Հայկակ Արշամյան. «Այս դրամահավաքը վերածվել է համազգային շարժման»
«Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» խորագրով դրամահավաքը վերածվել է համազգային շարժման, որին մասնակցում են բոլոր հայերը՝ աշխարհի տարբեր ծայրերից: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանը:
Ըստ նրա՝ դրամահավաքին մասնակցում են ինչպես առանձին անհատներ, այնպես էլ՝ կազմակերպություններ: Գումարներ են ստացվում և‘ Հայաստանից, և‘ Սփյուռքից:
«Մենք պետք է ունենանք ամուր թիկունք, որ կարողանանք հաջողություններ ունենալ առաջնագծում: Դրամահավաքին մասնակցում են հայեր Ռուսաստանից, Ավստրալիայից, ամբողջ Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Աֆրիկայից: Այնպիսի համայնքներ կան, որոնք երբևէ ակտիվ չեն եղել, բայց այս անգամ մասնակցում են շարժմանը: Նաև «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում բազմաթիվ ֆլեշմոբեր են տեղի ունենում: Մարդիկ իրենք են նախաձեռնում այդ ֆլեշմոբերը և գումար հավաքում, ուղարկում Հայաստան: Այս գումարները մեր հաղթանակի համար են»,- նշեց Հայկակ Արշամյանը:
Հոկտեմբերի 5-ի՝ ժամը 11։50-ի դրությամբ, ինչպես նշված է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի պաշտոնական կայքում, հավաքագրվել է 25 մլն 234 հազար դոլար:
Հիմնադրամի տնօրենը շեշտում է, որ հավաքագրված գումարները տնօրինվում են միասնական որոշմամբ: Այդ միջոցները ծախսվում են թիկունքի ամրապնդման համար: Գումարները կարող են ուղղվել մեքենաների ձեռքբերմանը, զինվորների կարիքներին, մարտերում վիրավորվածների բուժմանը, առողջապահական սարքավորումներ գնելուն և այլն։
Հայկակ Արշամյանը կոչ է անում հայությանը լինել ավելի ակտիվ և հնարավորինս շատ միջոցներ ուղղել հիմնադրամին, որը թույլ կտա մեծ խնդիրներ լուծել: Նա նաև կոչ է անում ինքնուրույն նախաձեռնություններ սկսել տարբեր տեղերում, գումարները կենտրոնացնել և ուղարկել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:
«Կոչ եմ անում մեր մեծահարուստ հայրենակիցներին՝ արե՛ք ձեր քայլը և ձեր սրտի հանգտության համար գումարներ փոխանցե՛ք հիմնադրամին: Այս համազգային շարժմանը անմասն չպետք է մնա ոչ մի հայ», - նշում է հիմնադրամի տնօրենը:

Айкак Аршамян: “Сбор пожертвований превратился в общенациональное движение”
Сбор пожертвований, который проходит под девизом “Мы и наши границы: все для Арцаха”, превратился в общенациональное движение, в котором участвуют все армяне в различных частях света. Об этом на сегодняшнем брифинге сказал директор Общеармянского фонда “Айастан” Айкак Аршамян.
По его словам, в сборе пожертвований участвуют как отдельные лица, так и организации. Деньги поступают и из Армении, и из диаспоры.
“Нам нужно иметь крепкий тыл, чтобы добиться успехов на передовой. В сборе пожертвований участвуют армяне из России, Австралии, всей Европы, США, Африки. Есть общины, которые никогда не проявляли активность, но в этот раз они участвуют в этом движении. Также в социальной сети Facebook организуются многочисленные флешмобы, в ходе которых люди собираются деньги и отправляют в Армению. Эти суммы предназначены для нашей победы”,- сказал Айкак Аршамян.
Как отмечается на официальном сайте Общеармянского фонда “Айастан”, по состоянию на 11։50 5 октября собрано 25 млн 234 тыс. долларов.
Директор фонда сообщил, что решение о том, как распорядиться собранной суммой, принимается совместно. Средства направляются на укрепление тыла: приобретение автомобилей, удовлетворение нужд солдат, лечение раненых военнослужащих, приобретение медицинской аппаратуры и т.д.
Айкак Аршамян призвал армянство быть активнее и присылать фонду как можно больше пожертвований, что позволит решать большие проблемы. Он также призвал проявлять инициативы на местах, а собранные суммы перечислять фонду “Айастан”.
“Я призываю наших состоятельных соотечественников сделать шаг и для успокоения совести прислать фонду средства. Ни один армян не должен остаться в стороне от общенационального движения”,- подчеркнул Айкак Аршамян.