Ա․ Հովհաննիսյան․ «Ադրբեջանական կողմն ունեցել է 400 զինծառայողի, 13 զրահատեխնիկայի, 3 ինքնաթիռի և 1 ԱԹՍ-ի կորուստ»
Ադրբեջանի զինված ուժերն այսօր որևէ նշանակալի մարտավարական գործողություն չի կարողացել իրականացնել։ Թուրքական օդուժն ու ԱԹՍ-ները չեն կարողացել աշխատել, և մարտերն այսօր չեն ունեցել նույն համառ ու ծանր բնույթը, ինչ նախորդ երկու օրերին։ Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ադրբեջանական կողմը միայն այսօր ունեցել է մոտ 400 զինծառայողի կորուստ, վիրավորվել է 700-ը։ Խոցվել է 13 զրահատեխնիկա, 3 ինքնաթիռ, 1 անօդաչու թռչող սարք։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի տարածած ապատեղեկատվություններին՝ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը հայտնեց, որ ապատեղեկատվություն տարածում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ամենաբարձր ղեկավարությունը՝ Հանրապետության ղեկավարը, իր ընտանիքի անդամները, որոնք նաև զուգահեռաբար փոխնախագահի պաշտոն ունեն։
«Մենք տեսանք, թե ինչպես երեկ իրենք իրենց շնորհավորում էին Մատաղիսը գրավելու կապակցությամբ, թվարկում էին մյուս փոքր բնակավայրերը, որոնք հարակից են Մատաղիսին։ Այսօր հրապարակեցինք տեսանյութ, որն ապացուցում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները Մատաղիսի մերձակայքից փախչում հայկական զինուժի հուժկու հրետանային կրակի տակ։ Նույնը եղավ նաև Ջաբրայիլի գրավման հետ կապված, ինչը ևս ապատեղեկատվություն է»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով այն հարցին, որ Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչները թռիչքներ են կատարել Թուրքիա՝ Հովհաննիսյանն ասաց, որ փաստացի Ադրբեջանի զինված ուժերի կառավարումը հանձնված է Թուրքիայի զինված ուժերին, և այդ փոխայցելությունները նորություն չեն։
ՊՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ մեր զորքի մարտական ոգին չափազանց բարձր է․ «Մեր հրետանավորներից մեկը կրակը վարել է հակառակորդի ինտենսիվ կրակի տակ՝ լինելով վիրավոր, և մինչև վերջին մարտկոցների ոչնչացմանը չի հասել, մարտի դաշտից դուրս չի եկել»,- հայտնեց նա։

А. Ованнисян “Азерайджанская сторона потеряла убитыми 400 военнослужащих, 13 единиц бронетехники, 3 самолета и 1 БПЛА”
Вооруженным силам Азербайджана сегодня не удалось осуществить какое-либо значимое тактическое действие. Турецкие ВВС и беспилотники не могли работать, и бои сегодня не носили столь упорный и тяжелый характер, как в предыдущие дни, сообщил на брифинге представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
Только сегодня азербайджанская сторона потеряла убитыми около 400 военнослужащих, ранеными – 700. Сбито 13 единиц бронетехники, 3 самолета, 1 беспилотный летательный аппарат.
Касаясь распространяемой Азербайджаном дезинформации, представитель Минобороны сказал, что эти сообщения распространяет высшее военно-политическое руководство этой страны – президент, члены его семьи, один из которых занимает также должность вице-президента.
“Мы видели, как вчера они сами себя поздравляли с “захватом” Матагиса, перечисляли соседние с ним небольшие населенные пункты. Сегодня мы опубликовали видеоролик, наглядно показывающий, как азербайджанские военнослужащие под мощным артиллерийским огнем армянских вооруженных сил бегут с подступов к Матагису. То же самое можно сказать о “захвате” Джабраила, что также является дезинформацией”,- отметил Арцрун Ованнисян.
Касаясь полетов членов правительства Азербайджана в Турцию, Ованнисян сказал, что управление вооруженными силами фактически передано вооруженным силам Турции, так что эти взаимные визиты не являются новостью.
По словам представителя МО, боевой дух наших военнослужащих очень высок. “Один из наших артиллеристов вел огонь под интенсивным обстрелом противника, будучи ранен, и пока боеприпасы не закончились, он не покинул поле боя”,- сказал представитель МО.