Մարուքյանն առաջարկում է դռնփակ նիստ հրավիրել վարչապետի հետ
Խորհրդարանի հերթական նիստն այսօր մեկնարկեց արցախա-ադրբեջանական սահմանին ընթացող պատերազմում զոհված հայ զինծառայողների և կամավորների հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգելով:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը կոչ արեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ դռնփակ հանդիպում կազմակերպել: Մարուքյանը հիշեցրեց, որ բացի առաջնագիծը գոյություն ունի երկրորդ ճակատ` արտաքինը, հետևաբար պատգամավորները ևս ցանկանում են իմանալ, թե ինչ խոսակցություններ են ընթանում Հայաստանի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջև: Մարուքյանն ասաց, որ նման հարցերը չի կարող ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին ուղղել:
«Վարչապետին առաջարկում եմ իրեն հարմար ժամի նման հանդիպում կազմակերպել յուրաքանչյուր խմբակցությունից մեկ պատգամավորի հետ կամ ԱԺ խորհրդի կազմով»,-ասաց նա:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ արտաքին քաղաքական դաշտում ընթացող բոլոր գործընթացների վերաբերյալ ինչքան հնարավոր է թափանցիկ ու հրապարակային տեղեկություն է հաղորդվում, սակայն նշեց, որ խնդիր չի տեսնում նման ձեւաչափով հանդիպում կազմակերպելու մեջ։ Միրզոյանը խոսատացավ խոսել վարչապետի հետ:

Эдмон Марукян предлагает пригласить на закрытое заседание премьер-министра
Сегодняшнее заседание парламента Армении началось с минуты молчания в память о военнослужащих и добровольцах, погибших в ходе военных действий на арцахско-азербайджанской границе.
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян предложил организовать закрытое заседание с участие премьер-министра Никола Пашиняна. Депутат напомнил, что помимо передовой существует внешний фронт, и депутаты хотят знать, какие обсуждения ведутся между Арменией и странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ. По словам Марукяна, такие вопросы не могут быть озвучены во время Правительственного часа.
“Предлагаю премьеру в удобное для него время организовать такую встречу с участием одного депутата от каждой фракции или встречу с Советом Национального Собрания”,- сказал Эдмон Марукян.
Спикер НС Арарат Мирзоян отметил, что информация о всех процессах во внешнеполитическом поле предоставляется максимально полно и прозрачно. Вместе с тем Мирзоян сказал, что не видит проблемы в организации встречи в таком формате, и пообещал поговорить с премьером.