Արծրուն Հովհաննիսյան. «Այսօրվա ընթացքում հրետանու կիրառությունը բավականին մեծ է եղել»
Այս պահի դրությամբ արցախա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով մարտական գործողությունները շարունակվում են տարբեր ինտենսիվությամբ։ Կիզակետում շարունակում են մնալ հյուսիսային և հարավային ուղղությունները։
Այս մասին քիչ առաջ կայացած ասուլիսին հայտնեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Ադրբեջանը հրետանու միջոցների մեծաքանակ կիրառությամբ, այդ թվում նաև հրետանային միջոցների կիրառութամբ նոր հարձակումներ են սկսել, որոնք հաջողությամբ հայկական զինված ուժերը հետ են մղում՝ հակառակորդին պատճառելով զգալի կորուստներ»,- նշեց նա։
Արծրուն Հովհաննիսյանը ընդգծեց, որ րոպեներ առաջ Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է տեսանյութ, որը փաստում է հարավային ուղղությամբ Ադրբեջանի բավականին լայնածավալ հարձակողական գործողությունները հետ մղումը։ Դրա ընթացքում ադրբեջանական կողմը կորցրել է 10-11 զրահատեխնիկա, հիմնականում՝ տանկեր։ Ադրբեջանական կողմը վերադարձել է ելման դիրքեր։ Այդ ուղղությամբ այժմ իրավիճակը հանգիստ է, ընթանում են թեթև մարտեր։
ՊՆ ներկայացուցիչը տեղեկացրեց, որ այսօրվա ընթացքում հրետանու կիրառությունը բավականին մեծ է եղել, հրետակոծվել են նաև հյուսիսային հատվածի հայկական բնակավայրերը, հատկապես՝ Մարտակերտն ու հարակից բնակավայրերը։ Մարտակերտում կրակի տակ են ընկել նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հայկական կողմի վիրավորներից շատերն ունեն թեթև վնասվածքներ և առաջին բուժօգնություն ստանալուց հետո վերադարձել են զինծառայության։ Այս պահին 100-120 վիրավոր կա։

Armenian Minister of Defense representative Artsrun Hovhannisyan reported today that fighting continues along the entire Artsakh-Azerbaijani border with varying intensity.
He said that the fighting is mostly prevalent along the northern and southern sections of the border.
Hovhannisyan made the comments at a press conference in Yereva,
"Azerbaijan has launched new attacks using large amounts of artillery, which Armenian forces have successfully repelled, causing significant losses to the enemy," he said.
Hovhannisyan emphasized that minutes ago the Artsakh Ministry of Defense released a video, showing how Armenian forces have repulsed a large-scale Azerbaijani offensive operation in the southern direction of the border.
Hovhannisyan says Azerbaijan lost 10-11 armored vehicles, mainly tanks and that its military units have retreated to their original positions.
Hovhannisyan reported that Azerbaijani artillery shelling was widespread, targeting Armenian settlements in the northern part of Artsakh, especially the town of Martakert.
He said that media representatives also came under fire in Martakert.
Hovhannisyan said that many of the wounded Armenian servicemen have minor injuries and returned to military service after receiving first aid.