Արցախի անկախությունը ճանաչելը Հայաստանի օրակագում է
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հետաքրքրվեց, թե ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը չի պատրաստվում արդյոք ճանաչել Արցախի անկախությունը: Մարուքյանի խոսքով, եթե նախկինում բանակցություններ էին, և ճանաչումը կարող էր լայնածավալ գործողությունների հանգեցնել, ապա այժմ նման խնդիր չկա, արդեն իսկ լայնածավալ գործողություններ են:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց` այդ հարցը ինչպես նախկինում է եղել մեր օրակարգում, այնպես էլ հիմա: Վարչապետն ընդգծեց` այդ հարցը լրջորեն պետք է քննարկել, ապա հավելեց` գուցե այս հարցուպատասխանից հետո հանրային քննարկում սկսվի Արցախի անկախությունը ճանաչելու հարցի վերաբերյալ:
Անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը հետաքրքրվեց` արդյոք մեր երկրում հավատարմագրված դեսպանների հետ հանդիպում եղել է, թե ոչ: Վարչապետ Փաշինյանն արձագանքեց` ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ներկա չէ նիստին, քանի որ ակտիվ շփումներ է ունենում դեսպանների ու միջազգային գործընկերների հետ ու տեղեկություններ փոխանցում իրավիճակի վերաբերյալ: Փաշինյանը կարևորեց սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվության փոխանցումը, թե ով է հարձակվել, ինչպես նաև Արցախի հարցի պատմությունը թարմացնելը:

Вопрос признания независимости Арцаха стоит на повестке Армении
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян поинтерсовался, собирается ли Армения в сложившейся ситуации признать независимость Арцаха. По словам Марукяна, если раньше велись переговоры, в связи с чем признание независимости Республики Арцах могло привести к шрокомасштабным действиям, то сейчас такие действия уже ведутся.
Отвечая на этот вопрос, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что этот вопрос стоял и сегодня стоит на повестке Армении. Отметив, что вопрос следует серьезно обсудить, премьер добавил, что такое обсуждение, возможно, начнется после заседания.
Независимого депутата Армана Бабаджаняна интересовало, состоялась ли встреча с аккредитованными в нашей стране послами. Пашинян сказал, что министр иностранных дел Зограб Мнацаканян не присутствует на заседании, поскольку проводит активные контакты с послами и международными партнерами, представляя им ситуацию. Премьер подчеркнул важность передачи всеобъемлющей информации о ситуации на границе, в частности сведений о том, кто начал нападение, а также изложения в очередной раз истории вопроса Арцаха.