ՌԴ հետախուզություն. «ԼՂ հակամարտության գոտի են ձգվում վարձկաններ մերձավորարևելյան միջազգային ահաբեկչական կազմակերպություններից»
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեղեկացնում է, որ ՌԴ-ի Արտաքին հետախուզության ծառայության տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի են ձգվում մերձավորարևելյան միջազգային ահաբեկչական կազմակերպություններից վարձկաններ, մասնավորապես՝ «Ջաբհաթ ան-Նուսրայից», «Ֆիրքաթ ալ-Համզայից», «Սուլթան Մուրադից», ինչպես նաև քրդական ծայրահեղական խմբավորումներից։ «Խոսքը հարյուրավոր և արդեն նույնիսկ հազարավոր արմատականների մասին է, որ հույս ունեն փող աշխատել ղարաբաղյան նոր պատերազմում»,- հայտնել է ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության պետ Սերգեյ Նարիշկինը։
Ավելի վաղ ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության պետը տեղեկացրել էր, որ Անդրկովկասը կարող է դառնալ հարյուրավոր ահաբեկիչների համար նոր ցատկահարթակ։
Քիչ առաջ Արցախի տեղեկատվական շտաբը նոր հայտարարություն ներկայացրեց, որտեղ ասվում է․ «Ռուսաստանի համար՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, տարածաշրջանում նոր պատերազմն անթույլատրելի է»։

Разведка РФ: “К зоне нагорно-карабахского конфликта подтягиваются наемники из воюющих на Ближнем Востоке международных террористических организаций”
Как сообщает Информационный штаб Арцаха, по имеющейся в Службе внешней разведки информации, в зону карабахского конфликта активно подтягиваются наемники из воюющих на Ближнем Востоке международных террористических организаций, в частности "Джебхат ан-Нусра", "Фиркат аль-Хамза", "Султан Мурад", а также экстремистских курдских группировок.
Речь идет о сотнях и уже даже тысячах радикалов, рассчитывающих заработать на новой карабахской войне”,- сообщил директор службы внешней разведки РФ Сергей Нарышкин.
Ранее директор СВР сообщил, что Закавказье может стать новым плацдармом для сотен террористов.
Немногим ранее Информационный штаб Арцаха распространил новое заявление, в котором говорится: “Для России как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ новая война в регионе недопустима”.