Վերադարձ հայրենիք՝ ռազմաճակատ մեկնելու
Հարություն Մարգարյանն այսօր առավոտյան Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոդար քաղաքից ժամանել է Հայաստան՝ կամավորագրվելու։
Հարությունը 22 տարեկան է, արդեն 8 տարի ընտանիքի հետ բնակվում է Կրասնոդարում։ Մասնագիտությամբ մարկետոլոգ է։ Արցախում պատերազմական իրավիճակը տեսնելով՝ Հարությունը որոշել է վերադառնալ Հայաստան եւ մեկնել ռազմաճակատ։
Նա այս տարվա հուլիսին է զորացրվել ռուսական բանակից։
Հարությունը վստահեցնում է, որ մարտական բարձր պատրաստվածություն ունի։ Ինքնակամ ՌԴ բանակ էր զորակոչվել՝ մարտական պատրաստվածություն անցնելու, տանկիստ է։ Ասում է՝ գիտեր, որ պատերազմը Հայաստանից հեռու չէ։
«Հասկացա, որ սահմանին պետք են այնպիսի տղամարդիկ, որոնք ռազմական գիտելիքներ ունեն։ Մեր ժամն եկել է, որ գանք մեր կռիվը տանք»,- ասում է նա։
Հարությունի հետ նույն՝ Կրասնոդար-Երեւան չվերթով ժամանեցին տասնյակ հայ տղամարդիկ՝ ռազմաճակատ մեկնելու համար։
«Հետքի» հետ զրուցած մոտ մեկ տասնյակ ժամանողներից որևէ մեկը զորակոչի ծանուցում չի ստացել․ Հայաստան են ժամանել կամավորագրվելու համար։
Արցախ մեկնել ցանկացողների թվում թե' երիտասարդներ էին, թե' միջին տարիքի տղամարդիկ։ Մեզ հետ զրույցում պնդում են՝ մարտական են տրամադրված, հիմա պետք է լինեն սահմանին կանգնած զինվորների կողքին։
Վերադարձողներից շատերը զինվորական հագուստով էին։
«Պատերազմի լուրը ինձ համար մեծ հարված էր։ Ընտանիքս, երեխաներս Ստեփանակերտում են։ Եկել եմ կռվեմ, իմ հայրենիքը պաշտպանեմ։ Հիմա պետք է սփյուռքի տղաները գան»,- ասում է Էդվարդ Մեջլումյանը։
Էդվարդ Մեջլումյանը սեպտեմբերի 26-ին էր Հայաստանից մեկնել Կրասնոդար։ Հաջորդ օրը պատերազմը սկսվեց։ Տեսնելով, որ մարտերն ավելի են թեժանում՝ վերադարձի տոմս է գնել։
Գործի բերումով հաճախ է կարճաժամկետ այցելություններ կատարում Ռուսաստան։ Բայց ընտանիքը շարունակում է Ստեփանակերտում բնակվել։
Ռազմաճակատ մեկնելու համար այսօր արդեն կկամավորագրվի։ Նախկինում ծառայել է Արցախում, պահեստազորի սպա է, տեղանքին քաջատեղյակ։ Թեև 54 տարեկան է, բայց վստահեցնում է՝ մարտականորեն պատրաստված է։
Սա առաջին թռիչքը չէ, որ Սփյուռքի խոշոր համայնքներից հայ տղամարդիկ գալիս են Հայաստան՝ Արցախ մեկնելու։ Նրանք իրենց հետ նաև օգնություն են բերում։
«Եկել եմ հայրենիքս պաշտպանեմ։ Ամեն մի կորցրած զինվորը մեզ համար ցավալի կորուստ է, ամեն օրն էլ ցավալի է։ Մեր բանակին՝ տոկունություն, համարձակություն»,- ասում է Կրասնոդարից Հայաստան վերադարձած Արսեն Զուլոյանը։
Նրա ընկերներն ու ծանոթները ևս Ռուսաստանի, աշխարհի այլ քաղաքներից վերադառնում են Հայաստան՝ առաջնագիծ մեկնելու։
Արսեն Զուլոյանը սփյուռքում բնակվող հայերին կոչ արեց վերադառնալ Հայաստան, կանգնել զինծառայողների կողքին։ Թեև կարևորում է դրամական աջակցությունները, սակայն նրա համար անձնական ներկայությունն այս պահին շատ կարևոր է։

Возвращаются на родину, чтобы отправиться на фронт
Арутюн Маргарян сегодня утром вернулся в Армению из российского города Краснодар, чтобы отправиться добровольцем на фронт. Арутюну 22 года. Он уже 8 лет живет с семьей в Краснодаре. По специальности маркетолог. Узнав, что в Арцахе началась война, Арутюн решил вернуться в Армению и уехать на передовую.
В июле этого года он демобилизовался из российской армии. Парень уверен, что у него отличная боевая подготовка. В России пошел служить добровольно, чтобы пройти боевую подготовку, был танкистом. Говорит, ждал, что в Армении начнется война. “Я понял, что на границе нужны мужчины с военными знаниями. Пришло время идти воевать,- сказал наш собеседник.
Вместе с Арутюном рейсом Краснодар-Ереван вернулись десятки армянских мужчин, собирающихся отправиться на передовую.
Никто из тех, с кем побеседовал Heq.am, не получал повестку, все они приехали Армению, чтобы идти на фронт добровольцами.
В числе желающих отправиться в Арцах были как молодые, так и люди среднего возраста. Все они говорили, что настроены по-боевому, уверяли, что должны находиться на границе рядом с воюющими там солдатами.
Многие из тех, вернулся в Армению, были в военной форме.
“Известие о войне стало для меня сильным ударом. Моя семья, дети находятся в Степанакерте. Я приехал защищать свою родину”,- сказал Эдвард Межлумян.
26 сентября он уехал из Армении в Краснодар, а на следующий день началась война. Видя, что бои становятся все ожесточеннее, Эдвард купил билет и приехал обратно.
По роду службы он часто ездит в Россию, но семья постоянно живет в Степанакерте. Сегодня Эдвард Агаджанян уже запишется добровольцем, чтобы отправиться на фронт. Он служил в Арцахе, офицер запаса, хорошо знает местность. И хотя ему 54 года, наш собеседник уверяет, что у него хорошая боевая подготовка.
Это не первый рейс, доставляющий армянских мужчин из больших диаспор на родину для дальнейшего отъезда в Арцах. Они привозят с собой также помощь.
“Я приехал защищать родину. Гибель каждого солдата для нас огромная боль и потеря.Стойкости и отваги нашей армии”,- сказал вернувшийся из Краснодара в Армению Арсен Зулоян.
Его друзья из России и других стран мира тоже возвращаются в Армению, чтобы отправиться на передовую.
Арсен призвал армян диаспоры вернуться на родину и встать рядом с военными. Вместе с тем он говорит, что очень важна и финансовая помощь, хотя для него в это трудное время гораздо важнее личное присутствие.