Արծրուն Հովհաննիսյան. «Այսօրվա ընթացքում հրետանու կիրառությունը բավականին մեծ է եղել»
Այս պահի դրությամբ արցախա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով մարտական գործողությունները շարունակվում են տարբեր ինտենսիվությամբ։ Կիզակետում շարունակում են մնալ հյուսիսային և հարավային ուղղությունները։
Այս մասին քիչ առաջ կայացած ասուլիսին հայտնեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Ադրբեջանը հրետանու միջոցների մեծաքանակ կիրառությամբ, այդ թվում նաև հրետանային միջոցների կիրառութամբ նոր հարձակումներ են սկսել, որոնք հաջողությամբ հայկական զինված ուժերը հետ են մղում՝ հակառակորդին պատճառելով զգալի կորուստներ»,- նշեց նա։
Արծրուն Հովհաննիսյանը ընդգծեց, որ րոպեներ առաջ Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է տեսանյութ, որը փաստում է հարավային ուղղությամբ Ադրբեջանի բավականին լայնածավալ հարձակողական գործողությունները հետ մղումը։ Դրա ընթացքում ադրբեջանական կողմը կորցրել է 10-11 զրահատեխնիկա, հիմնականում՝ տանկեր։ Ադրբեջանական կողմը վերադարձել է ելման դիրքեր։ Այդ ուղղությամբ այժմ իրավիճակը հանգիստ է, ընթանում են թեթև մարտեր։
ՊՆ ներկայացուցիչը տեղեկացրեց, որ այսօրվա ընթացքում հրետանու կիրառությունը բավականին մեծ է եղել, հրետակոծվել են նաև հյուսիսային հատվածի հայկական բնակավայրերը, հատկապես՝ Մարտակերտն ու հարակից բնակավայրերը։ Մարտակերտում կրակի տակ են ընկել նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հայկական կողմի վիրավորներից շատերն ունեն թեթև վնասվածքներ և առաջին բուժօգնություն ստանալուց հետո վերադարձել են զինծառայության։ Այս պահին 100-120 վիրավոր կա։

Арцрун Ованнисян: “Сегодня довольно много использовалась артиллерия”
На данный момент боевые действия с различной степенью интенсивности продолжаются по всей линии арцахско-азербайджанской границы. Основными направлениями остаются северное и южное. Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге официальный представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
“Азербайджан посредством использования большого количества артиллерийских средств начал новое наступление, которое армянские вооруженные силы успешно отразили, причинив противнику значительные потери”,- отметил Ованнисян.
По словам представителя МО РА, несколько минут назад Министерство обороны Арцаха опубликовало видеоматериал об отражении широкомасштабных наступательных действий Азербайджана на южном направлении. В ходе этих действий азербайджанская сторона потеряла 10-11 единиц бронетехники, в основном танки, после чего вернулась на исходные позиции. Сейчас ситуация на данном направлении спокойная, идут легкие бои.
А.Ованнисян отметил, что сегодня довольно много использовалась артиллерия. На севере были обстреляны армянские населенные пункты, особенно Мартакерт, где под огнем оказались также представители СМИ.
Многие армянские военнослужащие получили легкие ранения. После оказания им первой медицинской помощи они возвращаются в строй. На данный момент имеется 100-120 раненых.