Հայաստանի ֆոնդային բորսան և Cbonds գործակալությունը կնքել են համագործակցության համաձայնագիր
Ռուսական Cbonds գործակալությունը և Հայաստանի ֆոնդային բորսան կնքել են համաձայնագիր Premium Cbonds կայքում գնանշումների և AMX-ում շրջանառվող բաժնետոմսերի և պարտատոմսերի մասին տեղեկատվության արտացոլման վերաբերյալ։ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ համաձայնագիրը հասանելի կդարձնի հայաստանյան արժեթղթերի մասին տեղեկատվությունը միջազգային մասնագետների շրջանակներին։
Cbonds-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Լյալինը նշել է. «Մեզ համար կարևոր է կայքի օգտատերերին տրամադրել ճշգրիտ և մանրամասն տեղեկատվություն: Cbonds-ի և Հայաստանի ֆոնդային բորսայի համագործակցությունը կապահովի հայկական արժեթղթերի մասին տեղեկատվության ամբողջականություն, ստացման արագություն և հուսալիություն: Հուսով ենք, որ դա կբարձրացնի Ռուսաստանի և այլ երկրների ներդրողների հետաքրքրությունը հայկական արժեթղթերի շուկայի նկատմամբ»։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Cbonds-ի հետ համագործակցությունը և հույս ունենք, որ AMX-ի վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվության առկայությունը գործակալության կայքում կբարձրացնի տարածաշրջանի և միջազգային ներդրողների հետաքրքրությունը AMX-ի ֆինանսական գործիքների և ծառայությունների նկատմամբ, ինչպես նաև կնպաստի հայկական և օտարերկրյա թողարկողների արժեթղթերով բորսայական առևտրի ակտիվացմանը»,- ասաց Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
Այժմ կայքը պարունակում է ավելի քան 600 հայկական պարտատոմսերի և եվրապարտատոմսերի թողարկման մանրամասներ, որոնցից շրջանառվում են ավելի քան 4 միլիարդ դոլար ընդհանուր արժողությամբ 130 թողարկումներ։ Ինչպես նաև հասանելի է տեղեկատվություն Հայաստանյան 11 թողարկողների բաժնետոմսերի պարամետրերի, գնանշումների ավարտի և առևտրաշրջանառության արխիվի վերաբերյալ:
Ֆոնդային բորսայում ցուցակվելու համար կարող եք տեսնել ցուցակման ուղեցույցը։ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի մասին AMX-ը Հայաստանում գործող միակ ֆոնդային բորսան է:
Ֆոնդային բորսայի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորմանը՝ առաջարկելով արդյունավետ լուծումներ ու ծառայություններ, այդ թվում՝ արժեթղթերի առևտրի, քլիրինգի, վերջնահաշվարկի և կենսաթոշակային համակարգի կառավարման ոլորտում:

Cbonds и Фондовая биржа Армении подписали соглашение о сотрудничестве
Фондовая биржа Армении (AMX) и агентство Cbonds заключили соглашение о сотрудничестве в сфере размещения котировок и подробной информации по параметрам акций и облигаций, обращающихся на AMX, на сайте Premium Cbonds в целях повышения прозрачности и доступности информации о локальном рынке ценных бумаг для мирового профессионального сообщества.
Фондовая биржа Армении планирует размещать официальные аналитические и информационные материалы на персональной странице Cbonds Pages. Сергей Лялин, Генеральный директор компании Cbonds: «Нам важно предоставлять пользователям сайта актуальную, точную и подробную информацию.
Сотрудничество Cbonds и Фондовой биржи Армении позволит обеспечить максимальную полноту, скорость получения и достоверность данных по ценным бумагам Армении. Мы надеемся, что это увеличит интерес инвесторов из России и других стран к армянскому рынку ценных бумаг».
Айк Еганян, Генеральный директор Фондовой биржи Армении: «Мы высоко ценим сотрудничество с агентством Cbonds и надеемся, что наличие актуальной рыночной информации об AMX на сайте агентства повысит интерес региональных и международных инвесторов к финансовым продуктам и услугам AMX, также поспособствует интенсификации биржевой торговли ценными бумагами армянских и иностранных эмитентов».
На сегодняшний день на сайте доступны параметры свыше 600 армянских эмиссий облигаций и еврооблигаций, из которых в обращении находится 130 выпусков на общую сумму более 4 млрд долларов, а также информация о параметрах 11 акций эмитентов из Армении, архив по котировкам закрытия и обороту торгов.