Մարտունին՝ «Գրադից» առաջ ու հետո
Հոկտեմբերի 1-ի առավոտյան Ստեփանակերտում միջազգային ու տեղական լրագրողները բաժանվում էին հիմնականում երկու խմբի՝ Մարտունի ու Հադրութ գնացողների:
«Լը Մոնդ»-ի լրագրող Ալան Կավալը և լուսանկարիչ Ռաֆայել Յաղոբզադեն ընտրեցին Մարտունու ուղղությունը։ Մարտունիում ֆրանսիացի լրագրողները որոշել էին նկարահանել քաղաքի կրած վնասները ու խոսել մարդկանց հետ, ովքեր տարիներ շարունակ պատերազմի հետ են ապրում։
Ճանապարհին տեսնում էինք բաց թողնված խոզեր, որոնք, ըստ տեղացի վարորդի, սովորաբար պահվում են իրենց տեղում, և երբեք դրսում այդպես չես հանդիպի։
Մարտունու քաղաքապետարանի շենքի մոտից լրագրողների խմբին տեղացի մի քանի մարդիկ ուղեկցում էին՝ վնասված շինությունները ցույց տալու։ Երկար սպասելուց հետո Գրիշա անունով մի տղա առաջարկեց մեզ ուղեկցել։
Երկու ֆրանսիացի լրագրողները, ես, Գրիշան ու վարորդը ուղևորվեցինք դեպի առաջին տուն։ Մտանք բակ, գետնին փշրված ապակիներ էին։ Ծառերի ճյուղերը բերքից կախվել էին։ Նռներն այնքան էին հասել, որ ճաք էին տվել ու այդպես մնացել անհավաք։ Այդ ծառերի միջով անցանք, որ քիչ հեռու գտնվող մեկ այլ վնասված տուն տեսնենք։ Մեր ու այդ տան մեջտեղում նախկինում կիրառված զենքերի մնացորդներ էին ընկած։ Չմոտեցանք, դիտարկեցինք, լուսանկարեցինք հեռվից ու քայլեցինք դուրս՝ հաջորդ տուն ուղևորվելու մտքով։ Պատրաստվում էինք նստել մեքենան, երբ աղմուկ լսեցինք, մինչև հասկացանք՝ մենք ենք թիրախում, արդեն զգացինք առաջին պայթյունը։ Սկսեցինք անկանոն վազել։ «Գրադ» էր, մոտ 10 պայթյուն։ Երբ դադարեցին պայթյունները, ավելի ուժեղ սկսեցի լսել կոլեգաներիս օգնության աղաղակը։ Ինքս էլ սկսեցի բղավել ու օգնություն կանչել՝ մեքենա՛ մոտեցրեք, մեքենա՛։ Երկու տարբեր մեքենաներով տղաներին հասցրինք Մարտունու հիվանդանոց, որտեղ էլ նրանք ստացան առաջին բուժօգնություն։
Ավելի ուշ հիվանդանոցում իմացա, որ վարորդը ստացել է թեթև վնասվածքներ, իսկ մեզ ուղեկցող Գրիշան մահացել է:
Մինչ հոկտեմբերի 1-ը վնասված տուն:
Առաջին տան բակը:
Լքված տունը:
Մարտունու տան կոտրված ապակիները:
Տան գրեթե բոլոր պատուհանները փշրված էին:
Երբ տանից դուրս եկանք, նկարում էինք քաղաքը։ Վայրկյաններ անց տեղի ունեցավ միջադեպը։
Տարածքում աշխատող միջազգային ու տեղական լրագրողները եկան օգնության ֆրանսիացի լրագրողներին։ Վիրավորված Ալան Կավալին տեղափոխում են մեքենայի մեջ, որ տանեն հիվանդանոց։
Լուսանկարիչ Ռաֆայել Յաղոբզադեին տանում են Մարտունու հիվանդանոց։
Ալան Կավալը՝ Մարտունու հիվանդանոցի բակում։
Մեքենան, որով տեղափոխել են Ալանին։
Մարտունու հիվանդանոցում առաջին բուժօգնություն են ցուցաբերում պայթյունից վիրավորվածներին։
Բուժաշխատողը։
Բուժօգնության ընթացքում։
Մարտունու բնակիչը, որը վնասվել էր պայթյունից։
Պայթյունից զոհվել էր տղայի եղբայրը։
Ռաֆայելը վիրահատվեց Մարտունու հիվանդանոցում։ Վիրահատությունից րոպեներ առաջ։
Մարտունու հիվանդանոցում մնացինք մի քանի ժամ։ Այդ ընթացքում մի քանի անգամ լսեցինք պայթյունի ձայներ ու մի քանի անգամ էլեկտրականությունը անջատվեց-վերականգնվեց։ Բժիշկները շարունակում էին աշխատել այդ պայմաններում։

Martouni - Oct. 1: Before and After the Grad Rockets Hit
On the morning of October 1, international and local journalists in Stepanakert, the Artsakh capital, were mainly divided into two groups: those going to Martouni and Hadrut.
Le Monde journalist Allan Kaval and photographer Rafael Yaghobzadeh chose the direction of Martouni. In Martouni, the French journalists decided to film the damage done to the city and talk to people who have been living with war for years.
On the way we saw roaming pigs, which, according to the local driver, are usually kept in their pens, you will never meet them like that on the streets.
A group of local residents were accompanying a group of local journalists from the Martouni municipality building to show the damaged buildings. After a long wait, a boy named Grisha offered to accompany us.
The two French journalists, Grisha and I, drove to the first house. We entered the yard, there were broken windows on the ground. The branches of the trees hung from a garden. The pomegranates were so ripe that they cracked and remained uncollected. We passed through those trees to see another damaged house not far away. Remains of previously used weapons lay between us and that house. We did not approach We watched, took photos from a distance, and walked outside, thinking of going to the next house. We were about to get in the car when we heard a noise. We realized we were the target. We had already felt the first explosion. We started running here and there. It was Grad rocket, about ten explosions. When the explosions stopped, I began to hear the cry for help from my colleagues. I started shouting and calling for help, ‘bring a car, a car’. We took the guys to the Martouni hospital in two different cars, where they received first aid.
Later in the hospital I learned that the driver had received minor injuries and that Grisha, who was accompanying us, had died.
A house damaged before the Oct. 1 shelling
The yard of the first house
An abandoned house
Shattered windows
Almost all the windows of this house were blown out
When we left the house, we started photographing the town. Minutes later, the shelling started.
Local and foreign reporters rushed to assist the French journalists. Here, they’re carrying Allan Kaval to a car to get him to the hospital.
Taking Rafael Yaghobzadeh to the Martouni hospital
Allan Kaval outside the hospital
The car that took Kaval
Martouni hospital staff give first aid to the injured
Medical worker
Medical treatment
Injured Martouni resident
The shelling killed this man’s brother
Minutes before Yaghobzadeh’s surgery
We stayed at the Martouni hospital for a few hours. We heard explosions and the electricity was cut and restored several times. Physicians continued to work.