Քարվաճառի ճանապարհի ասֆալտապատումը մեկնարկել է
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 22-ին աշխատանքային այցով եղել է Շահումյանի և Մարտակերտի շրջաններում:
Նախագահի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Արայիկ Հարությունյանը հետևել է Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղուց Քարվաճառ տանող 17 կմ երկարությամբ ավտոճանապարհահատվածի ասֆալտապատման աշխատանքների մեկնարկին, հետաքրքրվել գործընթացի կազմակերպմամբ, տեղում տվել մի շարք հանձնարարականներ: Նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ Քարվաճառ քաղաքի ու Շահումյանի շրջանի զարգացումը կառավարության համար ռազմավարական նշանակության խնդիր է, և առաջիկա տարիներին շարունակելու են նոր ներդրումներ ուղղել տարածաշրջանի ամբողջ պոտենցիալն իրացնելու համար:
Արայիկ Հարությունյանի այցելության հաջորդ վայրը Մարտակերտի շրջանի Հարությունագոմեր բնակավայրն էր, որտեղ շահագործման է հանձնվել համայնքը մայրուղուն կապող 3,2 կմ երկարությամբ ասֆալտապատ ճանապարհը: Նախագահի խոսքով՝ մայրուղիներին հարող բոլոր համայնքների ճանապարհների բարեկարգումն ու ասֆալտապատումը հիմնականում ներառված են կառավարության՝ առաջիկա հինգ տարիների ծրագրում:
Այցի ընթացքում նախագահը եղել է նաև «Խարխափուտ» սահմանային հսկիչ կետում, հետաքրքրվել իրականացվող աշխատանքներով, հորդորել ավելի սրտացավ վերաբերմունք դրսևորել Արցախ այցելողների նկատմամբ:

Начато асфальтирование дороги, ведущей к городу Карвачар
22 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян побывал с рабочей поездкой в Шаумяновском и Мартакертском районах.
Глава государства наблюдал за началом работ по асфальтированию 17 км участка автодороги, ведущей от магистрали Варденис-Мартакерт до г.Карвачара, поинтересовался процессом организации работ, на месте дал ряд поручений. Президент Арутюнян отметил, что развитие города Карвачар и Шаумяновского района является в целом задачей стратегического значения для правительства республики, и в ближайшие годы будут вложены новые инвестиции для реализации всего потенциала региона.
Следующим пунктом поездки президента стало село Арутюнагомер Мартакертского района, где уже сдана в эксплуатацию 3,2 км асфальтированная дорога, связывающая общину с общереспубликанской автомагистралью. По словам президента, благоустройство и асфальтирование всех дорог, примыкающих к автомагистралям, включены в программу правительства на ближайшие 5 лет.
В ходе поездки президент побывал также на контрольном приграничном пункте «Хархапут», поинтересовался осуществляемыми там работами, призвал проявлять чуткое отношение к посетителям Арцаха.