի, Ֆրանսիայի Սենատի և այլ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առնչությամբ:
Պատասխան. Միակ փաստը, որը մենք դիտարկում ենք և որը պետք է դիտարկվի, այն է, որ հատկապես վերջին շրջանում Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման քաղաքականությունը ձախողվել է: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նոր ալիքը նշանավորվել է թե՛ իր շարունակականությամբ, և թե՛ հարցի ընկալման փոփոխությամբ:
Ճշմարտության, պատմական արդարության և մարդու իրավունքների համար մղվող այս պայքարը շարունակվում է մի քանի տասնամյակ և ծավալվել է բոլոր մայրցամաքներում։ Ավելին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում կա նոր կարևոր հարթություն, այն է՝ Թուրքիայի՝ իր հարևան տարածաշրջանների և ժողովուրդների անվտանգությանը սպառնացող քաղաքականությունը: Ոչ ոք չի ցանկանում, որպեսզի պատմությունը կրկնվի, և մենք պետք է ոչ միայն ընդունենք անցյալը, այլև կանխենք նոր ոճրագործությունների փորձերն այսօր և ապագայում: Ցեղասպանությունն արդարացնող և ինքնությամբ պայմանավորված բռնություններ իրագործող ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցություն ցուցաբերող պետությունը և դրա ղեկավարությունը սպառնալիք են, և պետք է հստակ մատնանշվեն որպես այդպիսին:
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի այն մեղադրանքները, որ Ռուսաստանը զինում է Հայաստանին:
Պատասխան. Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են, և մեր հարաբերությունները զարգանում են դաշնակցային հարաբերություններին հատուկ տրամաբանությամբ: Ռուսաստանը նաև Ադրբեջանի ռազմական տեխնիկայի և սպառազինության հիմնական մատակարարն է, ուստի այդ մեղադրանքներն արդարացված և անկեղծ չեն:
Հարց. Սա Ձեր առաջին այցն է Մերձավոր Արևելք։ Որո՞նք են Ձեր առաջնահերթությունները տարածաշրջանում։
Պատասխան. Տարիների շարունակ Հայաստանը տարածաշրջանի շատ երկրների հետ զարգացրել է փայլուն հարաբերություններ, որոնց հետ շղթայված է պատմամշակութային ամուր կապերով, ներառյալ՝ տարածաշրջանում հայ համայնքների ներկայությամբ։
Տնտեսական, կրթական և մշակութային համագործակցությունը շարունակում է մնալ մեր ժողովրդներին միավորող այն հարթակը, որը կարևոր է արժեքների փոխանակման և գիտելիքի գեներացման ու հարստացման տեսանկյունից։
Այս տարիների ընթացքում Հայաստանը տարածաշրջանում հաստատել է հումանիտար համագործակցության լավ ավանդույթ: Անվտանգ միջավայր կառուցելու մեր պատրաստակամության վառ արտահայտությունն է մեր կողմից տարածաշրջանում խաղաղապահ և մարդասիրական առաքելությունների իրականացումը:
Ի վերջո, Մերձավոր Արևելքի և Հարավային Կովկասի միջև անվտանգությունը փոխկապակցված է: Հետևաբար, այս ոլորտում մեզ անհրաժեշտ է կառուցել ավելի ամուր համագործակցություն, այդ թվում՝ անդրազգային սպառնալիքներին հակազդելու նպատակով:

Interview of Armenian Foreign Minister to Al-Akhbar Newspaper
Armenian-Egyptian evolving bilateral relations have always been based on mutual respect and sincere friendship. You know Egypt was the first Arabic country to recognize the independence of Armenia and the first Arabic state to host the Armenian Embassy. Since the independence of Armenia, we have managed to achieve a broad range of relations with our Egyptian colleagues. The mere mention of the fact that Armenia and Egypt signed more than 50 agreements in different fields of cooperation. Joint Armenian-Egyptian intergovernmental commission is an effective platform to discuss issues related to our multidimensional cooperation and outline the perspectives of its further expansion and enhancement.
We are encouraged by the recently gained positive dynamics of our political dialogue. Meantime we have been able to outline perspectives of development for our economic and trade affairs: IT, pharmaceutics, creative education, agriculture, etc. The discussion and combining of the positions on regional processes and challenges hold a special place on our agenda.
Our interstate cooperation has been successful and together we achieved important results. However, we feel that our cooperation needs a fresh start to adjust to new global and regional realities, particularly in the situation when we are facing similar if not same challenges in regional security. Today as never before we see that the security between seemingly different regions of Eastern Mediterranean, Middle East, North Africa and even South Caucasus are interrelated.
How can Armenia support Egypt in signing a free trade agreement with the Eurasian Union?
Armenia expressed its full support to the intention of Egypt to join the free trade zone with the Eurasian Union. And yesterday during the joint press conference with my good friend, Foreign Minister of Egypt Sameh Shoukry I reiterated that support.
In January 2019, when the first round of negotiations kicked off, Mr. Mher Grigoryan, Deputy Prime-Minister of Armenia, expressed our determination to assist and support friendly Egypt to join free trade agreement. We believe that all sides will benefit from deeper partnership within the framework of the above-mentioned agreement. That's why we strive for the soonest conclusion of all the procedures for signing the agreement.
What role do Armenian Egyptians play in promoting relations between Egypt and Armenia?
Settling in Egypt in different historical periods, Armenians have made their significant contribution to the development and prosperity of the country.
In the very difficult part of our history when the survival of the Armenian people was at stake, Egypt along with other Arab countries received thousands of Armenians fleeing from the horrors of the Genocide in the Ottoman Empire. We will never forget the hospitality that the survivors of Genocide found in Egypt.
Today, the generations of those Armenians continue to live and create in Egypt, they made a significant contribution to the establishment and development of the state institutions of Egypt and we take great pride in that. Being devoted citizens of Egypt, they are at the same time endowed with all the necessary means to preserve their identity, language and traditions. Of course, we are deeply grateful to the Government and the people of Egypt for these efforts and the protection of our people.
The Armenian-Egyptian community, which has about ten thousand members, is an important bridge between the two friendly countries. The existence of the Armenian-Egyptian community became a fertile ground for the development of inter-state relations between the two countries.
What are the reasons for the recent clashes between Armenia and Azerbaijan?
There are many reasons, but the underlying reason is that this is a renewed attempt by Azerbaijan to impose unilateral concessions on Armenia and Nagorno-Karabakh through use of force and threat of force. But what is more important in this regard, is that it was a miscalculation by Azerbaijani side which showed that their current capacities do not match with their well-known intentions.
It was an attempt by Azerbaijani side to show a military advantage over Armenia and Nagorno-Karabakh, which indeed was a failed one. The July battles demonstrated Armenia’s capacities to defend itself, its population and its borders. Moreover, the July battles vividly demonstrated that there can be no military solution to the Nagorno-Karabakh conflict.
What is the Turkish role in fueling the conflict between Armenia and Azerbaijan?
We have been witnessing Turkey’s destabilizing role not only in our region but in all other neighboring regions. The projection of power, intrusion and interference in the South Caucasian region do not contribute in any way to the peaceful resolution of the conflict and to regional peace, security and stability.
During the battles in July, Turkey has been the only country that was taking a one-sided supporting and fueling the maximalist approaches of Azerbaijan. That support was accompanied by a very aggressive approach toward Armenia and the Armenian people:
First, Turkey publicly encourages Azerbaijan to take a harder stance against Armenia and Nagorno-Karabakh by openly communicating its support, including in military matters.
Second, Turkey came up with military posturing against Armenia by initiating large scale military exercises in the vicinity of Armenia and Nagorno-Karabakh with very provocative moves.
Third, there is ongoing Turkish military build-up in Azerbaijan, which is strengthening and expanding their presence thereon.
Fourth, there are reports of recruitment of foreign terrorist fighters in Syria with aim to be transferred to Azerbaijan.
We saw the outcome of similar behavior of Turkey in other regions which inflicted immense suffering on the people living in those regions. Thus, we have to be very vigilant in maintaining and strengthening regional peace and security.
Do you consider Turkey's statements in response to recognition of the Armenian Genocide from several countries, including the US Congress, the French Senate and others?
What we consider and what should be considered is the fact that Turkey’s policy of denial of the Armenian Genocide has failed particularly in recent times. The new wave of recognition of the Armenian Genocide has been marked by both continuity and change on the perception of this issue.
This struggle for truth, historic justice and human rights has been ongoing for several decades in all continents. However, there is new emerging important dimension in recognition of the Armenian Genocide and that is the security threats posed by Turkey to its neighboring regions and peoples. Nobody wants history to repeat itself again and again and we need to acknowledge not merely the past but to prevent recurrences of new atrocities today and in future. A state and its leadership who justifies Genocide and supports terrorist groups engaged in identity-based atrocities is threat which needs to be clearly defined as such.
Azerbaijan accused Russia of arming Armenia. What is your comment?
Armenia and Russia are allies and our relations are developing based on the logic of allied relationship. Russia is a main supplier of military equipment and armaments to Azerbaijan as well and thus these accusations neither justified nor sincere.
This is your first official visit to the Middle East. What are your main priorities in the region?
Throughout the years Armenia has developed excellent relations with many countries in the region to which it is connected culturally and historically including via presence of the Armenian communities.
Economic, educational and cultural cooperation remain an important area which brings our people together in sharing values, generating knowledge and wealth.
Throughout these years, Armenia has established a strong tradition of humanitarian cooperation in the region. We expressed our readiness to build a secure environment by carrying out peacekeeping and humanitarian missions in the region.
Finally, security between the Middle East and the South Caucasus is interrelated. Therefore, we need stronger cooperation in this field including in countering transnational threats.