Մարտունին՝ «Գրադից» առաջ ու հետո
Հոկտեմբերի 1-ի առավոտյան Ստեփանակերտում միջազգային ու տեղական լրագրողները բաժանվում էին հիմնականում երկու խմբի՝ Մարտունի ու Հադրութ գնացողների:
«Լը Մոնդ»-ի լրագրող Ալան Կավալը և լուսանկարիչ Ռաֆայել Յաղոբզադեն ընտրեցին Մարտունու ուղղությունը։ Մարտունիում ֆրանսիացի լրագրողները որոշել էին նկարահանել քաղաքի կրած վնասները ու խոսել մարդկանց հետ, ովքեր տարիներ շարունակ պատերազմի հետ են ապրում։
Ճանապարհին տեսնում էինք բաց թողնված խոզեր, որոնք, ըստ տեղացի վարորդի, սովորաբար պահվում են իրենց տեղում, և երբեք դրսում այդպես չես հանդիպի։
Մարտունու քաղաքապետարանի շենքի մոտից լրագրողների խմբին տեղացի մի քանի մարդիկ ուղեկցում էին՝ վնասված շինությունները ցույց տալու։ Երկար սպասելուց հետո Գրիշա անունով մի տղա առաջարկեց մեզ ուղեկցել։
Երկու ֆրանսիացի լրագրողները, ես, Գրիշան ու վարորդը ուղևորվեցինք դեպի առաջին տուն։ Մտանք բակ, գետնին փշրված ապակիներ էին։ Ծառերի ճյուղերը բերքից կախվել էին։ Նռներն այնքան էին հասել, որ ճաք էին տվել ու այդպես մնացել անհավաք։ Այդ ծառերի միջով անցանք, որ քիչ հեռու գտնվող մեկ այլ վնասված տուն տեսնենք։ Մեր ու այդ տան մեջտեղում նախկինում կիրառված զենքերի մնացորդներ էին ընկած։ Չմոտեցանք, դիտարկեցինք, լուսանկարեցինք հեռվից ու քայլեցինք դուրս՝ հաջորդ տուն ուղևորվելու մտքով։ Պատրաստվում էինք նստել մեքենան, երբ աղմուկ լսեցինք, մինչև հասկացանք՝ մենք ենք թիրախում, արդեն զգացինք առաջին պայթյունը։ Սկսեցինք անկանոն վազել։ «Գրադ» էր, մոտ 10 պայթյուն։ Երբ դադարեցին պայթյունները, ավելի ուժեղ սկսեցի լսել կոլեգաներիս օգնության աղաղակը։ Ինքս էլ սկսեցի բղավել ու օգնություն կանչել՝ մեքենա՛ մոտեցրեք, մեքենա՛։ Երկու տարբեր մեքենաներով տղաներին հասցրինք Մարտունու հիվանդանոց, որտեղ էլ նրանք ստացան առաջին բուժօգնություն։
Ավելի ուշ հիվանդանոցում իմացա, որ վարորդը ստացել է թեթև վնասվածքներ, իսկ մեզ ուղեկցող Գրիշան մահացել է:
Մինչ հոկտեմբերի 1-ը վնասված տուն:
Առաջին տան բակը:
Լքված տունը:
Մարտունու տան կոտրված ապակիները:
Տան գրեթե բոլոր պատուհանները փշրված էին:
Երբ տանից դուրս եկանք, նկարում էինք քաղաքը։ Վայրկյաններ անց տեղի ունեցավ միջադեպը։
Տարածքում աշխատող միջազգային ու տեղական լրագրողները եկան օգնության ֆրանսիացի լրագրողներին։ Վիրավորված Ալան Կավալին տեղափոխում են մեքենայի մեջ, որ տանեն հիվանդանոց։
Լուսանկարիչ Ռաֆայել Յաղոբզադեին տանում են Մարտունու հիվանդանոց։
Ալան Կավալը՝ Մարտունու հիվանդանոցի բակում։
Մեքենան, որով տեղափոխել են Ալանին։
Մարտունու հիվանդանոցում առաջին բուժօգնություն են ցուցաբերում պայթյունից վիրավորվածներին։
Բուժաշխատողը։
Բուժօգնության ընթացքում։
Մարտունու բնակիչը, որը վնասվել էր պայթյունից։
Պայթյունից զոհվել էր տղայի եղբայրը։
Ռաֆայելը վիրահատվեց Մարտունու հիվանդանոցում։ Վիրահատությունից րոպեներ առաջ։
Մարտունու հիվանդանոցում մնացինք մի քանի ժամ։ Այդ ընթացքում մի քանի անգամ լսեցինք պայթյունի ձայներ ու մի քանի անգամ էլեկտրականությունը անջատվեց-վերականգնվեց։ Բժիշկները շարունակում էին աշխատել այդ պայմաններում։

Мартуни до и после обстрела из “Града”
Утром 1 октября в Степанакерте местные и иностранные журналисты делятся на две группы, одна которых должна отправиться в Мартуни, другая – в Гадрут.
Журналист французской газеты “Le Monde” Алан Каваль и фотограф Рафаэль Ягобзаде выбрали Мартунинское направление. Там французские журналисты решили сделать фотографии пострадавших домов, поговорить с людьми, которые уже много лет живут в условиях войны.
По дороге мы увидели свиней, которых, по словам местного водителя, никогда раньше нельзя было увидеть на улице, поскольку они содержались в специальных помещениях.
Собравшихся у здания городской мэрии журналистов несколько человек провожали к разрушенным зданиям. После долгого ожидания парень по имени Гриша предложил сопровождать нас.
Двое французских журналистов, я, Гриша и водитель направились к первому дому. Мы зашли во двор, где на земле лежали осколки стекол. Ветки деревьев склонились к земле от обильного урожая. Гранаты созрели настолько, что даже треснули, но остались несобранными. Мы прошли между деревьями, чтобы осмотреть находившийся недалеко другой поврежденный дом. Между нами и этим домом лежали остатки примененного ранее оружия. Мы не стали подходить, посмотрели издалека, сфотографировали и направились к выходу, чтобы поехать к следующему дому. Мы уже садились в машину, когда послышался шум. Не успели мы понять, что оказались под прицелом, как раздался первый взрыв. Мы разбежались в разных направлениях. Стреляли из “Града”. Взрывов было около 10. Когда обстрел прекратился, стали слышны крики о помощи моих коллег. Я сама начала кричать и звать на помощь: “Подгоните машину! Машину!”
На двух разных машинах мы доставили ребят в мартунинскую больницу, где им оказали первую медицинскую помощь.
Позже в больнице я узнала, что водитель получил легкие ранения, а вот сопровождавший нас Гриша погиб…
Дом, поврежденный до 1 октября.
Двор первого дома.
Покинутый дом.
Выбитые окна дома в Мартуни.
Почти во всех домах выбиты стекла.
Выйдя из дома, стали снимать город. Спустя несколько секунд произошел инцидент.
Работавшие на месте иностранные и местные журналисты пришли на помощь французским коллегам. Раненого Алана Каваля помещают в машину для отправки в больницу.
Фотографа Рафаэль Ягубзаде доставляют в мартунинскую больницу.
Алан Каваль во дворе больницы в Мартуни.
Машина, на которой перевозят Алана.
В мартунинской больнице оказывают первую медицинскую помощь раненым в результате взрывов.
Медработник.
Во время оказания медицинской помощи.
Пострадавший от взрыва житель Мартуни.
Брат погибшего от взрыва парня.
Рафаэля прооперировали в мартунинской больнице.
За несколько минут до операции.
В мартунинской больнице мы остались несколько часов. За это время несколько раз были слышны звуки взрывов и несколько раз отключалось и включалось электричество. Врачи продолжали работать в этих условиях.