ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է գումարել եւ դատապարտել Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի Հանրապետության՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիան և լայնամասշտաբ զինված հարձակումը, որով կոպտորեն ոտնահարվել է միջազգային վեճերը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու սկզբունքը։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության այս հանցավոր գործողությունները, այդ թվում՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներով խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության և օբյեկտների նկատմամբ ոչ ընտրողական հարձակումները, դրանց նախորդած ագրեսիան Տավուշում 2020 թվականի հուլիսին, մշտական ռազմատենչ ու հայատյաց հռետորաբանությունը, որոնք նպատակ են հետապնդում հայաթափել Արցախի Հանրապետությունը, մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունը իրական սպառնալիք է արցախահայության գոյությանը, Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների, ամբողջ հայ ժողովրդի, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար։ Ուստի հայկական զինված ուժերի ինքնապաշտպանական բոլոր գործողություններն ուղղված են այս վտանգի չեզոքացմանը։
Քաղաքացիական բնակչության՝ ծերերի, երեխաների, կանանց դեմ ռազմական գործողություններ վարելը արգելված է ոչ միայն միջազգային իրավունքով, այլև բոլոր քաղաքակրթություններում, համաշխարհային բոլոր կրոններում և դավանանքներում:
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել զսպելու ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից ծավալվող ագրեսիան, այլև նրա դաշնակից Թուրքիայի շարունակական նկրտումները՝ միջամտելու Արցախյան հակամարտությանը, որոնք կհանգնեցնեն տարածաշրջանի ծայրաստիճան ապակայունացմանը՝ անմիջական սպառնալիք ստեղծելով միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը։
Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ իրականացվող՝ Ադրբեջանի այս արկածախնդրությունը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, որն անպայմանորեն պետք է արժանանա միջազգային հանրության իրավաքաղաքական գնահատականին։
Մենք պահանջում ենք իրերը իրենց անուններով կոչել. հստակորեն արձանագրել ավտորիտար Ադրբեջանի կողմից ժողովրդավար Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող ագրեսիան, սահման գծել մարդասիրության և մարդատյացության միջև։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է, որ հայկական կողմը մշտապես հավատարիմ է մնացել հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, միևնույն ժամանակ, լինելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը, չի վարանի ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ պաշտպանելու արցախահայերի անվտանգությունը և ինքնորոշման կամարտահայտությունը»։

At a special session today, Armenia’s National Assembly condemned Azerbaijan's military aggression and issued the following statement.
The National Assembly of the Republic of Armenia strongly condemns the aggression unleashed by the Republic of Azerbaijan against the Artsakh Republic on the morning of September 27, 2020, a large-scale armed attack, which grossly violated the principle of resolving international disputes exclusively by peaceful means.
These criminal actions of the military-political leadership of Azerbaijan, including the targeting of peaceful settlements with large-caliber weapons, non-selective attacks on civilian targets, their previous aggression in Tavush in July 2020, constant belligerent and anti-Armenian rhetoric aimed at depopulating the Republic of Artsakh of Armenians.
They prove that the Azerbaijani government is a real threat to the existence of the Armenians of Artsakh, to the security of Artsakh, the Republics of Armenia, the whole Armenian people, as well as the whole region. Therefore, all the self-defense actions of the Armenian Armed Forces are aimed at neutralizing this danger.
Military action against the civilian population - the elderly, children, women - is prohibited not only by international law, but by all civilizations, all world religions, and denominations.
The international community must take active steps to curb not only the aggression of Azerbaijan, but also the continued aspirations of its ally Turkey to intervene in the Artsakh conflict, which will lead to extreme destabilization in the region, posing a direct threat to international peace and security.
This adventurism of Azerbaijan, carried out with the open support of Turkey, is a gross violation of international law, which must be assessed by the international community.
We demand to call things by their names. To clearly record the aggression carried out by authoritarian Azerbaijan against the democratic Artsakh Republic, to draw a line between humanity and a hatred of humanity.
The National Assembly of the Republic of Armenia reaffirms that the Armenian side has always remained committed to the peaceful settlement of the conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, while guaranteeing the security of the Artsakh Republic.