Թուրքիայի F-16 կործանիչը խոցել է ՀՀ ՍՈւ-25 գրոհիչը. օդաչուն մահացել է
Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեղեկացնում է, որ այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիք, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները:
Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ էր կատարում յուրային ավիացիան։ Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից Հայաստանի օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը: Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա։

Турецкий истребитель F-16 сбил истребитель СУ-25 ВВС Армении
Пресс-секретарь Министерства обороны Шушан Степанян сообщила, что сегодня с 10:30 утра с азербайджанского аэропорта “Гянджа” в воздух поднимались истребители F-16 военно-воздушных сил Турецкой Республики, которые прикрывали нанесение Су-25 Азербайджана и беспилотниками “Байрактар” турецкого производства ударов по населенным пунктам Варденис, Мец Масрик и Сотк Варденисского района Армении.
В указанный период подразделения войск ПВО ВС Армении выполняли боевую задачу по огневой поддержке своей авиации. При выполнении боевой задачи в ходе противовоздушных и воздушных боев турецкий истребитель F-16 сбил истребитель Су-25 армянских ВВС. Пилот героически погиб.
По данным средств контроля, многофункциональный турецкий истребитель F-16 находился на глубине 60 километров, на высоте 8200 метров.