Լիբիական օդանավը Թուրքիայի աջակցությունը վայելող Տրիպոլիից մեկնել է Բաքու
Երեկ՝ Երեւանի ժամանակով 22:10-ի սահմաններում, Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիից Բաքու է թռել «Boeing 737-800» տիպի մարդատար ինքնաթիռ, որն Ադրբեջանի մայրաքաղաք է հասել Երեւանի ժամանակով գիշերը՝ 02:30-ի սահմաններում: Թռիչքն իրականացրել է լիբիական «Buraq Air» ավիաընկերությունը:
Թռիչքը եղել է առանց կանգառների: Օդանավը մինչեւ Բաքվի Հեյդար Ալիեւի անվան միջազգային օդանավակայան հասնելն անցել է Թուրքիայի եւ Վրաստանի օդային տարածքով:
Նկատենք, որ քաղաքացիական պատերազմի մեջ գտնվող Լիբիայի արեւմուտքում՝ Տրիպոլի մայրաքաղաքով, իշխում է ազգային համաձայնության կառավարությունը, որը, ի թիվս այլ երկրների, վայելում է Թուրքիայի աջակցությունը: Թուրքիան Լիբիայում օգտագործում է սիրիացի վարձկանների, որոնք կռվում են Լիբիայի արեւելքում իշխող գեներալ Հաֆթարի ուժերի դեմ:
Սեպտեմբերի 27-ին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը, մեջբերելով հայկական հետախուզության տվյալները, նշել է, որ Սիրիայից մոտ 4000 գրոհային է մասնակցում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններին։ «Reuters» գործակալությունն իր հերթին կարողացել է զրուցել սիրիացի 2 վարձկանի հետ, ովքեր հայտնել են, որ Ադրբեջան են մեկնում Անկարայի համակարգման ներքո: «Ես չէի ուզում գնալ, բայց փող չունեմ: Կյանքը շատ ծանր է ու աղքատ»,- գործակալությանը հայտնել է «Ահրար ալ Շամ» իսլամիստական խմբավորման գրոհայինը (խմբավորումը համարվում է ահաբեկչական մի շարք երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից): Վերջինս ու եւս մի վարձկան հայտնել են, որ իրենց ամսական մոտ 1500 դոլար են խոստացել՝ Ադրբեջանի կողմից կռվելու համար:
«The Guardian»-ը եւս զրուցել է սիրիացի վարձկանների հետ, որոնցից Օմարը (անունը փոխված է), ով Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող սիրիական Իդլիբ քաղաքից է, պատմել է, որ երբ իրենց առաջին անգամ Լիբիայում գործ էին առաջարկել, շատերը վախեցել էին մեկնել, բայց հիմա Լիբիա կամ Ադրբեջան մեկնել ցանկացող հազարավոր մարդիկ կան: «Այստեղ անելիք չունենք»,- ասել է իդլիբցի «Օմարը»:
«The Guardian»-ը նշել է, որ ինչպես Ադրբեջան, այնպես էլ Լիբիա մեկնող վարձկանների մի մասը պատմել է, որ իրենց հայտնել են, թե պարեկություն պետք է անեն, բայց փոխարենը իրենց տարել են մարտագիծ: Շատերն էլ նշել են, որ հրամանատարներն իրենց գումարի 20 տոկոսը գրպանել են:
Վերադառնալով Տրիպոլի-Բաքու չվերթին՝ շեշտենք, որ այս քաղաքների միջեւ կանոնավոր կապ չկա: Այսինքն՝ սա չարտերային չվերթ է: Բաքվից օդանավը մեկնել է Բանգլադեշի մայրաքաղաք Դաքա:
Իսկ մինչեւ Բաքու մեկնելը, ինչպես տեսնում ենք flightradar24.com-ում, «Buraq Air»-ի այս օդանավը թռիչքներ է կատարել լիբիական Տրիպոլիից ու Միսրատայից դեպի Ստամբուլ եւ հակառակ ուղղություններով: Ի տարբերություն Բաքվի՝ Ստամբուլն այս ավիաընկերության թռիչքային հասցեակետերից է:

The Turkish Connection: Libyan Plane Destined for Baku Left Tripoli
Yesterday, at around 22:10 Yerevan time, a Boeing 737-800 passenger plane flew from the Libyan capital Tripoli to Baku.
It touched down in the Azerbaijani capital at around 02:30 Yerevan time.
The flight was operated by the Libyan Buraq Air.
The flight was non-stop. The plane passed through the airspace of Turkey and Georgia before arriving at the Heydar Aliyev International Airport in Baku.
Note that in civil war-torn western Libya, with Tripoli as its capital, there is a government of national accord. Turkey is using Syrian mercenaries in Libya to fight General Haftar's forces in eastern Libya.
On September 27, the Armenian United Information Center, citing Armenian intelligence, noted that about 4,000 militants from Syria were taking part in the hostilities unleashed by Azerbaijan along the Artsakh border
Reuters was able to talk to two Syrian mercenaries, who said that they were leaving for Azerbaijan under the coordination of Ankara.
"I did not want to go, but I do not have any money. "Life is very hard and poor," the Ahrar al-Sham militant group combatant told Reuters. (It’s considered a terrorist organization by several countries, including the United States.) The latter and another mercenary reported that they had been promised some $1,500 a month to fight on the side of Azerbaijan.
The Guardian also spoke to Syrian mercenaries, including Omar (renamed) from the Turkish-controlled Syrian city of Idlib, who said that when they were first offered a job in Libya, many were afraid to leave, but now there are thousands of people who want to go to Libya or Azerbaijan. "We have nothing to do here," said Omar of Idlib.
The Guardian reported that some of the mercenaries heading to both Azerbaijan and Libya said they had been told to patrol only but were taken to the battlefield instead. Many also mentioned that the commanders pocketed 20% of their money.
Returning to the Tripoli-Baku flight, let us emphasize that there is no regular connection between these cities. That is, this is a charter flight. The plane left Baku for Dhaka, the capital of Bangladesh.
Before leaving for Baku, as we see on flightradar24.com, this "Buraq Air" plane flew from Tripoli, Libya and Misrata to Istanbul and back. Unlike Baku, Istanbul is one of the airline's flight destinations.