Արսեն Թորոսյան․«Չի բացառվում՝ լինի ուղիղ հարված նաև բժշկական ենթակառուցվածքին»
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմի հետևանքով կան բազմաթիվ վիրավորներ և զոհեր թե՛ ռազմական անձնակազմի, թե՛ քաղաքացիական բնակչության շրջանում։
Արցախի և՛ քաղաքացիական, և՛ զինվորական հիվանդանոցներն ապահովված են անհրաժեշտ դեղորայքով, պարագաներով, բժշկական սարքավորումներով, արյան պաշարներով։
Այս մասին քիչ առաջ կայացած ասուլիսին հայտնեց Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Արսեն Թորոսյանն այս օրերին երեք այց է կատարել Արցախ։ Համեմատելով նախորդ այցերի հետ՝ ասաց՝ իրավիաճակն այնպիսին է, որ Ստեփանակերտն ամբողջությամբ գտնվում է ռմբակոծության տակ, և չկա տարբերություն հրթիռների թիրախների առումով․ դրանք թե՛ քաղաքում տեղակայված ռազմական, թե' քաղաքացիական օբյեկտներն էին։
Արցախի ամբողջությամբ մոբիլիզացված բժշկական համայնքը, ինչպես նաև Հայաստանից նրանց օգնության հասած բուժանձնակազմը երբեմն զրկված են լինում բուժօգնության կարիք ունեցող մարդկանց օգնություն ցուցաբերելու հնարավորությունից, որովհետև Ստեփանակերտը կամ այլ քաղաքներ գտնվում են օդային տագնապի կամ ռմբակոծության տակ։ «Նույնիսկ շտապօգնության մեքենաները չեն կարողանում օգնության հասնել այն քաղաքացիներին, որոնք դրա կարիքն ունեն։ Ավելին ասեմ՝ ինքս եմ ականատես եղել Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցին շատ մոտ, այնքան մոտ, որ պարզապես հիվանդանոցը դղրդաց, հիթիռային հարվածին։ Տեսնելով Ադրբեջանի ռազմակաքաղաքական ղեկավարության մտադրությունները՝ մեր անձնակազմի մոտ կա տպավորություն, որ չի բացառվում լինի ուղիղ հարված նաև բժշկական ենթակառուցվածքին, ինչը կարելի է համարել պատերազմական հանցագործություն խաղաղ բնակչության նկատմամբ»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը։
Առողջապահության նախարարի փոխանցմամբ՝ ամբողջ Ստեփանակերտը լեցուն է կիրառված արգելված զինատեսակների բեկորներով։ Երեկվա դրությամբ՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում 19 զոհ կա, 80 վիրավոր։
Վիրավորումները գրեթե ամբողջությամբ ականապայթյունային վիրավորումներ են՝ մարմնում բազմաթիվ բեկորներով։
Արսեն Թորոսյանը վստահեցրեց՝ Արցախի և Հայաստանի ողջ բժշկական համայնքը կանգնած է Արցախի կողքին, իրենց այլ աշխատանքները թողել են՝ վիրավորներին բուժելու և տարհանելու համար։

Арсен Торосян: “Не исключены прямые удары по медицинским инфраструктурам”
Вследствии начавшейся 27 сентября войны в зоне арцахско-азербайджанского конфликта много раненых и жертв как среди военного состава, так и среди гражданского населения. И больницы, и военные госпитали Арцаха обеспечены необходимыми лекарствами, принадлежностями, аппаратурой, запасами крови. Об этом сообщил на проходящем сегодня брифинге министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
В эти дни министр трижды побывал в Арцахе. Сравнив нынешний визит с предыдущим, Торосян сказал, что весь Степанакерт находится под ракетным обстрелом, и снаряды не выбирают мишени, поражая и военные, и гражданские объекты.
Мобилизованное медицинское сообщество Арцаха и подоспевший к ним на помощь медперсонал из Армении иногда бывают лишены возможности оказывать медицинскую помощь, так как в Степанакерте или других городах ведется обстрел, объявляется воздушная тревога. “Даже машины скорой помощи не могут приехать к тем гражданам, которые в этом нуждаются. Скажу больше: я сам стал очевидцем ракетного удара рядом с Республиканской больницей в Степанакерте. Ударило так близко, что здание больницы содрогнулось. Видя, какие намерения у военно-политического руководства Азербайджана, у нашего персонала сложилось впечатление, что не исключены прямые удары и по медицинским инфраструктурам, что является военным преступлением против мирного населения”,- сказал Арсен Торосян.
По словам министра, весь Степанакерт усеян осколками запрещенных видов оружия. По состоянию на вчерашний день, среди гражданского населения есть 19 погибших и 80 раненых.
Говоря о характере ранений, А.Торосян сказал, что это в основном осколочные ранения, полученные вследствие взрыва снарядов.
Министр заверил, что все медицинское сообщество Арцаха и Армении рядом с Арцахом. Медперсонал оставил всю остальную работу, чтобы заниматься лечением и эвакуацией раненых.