Արայիկ Հարությունյան․ «Արցախն իր պատմության մեջ երբևէ չի գրավվել ու չի գրավվելու»
Դիրքերի շոշափելի փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել։ Ընթացել են շատ ակտիվ լայնածավալ մարտական գործողություններ հիմնականում Օմարում, Մռավի լեռնաշղթայում, հյուսիսային թևում, Եղնիկներում, Մատաղիսում, ոչ շատ ակտիվ՝ արդեն կենտրոնական, արևելյան ուղղությունում, շատ ավելի ակտիվ՝ հարավարևելյան ուղղությունով՝ Արաքսի հովտում և Ֆիզուլիի ուղղությամբ։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Մինչ Արցախում տիրող իրավիճակի մասին հաղորդելը՝ Արցախի նախագահը տեղեկացրեց, որ մինչ պատերազմի սկսելը լրատվամիջոցները պատվերով փորձել են իր անձի նկատմամբ բացասական ֆոն ստեղծել։ Նա հայտնեց, որ կբացահայտի և՛ պատվիրատուներին, և՛ նպատակը։
Այնուհետև Արայիկ Հարությունյանը ասաց, որ Թուրքիայի մասնակցությունն այսօր պատահականություն չէ, և նշեց մի քանի պատճառ, թե ինչու է հակառակորդը ձախողվելու։
«Ունենք 18 տարեկան երիտասարդ, որը հասցրել է արդեն խոցել հակառակորդի 9 զրահատեխնիկա։ Ունենք Արցախյան գոյապայքարի, արցախյան առաջին, ապրիլյան պատերազմների մասնակիցներ, մարտական ընկերներ, որոնք երկու օրվա մեջ կարողացել են հակառակորդի 3 տեխնիկա առգրավել և այսօր օգտագործել հակառակորդի դեմ։ Ունենք հայրենակից, որ, վերցնելով նռնակները, նետվել է հակառակորդի խրամատը, վնաս հասցնելով մեր հակառակորդին՝ պայթեցրել իրեն թշնամիների հետ միասին։ Ունենք հայրենակից, որը ժամերի ընթացքում թողել է իր հարմարավետ կյանքը Եվրոպայում և եկել է առաջնագիծ»,- ասաց նախագահը։
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ռուսական կողմի միջամտությանը՝ նախագահ Հարությունյանը նշեց, որ այն ժամանակ Արցախը կռվում էր Ադրբեջանի դեմ, և Ռուսաստանն ի վիճակի էր «համոզելու» Ադրեբջանին և խնդրելու Հայաստանին զինադադարի առումով։ Այսօր պետք է խոսի Հայաստանի և Թուրքիայի հետ, և ինքը չգիտի՝ որքանով է ռուսական իշխանությունը պատրաստ թուրքական իշխանության հետ խոսելու։
«Արցախը իր պատմության մեջ երբևէ չի գրավվել ու չի գրավվելու։ 4 օրում համարյա խփվել է թշնամու այնքան տեխնիկա, որքան արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ»,- հայտարարեց Արցախի նախագահը։
Նա հավելեց, որ վարձկանները երբևէ որևէ երկրի դեռ օգուտ չեն տվել, և Ադրբեջանի ժողովրդի համար այդ նույն վարձկանները փորձանք են լինելու։

Араик Арутюнян: “За всю историю Арцаха его никогда не завоевывали и не завоюют”
Ощутимого изменения позиций не произошло. Шли очень активные, широкомасштабные боевые действия в основном в районе Омара, Мравского горного хребта, на северном крыле, в Ехникнер, Матагисе, не очень активные – на центральном и восточном направлениях, очень активные – на юго-восточном направлении, в долине реки Аракс, и на Физулинском направлении. Об этом сообщил на пресс-конференции президент Арцаха Араик Арутюнян.
Перед тем, как представить ситуацию в Арцахе, президент сообщил, что до начала войны средства массовой информации пытались по заказу создать вокруг его личности негативный фон. А.Арутюнян заверил, что разоблачит и заказчиков, и их цели. Затем глава Арцаха отметил, что сегодняшнее участие Турции не случайность, назвав несколько причин, почему противник потерпит неудачу. “У нас есть 18-летний юноша, который подбил 9 танков противника. У нас есть участники Арцахской освободительной борьбы, первой Арцахскойвойны, апрельской войны, боевые товарищи, которые за два дня сумели захватить 3 единицы бронетехники противника, а сегодня уже использовали их против противника. У нас есть соотечественник, который, захватив гранаты, бросился в окоп противника, взорвав себя вместе с врагами. У нас есть соотечественник, который в считанные часы оставил свою комфортную жизнь в Европе и приехал на передовую”,- сказал президент.
Касаясь вмешательства российской стороны во время апрельской войны 2016 года, Арутюнян отметил, что тогда Арцах воевал против Азербайджана, и Россия была в состоянии “убедить” Азербайджан и обратиться к Армении с просьбой о перемирии. Сегодня Россия должна говорить о перемирии с Арменией и Турцией, и он не знает, насколько власти России готовы говорить с турецкими властями.
“За всю историю Арцаха его никогда не завоевывали и не завоюют. За четыре дня уничтожено столько техники врага, сколько было уничтожено во время первой Арцахской войны”,- заявил президент.
А. Арутюнян также отметил, что наемники никогда еще не приносили пользу ни одной стране, и народу Азербайджана они тоже принесут беду.
По словам арцахского лидера, эта война направлена и против Ирана. “Вы знаете, какие региональные проблемы существуют в связи с Северным Ираном”,- сказал Араик Арутюнян.