Արցախի ԱԳՆ․ «Ներկա պայմաններում տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման ամենակարճ ճանապարհը Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է»
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը Արցախի դեմ ագրեսիայում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ։ Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիային Ադրբեջանի կողմից տարբեր ահաբեկչական և ծայրահեղական կազմակերպությունների հետ փոխկապակցված օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների ներգրավվածության մասին տեղեկատվությունը փաստաթղթային ապացույցներ է ստանում:
Ըստ բազմաթիվ տվյալների, այդ թվում` տարբեր անկախ աղբյուրներից ստացված, Թուրքիան Մերձավոր Արևելքի երկրներում հավաքագրել է մի քանի հազար օտարերկրյա զինյալներ ու վարձկաններ և իր տարածքով նրանց տեղափոխում է Ադրբեջան` Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողություններին անմիջական մասնակցության համար:
Նրանցից ոմանք արդեն հասցրել են իրենց բացահայտել Արցախի Պաշտպանության բանակի դեմ մարտերում և կրել կորուստներ: Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից կիրառվող մեթոդները, որոնք բնորոշ են վտարյալ պետություններին, լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում ոչ միայն Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության, այլև տարածաշրջանի բոլոր երկրների և, ընդհանրապես, միջազգային աշխարհակարգի համար:
Տեղին ենք համարում վերստին հիշեցնել, որ Ադրբեջանը 1991-1994 թթ. պատերազմի ընթացքում նույնպես դիմել է օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների օգնությանը: Սակայն այս քայլը Ադրբեջանին չօգնեց խուսափել ռազմական պարտությունից: Օտարերկրյա զինյալներին և վարձկաններին հակամարտության գոտում ներգրավելը դարձել է հիմնական գործոն՝ Ադրբեջանին վերածելու 1990-ական թթ. կեսերին և վերջին դեպի Ռուսաստան և եվրոպական երկրներ թմրանյութերի տեղափոխման տարանցիկ երկիր, ինչպես նաև ահաբեկիչների համար փոխաբեռնման կետ, որտեղ իրականացվում էր նրանց ահաբեկչական գործունեության կազմակերպումն ու սուբսիդավորումը:
Այս սցենարի կրկնությունից խուսափելու համար միջազգային հանրությունն արդեն այս պահին պետք է վճռական քայլեր ձեռնարկի: Այս առումով հարկ է նշել, որ օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների օգտագործումը, հավաքագրումը, ֆինանսավորումը, պաշտպանությունը և վերապատրաստումը արգելվում են բազմաթիվ միջազգային իրավական նորմերով, որոնք պարտադիր են, այդ թվում` Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար: Ավելին՝ գիտակցելով օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների գործունեության դեմ հավաքական պայքարի կարևորությունը` միջազգային հանրությունը պետություններին պարտավորեցնում է կանխել և կասեցնել նման պրակտիկան:
Արհամարհելով միջազգային համակեցության տարրական կանոնները, դիտավորյալ և սիստեմատիկ կերպով խախտելով իրենց ստանձնած պարտավորությունները, իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ վարելով հանցավոր գիծ՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան ոչ միայն բացահայտորեն հակադրվում են ողջ համաշխարհային հանրությանը, այլև ուղղակիորեն սպառնում են նրա անվտանգությանը:
Վերստին ընդգծում ենք, որ ներկա պայմաններում, երբ միջազգային հանրության կողմից խաղաղության կոչերը ոչ միայն մերժվում են, այլև Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության կողմից ենթարկվում են կոշտ քննադատության, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերականգնման ամենակարճ ճանապարհը Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է»:

МИД Арцаха: “В этих условиях самый короткий путь к восстановлению мира в регионе – международное признание Республики Арцах”
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением по поводу вовлечения Азербайджаном и Турцией иностранных боевиков и наемников в агрессию против Арцаха. В заявлении, в частности, говорится:
“Информация о вовлечении Азербайджаном в агрессию против Республики Арцах иностранных боевиков и наемников, связанных с различными террористическими и экстремистскими организациями, получает документальные подтверждения.
Согласно многочисленным данным, в том числе полученным из различных независимых источников, Турция завербовала в странах Ближнего Востока несколько тысяч иностранных боевиков и наемников и перебросила их через свою территорию в Азербайджан для участия в военных действиях против Республики Арцах и Республики Армения. Некоторые из них уже разоблачили себя в боях против Армии обороны Арцаха”.
В заявлении отмечается, что методы, которые используют Азербайджан и Турция, представляют серьезную угрозу не только для Арцаха и Армении, но и для всех стран региона и в целом для международного миропорядка.
“Считаем нужным еще раз напомнить, что Азербайджан обратился за помощью к иностранным наемникам и во время войны 1991-1994 гг. Однако этот шаг не помог Азербайджану избежать военного поражения. Привлечение в зону конфликта иностранных боевиков и наемников стало основным фактором, превратившим Азербайджан в страну транзита наркотиков в Россию и европейские страны”,- говорится в заявлении.
МИД Арцаха также считает, что Азербайджан и Турция, игнорируя элементарные нормы международного сосуществования, систематически нарушая взятые ими обязательства, проводя в своей внешней политике преступную линию, не только открыто противопоставляются всему мировому сообществу, но и угрожают его безопасности.
“Мы еще раз подчеркиваем, что в этих условиях, когда призывы международного сообщества к миру не только отклоняются, но и подвергаются жесткой критике со стороны политического руководства Турции и Азербайджана, самым коротким путем к восстановлению мира и стабильности в регионе является международное признание Республики Арцах”,- говорится в заявлении МИД Арцаха.