Հին նպատակներ` նորացված մեթոդներով
Վերջին երկու տարիներին ինտերնետի սակագների նվազումն ու մուտքը անգամ հեռավոր գյուղական բնակավայրեր ստիպում է փոխել նախկին ավանդական ընկալումները ընտրական քարոզչության առումով հեռուստաընկերություններին վերապահվող դոմինանտության վերաբերյալ: Այլընտրանքային տեղեկատվական հոսքերի առկայությամբ քարոզչական հին մեթոդաբանությանն ու ավանդույթներին ապավինելը ռիսկ է`վերջնականապես կորցնելու լրատվական օրակարգ ձևավորելու հանրային վստահության ռեսուրսը և տանուլ տալու ինտերնետի հետ ներկայումս ծավալված անզիջում մրցակցությունում: Դա հասկանում են թե ընտրություններին գնացող քաղաքական ուժերը, թե պետությունը և թե հեռուստաընկերությունները:
2012թ. խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունենում այս նոր իրողությունների, վերափոխումների պայմաններում, ինչն ուղղակիորեն անդրադառնում է ընտրություններում հեռուստաընկերությունների քարոզչական ֆունկցիոնալ նշանակության վրա: Մյուս կողմից` քաղաքական սուր բևեռացվածության բացակայությունը, 2008թ. նախագահական ընտրությունների ողբերգական հետևանքները ստիպում են իշխանություններին վերանայել հեռուստաընկերությունների միջոցով ագրեսիվ քարոզչական քաղաքականության նախկին մոտեցումները և առաջնորդվել գոնե իմիտացիոն մրցակցության ֆոն ապահովելու սկզբունքով: Այս վերանայումը սկսվեց 2009-2010 թթ. «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխություններով, որոնք ուղղված էին հեռուստառադիոոլորտի կառավարման որոշակի անկախության ապահովմանը: Այն գործնական որևէ արդյունք չտվեց, սակայն գոնե իրավական բազա ստեղծեց` ցույց տալով իշխանության ուղեգծում արձանագրված փոփոխությունները:
2012-ին հեռուստադաշտը զուտ ներկայանալիություն ապահովելու իմաստով ակնհայտորեն ավելի մատչելի է քաղաքական ուժերի համար, քան 2007-ին: Ընդ որում` սա նկատելի է մատչելիության չափման գրեթե բոլոր ասպեկտներով: Մոտ մեկ ամիս առաջ թե հանրային և թե մասնավոր հեռուստաընկերությունները, օրենքի պահանջից ելնելով, հրապարակեցին քարոզարշավի ընթացքում քաղաքական ուժերին հատկացվելիք եթերաժամանակի սակագները: Ըստ նոր Ընտրական օրենսգրքի` վճարովի եթերաժամի 1 րոպեի գինը չի կարող գերազանցել մինչեւ ընտրությունների նշանակումը վերջին 6 ամսվա համար առեւտրային գովազդի միջին գինը:
Սա նպաստեց, որ քաղաքական գովազդին հատկացվող եթերաժամանակի սակագինն իջեցվի: Բայց նվազեցման հարցում մասնավոր հեռուստաընկերությունները անհատական մոտեցում հանդես բերեցին: Եթե այսպես կոչված ժամանցային ուղղվածություն ունեցող հեռուստաընկերությունները («Արմենիա», «Շանթ») սակագինը նվազեցրին մոտ 20 տոկոսով, ապա պայմանականորեն լրատվա-վերլուծական ուղղության հեռուստաընկերությունները («Երկիր Մեդիա», «Կենտրոն», «Արմնյուզ»)` գրեթե եռակի: Առաջինների դիտողականության բարձր ցուցանիշներին երկրորդները հակադրեցին մատչելիությունը:
Այս խորապատկերին առանձնացավ միայն Հանրային հեռուստաընկերությունը, որը սահմանել է վճարովի եթերաժամանակի այնպիսի գին, ինչպիսին 2007-ի ընտրությունների ժամանակ: Այն գրեթե հավասար է մասնավոր ժամանցային հեուստաընկերությունների հայտարարած գներին: Հանրայինը հարցին մոտեցել է ոչ թե հանրային պատասխանատվության սկզբունքից ելնելով, ինչը նման կարգավիճակով օժտված հեռուստաընկերության պարտականությունը պետք է լիներ, այլ` բիզնեսի:
Ընդ որում` բացարձակապես չի հիմնավորվում, թե ինչ չափորոշիչներից ելնելով է հատկապես այդ գինը սահմանվել: Քաղաքական գովազդի համար եթերաժամանակ հատկացնող հեռուստաընկերությունները, բացառությամբ «Արմնյուզի», այսօր արբանյակային հեռարձակում են ապահովում և հասանելի են հեռավոր մարզերում ու բնակավայրերում: Եթե այս հարցում նախկինում հանրայինն ուներ բնական առավելություն, ապա այսօր զրկվել է նաև դրանից: Ներկայումս որդեգրած քաղաքականությունը նաև այս իմաստով որևէ տրամաբանության չի ենթարկվում:
Սակայն ընտրազանգվածի կողմնորոշումների վրա ոչ այնքան վճարովի եթերի միջոցով իրականացված քարոզչությունն է ազդում, որքան` դրանից դուրս, այսպես կոչված թաքնված քաղաքական գովազդը կամ հակաքարոզչությունը: Իրական անհավասարությունը, խտրականության դրսևորումները ավանդաբար արտահայտվել են հենց այս միջավայրում, որովհետև դուրս է իրավական կարգավորման դաշտից և պայմանավորված է հեռուստաընկերությունների որդեգրած ծրագրային-տեղեկատվական քաղաքականությամբ:
Իշխանական կամ իշխանամերձ քաղաքական ուժերն ավանդաբար թե քանակական, թե որակական ու բովանդակային առումներով հսկայական առավելություն են ունեցել մնացած մրցակիցների նկատմամբ: Այս խզումը նախկինում չափազանց մեծ էր` առաջին հերթին հեռուստաընկերությունների կողմից իրականացվող ճակատային, ոչ պրոֆեսիոնալ և բացահայտ գովազդի, դրան գումարած նաև մյուս մրցակիցների նկատմամբ իրականացված հակաքարոզչության ու տեղեկատվական այլընտրանքային աղբյուրների, խողովակների բացակայության պատճառով:
Այս երևույթը հիմա այդքան էլ զգալի չէ: Բայց պատճառը թաքնված գովազդի կամ հակաքարոզչության ծավալի նվազումը չէ: Դեր ունի երկու հիմնական գործոն:
Առաջինը` հեռուստաընկերությունների, այսպես կոչված, տեսակավորումն է, քաղաքական նախընտրությունների որոշակի տարբերությունները, որոնք նախկինում նկատելի չէին: Ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերից երկուսը` ՀՅԴ-ն ու ԲՀԿ-ն, ունեն իրենց շահերի տիրույթում գործող հեռուստաընկերություններ` համապատասխանաբար «Երկիր մեդիա»-ն և «Կենտրոն»-ը: Հանրային, Հ 2, «Արմենիա» և «Շանթ» հեռուստաընկերությունները գտնվում են իշխանությունների, տվյալ դեպքում` ՀՀԿ-ի ոչ ֆորմալ վերահսկողության ներքո: Այս իրողությունը խայտաբղետ տեղեկատվական-քարոզչական միջավայր է ապահովում:
Սակայն իրական քարոզչական մրցակցությունն այս հեռուստաընկերություններում սկսվել է շատ ավելի վաղ, որն արտահայտվում էր լրատվական թողարկումներում կուսակցական բնույթի իրադարձություններին եւ միջոցառումներին ողջախոհության սահմաններից դուրս անդրադարձ կատարելու, հարցազրույցային ժանրով հաղորդումներում պոտենցիալ մրցակից ուժերի ներկայացուցիչներին լրագրողական, հոգեբանական նուրբ ճնշումների ենթարկելու միջոցով: Սա հնարավորություն է տալիս եթեր բերելու «փակ» թեմաներ, հիմնախնդիրներ, ինչ-որ առումով նպաստում է ընտրողների կողմնորոշումների վրա:
Սակայն մյուս կողմից` անհավասար պայմաններ է ստեղծում նման ռեսուրսների չտիրապետող մնացած ուժերի` ՕԵԿ-ի, Հայ ազգային կոնգրեսի, Կոմունիստական կուսակցության համար: Վերջիններիս համար եթերը փակ չէ, սակայն նրանց գործունեության նկատմամբ գործում է այսպես կոչված «եթե ոչինչ չասել հնարավոր չէ, ապա գոնե ասել նվազագույնը» սկզբունքը:
ՕԵԿ-ի պարագայում իրավիճակը մի փոքր այլ է, որովհետև վերջինս, լինելով իշխանական ուժ, ավելի շատ ընկալվում ու ներկայացվում է իբրև իրական իշխանություն կրող ուժի` ՀՀԿ-ի քարոզչության լրացուցիչ պոտենցիալ, բաղադրիչ: ՕԵԿ-ը, որպես առանձին քաղաքական միավոր, գոնե մինչև ընտրարշավի պաշտոնական մեկնարկը, չի ներկայացվում հեռուստաընկերությունների միջոցով: Կոմկուսը եթերում չի երևում ոչ այնքան խտրականության, որքան նրա նկատմամբ հետաքրքրության բացակայության պատճառով: Ամենախոցելի վիճակում շարունակում է մնալ ՀԱԿ-ը, որին անդրադառնում են միայն այնքանով, որքանով անհրաժեշտ է համակողմանիության և հավասարության պատրանք ապահովել:
Երկրորդը թաքնված քաղաքական գովազդի բնույթի փոփոխությունն է, որը պայմանավորված է իշխանությունների քարոզչական մարտավարության փոփոխությամբ: Թույլ տալով որոշակիորեն ընդլայնել հեռուստառադիոեթերի սահմանափակ ազատությունը` իշխանությունն իր քարոզչությունը սկսեց կառուցել երկու մոտեցման վրա. քարոզչության շարունակականության և պետական ու կուսակցական գործառույթների նույնականացման: Առաջինը ենթադրում էր քարոզչական թեթև «չափաբաժիններով» իշխանական կուսակցությունների գործունեության լուսաբանում տևական ժամանակահատվածի կտրվածքով:
Այս մարտավարությունը գործադրվում է 2009-ից` հայտնի քաղաքական և տնտեսական ճգնաժամերի արդյունքում իշախնության և նրա կորիզը կազմող կուսակցությունների վարկանիշի զզալի անկումից հետո: Որպես «թիրախ» կամ գործիք կիրառվում էր հիմնականում կուսակցությունների բարեգործական գործունեությունը: Այն արտահայտվում էր ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի կողմից սոցիալական, առողջապահական անվճար ծառայությունների մատուցման, տարբեր ակցիաներին մասնակցության, ստեղծված, զուտ ֆորմալ բնույթ կրող բարեգործական հիմնադրամների կողմից բաժանվող նվերների և այդ ամենը հեռուստաընկերությունների միջոցով հետևողական ու նպատակադրված լուսաբանման միջոով:
Այս թեմաներով ռեպորտաժները զերծ են եղել գովասանք, որակում, ածականներ պարունակող արտահայտություններից: Զուգահեռ հետևողականորեն լուսաբանվում էին նաև հատկապես կոալիցիոն կուսակցություններին քաղաքացիների անդամակցության միջոցառումները: Սա ավելի շատ ուղղված էր ընտրազանգվածի ենթագիտակցության վրա ներգործելուն և գերհզոր ու ամենակարող կուսակցությունների իմիջ ձեռք բերելուն:
Պետական և կուսակցական գործառույթների նույնականացման միտումները դրսևորվել են համեմատաբար վերջերս և ավելի ու ավելի ընդգծված դարձել նախընտրական ժամանակաշրջանի մոտենալուն զուգընթաց: Հանրապետության վարչապետի, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի` աշխատանքային ժամերին մարզային այցելություններն ու կուսակցական անդամատոմսերի բաժանումը, կուսակցության տեղական կառույցների ներկայացուցիչների հետ նախընտրական ծրագրերի քննարկումը, նախընտրական բնույթ ունեցող ելույթները հեռուստաընկերություններով լուսաբանվում էին պետական պաշտոնյաների պարտականությունների ու գործառույթների համատեքստում, ինչը տիպիկ թաքնված քաղաքական գովազդ էր:
Դրան ավելացան նաև Կառավարության` ակնհայտորեն պոպուլիստական բնույթ կրող նախաձեռնությունները (սոցիալական անապահով շերտերի կրթության մատչելիության ապահովման, զինծառայողներին աշխատանք գտնելու հարցում օժադակելու, նախորդ տարիների` եկամտահարկից ու հողի հարկից կուտակված պարտքերի ու ապառքների զրոյացումը), ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման ոլորտում կատարված հակակոռուպցիոն փոփոխությունները ներկայացնելուն ուղղված լայն քարոզչական արշավների կազմակերպումը հեռուստաընկերություններով:
Ի տարբերություն հեռուստաընկերությունների` ռադիոեթերը անհամեմատ ավելի ազատ է: Հանրային ռադիոընկերությունն առաջնորդվում է քաղաքական ուժերի միջև հավասարակշռության և լուսաբանման անաչառության սկզբունքով` անդրադառնալով չոր փաստերին ու երևույթներին: Հայաստանում այլընտրանքային տեղեկատվական աղբյուրի իր գործառույթը շարունակում է անարգել իրականացնել նաև «Ազատություն» ռադիոկայանը: Մնացած ռադիոընկերությունները, որոնք հիմնականում ժամանցային-երաժշտական ուղղվածություն ունեն, սահմանափակվում են բացառապես կարճ ու հիմնականում չքաղաքականացված լրատվահոսքերով: Նրանց դերակատարությունը քարոզարշավում լինելու է նվազագույն մակարդակով:

Старые цели – новыми методами
Наблюдающиеся в последние два года снижение цен на интернет-услуги и появление интернета даже в отдаленных населенных пунктах республики изменило прежние традиционные представления о доминантной роли телекомпаний в процессе предвыборной агитации. При наличии альтернативных информационных потоков возлагать надежды на старую пропагандистскую методологию и традиции рискованно, поскольку можно окончательно потерять ресурс общественного доверия в вопросе формирования информационной повестки и проиграть в развернувшемся сегодня бескопромиссном соперничестве с интернетом. Это понимают как идущие на выборы политические силы, так и государство и телекомпании.
Парламентские выборы 2012 г. проходят в условиях новых реалий, что непосредственно сказывается на пропагандистской функции телекомпаний в период выборов. С другой стороны отсутствие политической поляризации, трагические последствия президентских выборов 2008 г. заставляют власти пересмотреть прежние подходы к проводимой посредством телекомпаний агрессивной пропагандистской политике и руководствоваться принципом обеспечения хотя бы фона имитационного соперничества. Этот процесс начался с внесения в 2009-2010 гг. изменений в закон РА “О телевидении и радио”, которые были направлены на обеспечение определенной независимости управления телерадиосферой. Никакого практического результата это не дало, но хотя бы создало правовую базу, показав, какие перемены претерпел курс властей.
В 2012 г., по сравнению с 2007 г., телевизионное поле в плане обеспечения представительства стало более доступным для политических сил. Примерно месяц назад Общественная и частные телекомпании, исходя из требований закона, обнародовали тарифы на эфирное время для политических сил в процессе предвыборной кампании. Согласно новому Избирательному кодексу, цена одной минуты эфирного времени не может превышать среднюю стоимость минуты коммерческой рекламы, действовавшую на протяжении последних 6 месяцев. Однако в вопросе снижения тарифов частные телекомпании проявили индивидуальный подход. Если имеющие, так сказать, развлекательную направленность телекомпании (“Армения”, “Шант”) снизили тариф примерно на 20 процентов, то имеющие условно информационно-аналитическую направленность телекомпании (“Еркир Медиа”, “Кентрон”, “Армньюз”) – почти втрое.
Высокий рейтинг первых двух телеканалов заставили последних обеспечить доступность своих тарифов. На этом фоне выделилась только Общественная телекомпания, установившая для платного эфира ту цену, которая действовала и во время выборов 2007 г. К этому вопросу ОТК подошла исходя не из принципа общественной ответственности, а из принципа бизнеса.
Однако на ориентирование электората влияет не столько пропаганда, которая осуществляется посредством платного эфира, сколько так называемая скрытая политическая реклама, или антипропаганда. Традиционно властные и провластные политические силы как в количественном, так и в качественном и содержательном отношениях имели огромное преимущество перед своими соперниками. Раньше это различие было очень заметно в первую очередь из-за проводимой телекомпаниями непрофессиональной и откровенной рекламы. Прибавьте к этому антипропаганду других политических сил, отсутствие альтернативных источников информации.
Сейчас это явление не так выражено. Но причина не в сокращении объема скрытой рекламы или антипропаганды. Свою роль играют два основных фактора.
Первый фактор – так называемая классификация телекомпаний, определенное различие в политических предпочтениях, которые раньше не были заметны.
Две участвующие в выборах политические силы – АРФ Дашнакцутюн и партия “Процветающая Армения” имеют действующие в пространстве собственных интересов телекомпании – соответственно “Еркир Медиа” и “Кентрон”. Общественная телекомпания, 2-ой Общественный канал, телекомпании “Армения” и “Шант” находятся под неформальными контролем властей, в данном случае – Республиканской партии Армении. Эта реалия обеспечивает пеструю информационно-пропагандистскую среду. Однако реальное агитационное соперничество в указанных телекомпаниях началось гораздо раньше и проявлялось в том, что в информационных выпусках авторы репортажей о партийных событиях выходили за рамки разумного, в интервью с представителями сил, которые могли стать потенциальными соперниками, журналисты оказывали на них незаметное психологическое давление. Это позволяет затрагивать в эфире “закрытые” темы и проблемы, в каком-то смысле способствует ориентации избирателей. Но с другой стороны это создает неравные условия для не имеющих подобные ресурсы остальных сил – партии “Оринац еркир”, Армянского национального конгресса, Коммунистической партии. Для них эфир не закрыт, однако в отношении их деятельности действует следующий принцип: если ничего не говорить невозможно, то нужно говорить хотя бы минимум возможного.
В случае с партией “Оринац еркир” ситуация несколько иная, поскольку ПОЕ, будучи властной силой, представляется как дополнительный потенциал для пропаганды реальной властной силы – РПА.
Компартия не появляется в эфире не столько по причине дискриминации, сколько из-за отсутствия к ней интереса. В самом уязвимом положении продолжает оставаться Армянский национальный конгресс, о котором говорится в той мере, в какой это необходимо для обеспечения иллюзии плюрализма и равенства.
Второй фактор – изменение характера скрытой политической рекламы, что обусловлено изменением пропагандистской тактики властей.
Разрешив увеличить в определенной степени ограниченную свободу телерадиоэфира, власти начали строить свою пропаганду на двух подходах: продолжение пропаганды и отождествление государственных и партийных функций. Первое предполагает освещение небольшими пропагандистскими “порциями” деятельности властных партий в разрезе длительного времени. Эта тактика применяется с 2009 года, когда в результате политического и экономического кризисов рейтинги власти и составляющих ее ядро партий резко снизились.
В качестве мишеней или инструментов использовалась в основном благотворительная деятельность партий. Она выражалась в оказании Республиканской партией Армении и партией “Процветающая Армения” бесплатных услуг в социальной сфере, сфере здравоохранения, в раздаче подарков имеющими сугубо формальный характер благотворительными фондами, а также в последовательном и целенаправленном освещении телекомпаниями всех этих акций. Параллельно этому последовательно освещались мероприятия, посвященные вступлению граждан в коалиционные партии. Это было направленно скорее на воздействие на подсознание электората и создание имиджа сверхсильных и могущественных партий.
Тенденции к отождествлению государственных и партийных функций стали проявляться относительно недавно, и наряду с приближением предвыборного периода они становятся все более выраженными.
Посещения в рабочие часы премьер-министром и секретарем Совета национальной безопасности областей страны, раздача там партбилетов, обсуждение предвыборных программ с представителями местных структур партии, выступления с предвыборными речами освещаются телекомпаниями в контексте выполнения государственными лицами своих обязанностей и функций, что является типичной скрытой политической рекламой. Прибавьте к этому явно популистские инициативы правительства (обспечение доступности образования для социально необеспеченных слоев, содействие военнослужащим в вопросе трудоустройства, обнуление накопленных за предыдущие годы задолженностей по налогу на землю и подоходному налогу), а также организованная телекомпаниями широкомасштабная пропагандистская кампания по освещению антикоррупционных изменений, осуществленных в сфере оказания услуг.
В отличие от телекомпаний радиоэфир относительно более свободен. Общественная радиокомпания руководствуется принципами равенства политических сил и беспристрастного освещения, представляя только сухие факты. Свою функцию альтернативного источника информации в Армении продолжает беспрепятственно осуществлять и радиостанция “Свобода”. Остальные радиокомпании, имеющие в основном развлекательно-музыкальную направленность, ограничиваются короткими и в основном неполитизированными информационными выпусками. Их роль в агитационной кампании будет минимальной.