ԱԳՆ խոսնակ․ «ԱԳՆ-ն որոշում է կայացրել խորհրդակցությունների նպատակով հետ կանչել Իսրայելում Հայաստանի լիազոր դեսպանին»
Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին մատակարարվող սպառազինության անընդունելիությունից և այս ժամանակաշրջանում ստեղծված իրավիճակից ելնելով՝ Արտաքին գործերի նախարարությունը որոշում է կայացրել խորհրդակցությունների նպատակով հետ կանչել Իսրայելում Հայաստանի լիազոր դեսպանին։ Այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակը։
Անդրադառնալով նաև Թուրքիայի ներգրավվածությանը՝ Աննա Նաղդալյանը նշեց, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ կիրառվող ԱԹՍ-ները կրկին կառավարվում էին օտարերկրյա փորձագետների կողմից, և թուրքական զինուժի այժմյան սադրիչ գործողությունները լրջորեն խարխլում են տարածաշրջանային անվտանգությունն և խաթարում են միջազգային հանրության մարտական գործողությունները դադարեցնելու ջանքերը։
Աննա Նաղդալյանը հայտնեց, որ ինչպես 2016 թվականի ագրեսիայի ժամանակ, այնպես էլ ներկայում Ադրբեջանը մարտական գործողությունների համապատասխան ֆոն նախատեսելու համար դիմում է հստակ քայլերի։ Նա հանդես է գալիս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության վերաբերյալ քննադատությամբ, հարցականի տակ է դնում համանախագահների գործունեության արդյունավետությունը։
«Այս ամենը միայն մեկ աշխարհաքաղաքական նպատակ է հետապնդում՝ ամրապնդել Թուրքիայի դերը Հարավային Կովկասում։ Ադրբեջանը պարզապես հանդես է գալիս որպես Թուրքիայի այս քաղաքականությանը ծառայելու միջոց։ Կասկած չունենք, որ ժամանակի ընթացքում Ադրբեջանի տարածքը կօգտագործվի որպես այդպիսի խմբավորումների տեղակայման վայր։ Ավելին՝ այդ ահաբեկիչների ներկայությունը կվերածի Ադրբեջանը և տարածաշրջանը արյունահեղության հերթական վայրի»,- ասաց նա։
Ըստ ԱԳՆ խոսնակի՝ նախարարությունը կապի մեջ է իր բոլոր գործընկերների հետ, մոտ մեկ ժամ առաջ տեղի է ունեցել ԱԳ նախարարի հեռախոսազրույցն իր ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ, իսկ ներկայումստեղի է ունենում տեսակոնֆերանս Հունաստանի ԱԳ նախարարի հետ։
«Մշտական կապի մեջ ենք Իրանի գործընկերների հետ։ Ադրբեջանը տարածաշրջանի անվտանգությունը խաթարելու համար օգտագործում է այլ երկրների տարածքներ, որպեսզի մարտական գործողություններ իրականացնի Արցախի դեմ։ Իրանի մեր գործընկերների հետ երկխոսությունը համապարփակ է և ներառում է հարցերի լայն շրջանակ»,- եզրափկեց ԱԳՆ խոսնակը։

“МИД решил отозвать с целью консультаций полномочного посла Армении в Израиле” – пресс-секретарь МИД
С учетом неприемлемости продажи Израилем оружия Азербайджану и сложившейся в данный период ситуации Министерство иностранных дел приняло решение отозвать с целью консультаций полномочного посла Армении в Израиле. Об этом на брифинге 1 октября сообщила пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян.
Касаясь вовлеченности Турции, пресс-секретарь отметила, что использовавшиеся во время апрельской войны 2016 г. беспилотные летательные аппараты вновь управляются иностранными экспертами, а провокационные действия турецких вооруженных сил расшатывают региональную безопасность, сводя на нет усилия международного сообщества по прекращению боевых действий.
По словам А.Нагдалян, сегодня, как и во время агрессии 2016 года, Азербайджан с целью создания фона боевых действий прибегает к конкретным шагам. Он выступает с критикой деятельности со председательства Минской группы ОБСЕ, ставит под вопрос ее эффективность.
“Все это преследует одну геополитическую цель – укрепить роль Турции на Южном Кавказе. Азербайджан просто выступает в качестве средства служения политике Турции. У нас нет сомнений, что со временем территория Азербайджана будет использована для базирования подобных группировок. Более того, присутствие террористов превратит Азербайджан и регион в очередное место кровопролития”,- отметила Анна Нагдалян.
По ее словам, внешнеполитическое ведомство поддерживает связь со всеми своими коллегами. Примерно час назад состоялась телефонная беседа министра иностранных дел Армении с его французским коллегой, сейчас проходит видеоконференция с министром ИД Греции.
“Мы на постоянной связи с коллегами из Ирана. Диалог с ними носит всеобъемлющий характер и включает широкий круг вопросов”,- сказала в заключение пресс-секретарь МИД РА.