Վարդան Տողանյան. Հայաստանը դեռ չի դիմել ՀԱՊԿ-ին
Հայաստանը դեռ չի դիմել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, սակայն բոլոր տարբերակները քննարկվում են։ Այդ մասին «ТАСС» գործակալությանը հայտարարել է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը։
«Ամենայն հավանականությամբ, Ադրբեջանը, հարվածներ հասցնելով Հայաստանի տարածքին, ցանկանում է մեզ ներքաշել հերթական սադրանքների մեջ։ Իրավիճակը վերահսկողության տակ է, բոլոր տարբերակները քննարկվում են։ Ներկա պահին ՀԱՊԿ-ին դիմում չի ներկայացվել, սակայն բոլոր տարբերակները դիտարկվում և քննարկվում են»,- նշել է Տողանյանը։
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանի խոսքերով՝ կկիրառվի «քաղաքական ամբողջ զինանոցը»։ Նա նշել է, որ նախորդ գիշերն իրավիճակն անհանգիստ է եղել։ «Շփման գծի ողջ երկայնքը ինտենսիվ հրետանային կրակի տակ է եղել, կիրառվել են տարբեր տրամաչափի միջոցներ։ Կրակոցներն արձակվել են նաև Մարտակերտի և Ստեփանակերտի ուղղությամբ։ Առավոտյան անօդաչու թռչող սարքը Հայաստանի Վարդենիս քաղաքի մոտ կրակ է արձակել քաղաքացիական ավտոբուսի ուղղությամբ»,-հավելել է Տողանյանը։

Armenian Ambassador to Russia: “We haven’t petitioned CSTO yet”
Armenia’s Ambassador to Russia Vardan Toghanyan told the TASS news agency today that while Armenia has not yet petitioned the Collective Security Treaty Organization (CSTO) regarding the fighting along the Artsakh-Azerbaijan border, all options are being discussed.
"Most likely, Azerbaijan, by striking at the territory of Armenia, wants to pull us in to yet more provocations. The situation is under control. All options are being discussed. Currently, no application has been submitted to the CSTO, but all options are being considered and discussed," Toghanyan said.
"The entire length of the line of contact was under intense artillery fire. Various caliber arms were used. Shots were fired in the direction of Martakert and Stepanakert. In the morning, a drone fired at a civilian bus near the Armenian city of Vardenis," Toghanyan added.