«Նվիրատուների մասնակցությունն աննախադեպ է»․ համազգային դրամահավաք՝ ի աջակցություն Արցախի
«Հայաստան համահայկական հիմնադրամ»-ը սեպտեմբերի 27-ից համազգային դրամահավաք-արշավ է սկսել՝ ի աջակցություն Արցախի։
Վերջին տվյալներով՝ «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» խորագրով դրամահավաքի շրջանակում հավաքագրվել է ավելի քան 4 մլն 512 հազար 590 դոլար:
Այս պահի դրությամբ հիմնադրամին նվիրատվություն կատարվել է աշխարհի 30 երկրներից՝ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Նիդերլանդներից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, անգամ՝ Մալազիայից։ Հիմնական նվիրատվությունները եղել են այն երկրներից, որտեղ կան ազդեցիկ հայկական համայնքներ։ «Սա համազգային մոբիլիզացիա է։ Մարդիկ գիտակցում են այս պատերազմի լրջությունը, գիտակցում են, որ պետք է մասը լինեն այս պատերազմի։ Ես կարծում եմ՝ այս պահին հավաքված գումարը դեռևս շատ փոքր գումար է։ Նվիրատուների մասնակցությունն աննախադեպ է»,-«Հետքին» ասաց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը։
Հիմնադրամին դրամական նվիրատվություն կատարվում է 10-20 վայրկյան հաճախությամբ։
«Հայաստան համահայկական հիմնադրամ»-ի միջոցով դրամահավաք կազմակերպելու որոշումը կայացվել է Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների համատեղ որոշմամբ։
Այս օրերին «Հայաստան համահայկական հիմնադրամ»-ի Լոս Անջելեսի գրասենյակը հավաքագրել է բժշկական սարքավորումներ, դեղորայք և պարենային ապրանքներ։ «Իրենք մոտ օրերին մեծաքանակ բժշկական օգնություն կուղարկեն Հայաստան՝ հիմնադրամի միջոցով»,-ասաց Հայկակ Արշամյանը։
Հիմնադրամը այլ նվիրատուներից ևս ստացել է ոչ դրամական աջակցության առաջարկություններ՝ բժշկական սարքեր, դեղորայք, պարենային ապրանքներ։ Սակայն այդ աջակցությունն ընդունելու համար նվիրատուներին ուղղորդում են պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ։
Համազգային դրամահավաք-արշավի ավարտից հետո թե ինչ կարիքների համար կծախսվի հիմնադրամի հավաքագրած գումարը, կորոշեն Հայաստանի և Արցախի կառավարությունները։
Այսօրվանից նվիրատվություն հնարավոր է կատարել նաև TelCell, EasyPay և iDram համակարգերի միջոցով, ինչպես նաև 1000 դրամի չափով՝ SMS հաղորդագրություն ուղարկելով 8000 կարճ համարին։

“Участие жертвователей беспрецедентно”: общенациональный сбор средств в помощь Арцаху
27 сентября Общеармянский фонд “Айастан” начал общенациональный сбор средств в помощь Арцаху. По последним данным в рамках сбора средств, который проходит под девизом “Мы и наши границы: все для Арцаха”, собрано уже 4 млн 512 тысяч 590 долларов.
К сегодняшнему дню пожертвования поступили из 30 стран мира: Армении, США, России, Нидерландов, Канады, Франции и даже Малайзии. Основная часть средств перечислена из тех стран, где есть влиятельные армянские общины. “Это общенациональная мобилизация. Люди осознают всю серьезность войны, понимают, что должны участвовать в этой войне. И я думаю, что собранная сейчас сумма – это лишь небольшая часть. Участие жертвователей беспрецедентно”,- сказал в беседе с Hetq.am исполнительный директор фонда Айкак Аршамян.
По его словам, пожертвования поступают каждые 10-20 секунд.
Решение организовать сбор средств посредством Общеармянского фонда “Айастан” было принято совместно правительствами Армении и Арцаха.
В эти дни офис фонда в Лос-Анджелесе уже собрал медицинскую аппаратуру, лекарства, продовольственные продукты. “В ближайшее дни они при содействии фонда пришлют в Армению большую партию медицинской помощи”,- отметил Айкак Аршамян.
Предложения о передаче медицинской аппаратуры, лекарств и продуктов питания поступили и от других жертвователей, однако фонд переадресовал эту инициативу органам государственного управления и местного самоуправления.
Решение о том, на что потратить деньги после завершения общенационального сбора средств, примут правительства Армении и Арцаха.
С сегодняшнего дня пожертвования можно присылать также посредством систем TelCell, EasyPay и iDram, а также путем отправки 1000 драмов с помощью SMS на короткий номер 8000.