Ռուստամ Բաքոյան. «Սիրիացի վարձկաններին եզդիները պարտք ունեն, և այդ պարտքը մարտի դաշտում տալու են»
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ազգությամբ եզդի Ռուստամ Բաքոյանն ԱԺ հայտարարությունների ժամին դիմեց եզդիներին` շնորհակալություն հայտնելով Պաշտպանության բանակին ցուցաբերված ֆինանսական աջակցության համար:
«Կոչս ձեզ` շարունակեք նույն տեմպով ձեր ֆինանսական աջակցությունը ցուցաբերել, և կարծում եմ` մեկ անգամով չպետք է բավարարվել»,-ասաց նա: Բաքոյանը տեղեկացրեց նաև, որ եզդիական համայնքը շտապօգնության մեքենաներ է հասցրել Հայաստանի սահման և դրանք ՊԲ-ին է տրամադրվելու:
Պատգամավորը խոսեց նաև արցախա-ադրբեջանական հակամարտության շփման գծում ռազմական գործողություններին Թուրքիայի մասնակցության մասին և դիմելով Թուրքիային` ասաց. «Ուզում եմ տեղեկացնել իրենց, որ երբեք մեզ` եզդիներիս քրդերի հետ չխառնեն, մենք՝ եզդիներս, լուրջ մասնակցություն ունենք այս պրոցեսում և չենք հրաժարվելու»:
Հաջորդիվ Բաքոյանը դիմեց Ադրբեջանում ապրող բնիկ ժողովուրդներին` թալիշներին և լեզգիներին՝ կոչ անելով իրենց պատմական հայրենիքում իրենց պետականությունը ստեղծել:
«Դուք ապրում եք ձեր պատմական հայրենիքում և իրավունք ունեք ինքնորոշվելու։ Մենք` եզդիներս, Հայաստանում լիիրավ քաղաքացիներ ենք մեզ զգում հայերի հետ»,-ասաց նա:
Ռուստամ Բաքոյանի խոսքով՝ ահաբեկիչները մասնակցում են հատկապես Արցախի հարավում ծավալվող գործողություններին, և հենց այդ ուղղությամբ է պատերազմում նաև եզդիական ջոկատը:
«Սիրիացի վարձկաններին եզդիները պարտք ունեն, և այդ պարտքը մարտի դաշտում տալու են` 2014-ին եզդիների ցեղասպանության համար Սինջարում: Մենք հետ չենք կանգնելու, մեր գործն արդար է, մենք հաղթելու ենք»,-եզրափակեց պատգամավորը:

Рустам Бакоян: “У нас долг перед сирийскими боевиками, и этот долг мы отдадим на поле боя”
Депутат парламентской фракции “Мой шаг”, езид по национальности Рустам Бакоян во время часа заявлений обратился к своим соотечественникам, поблагодарив их за финансовую помощь Армии обороны.
“Продолжайте оказывать финансовую помощь теми же темпами. И я думаю, что одноразовой помощью вы не ограничитесь”,- сказал Бакоян. Депутат также сообщил, что езидская община доставила на границу Армении машины скорой помощи, которые будут переданы Армии обороны.
Рустам Бакоян коснулся также участия Турции в военных действиях в зоне нагорно-карабахского конфликта. “Хочу сказать им, чтобы они никогда не путали нас, езидов, с курдами. Мы, езиды, имеем серьезное участие в процессе и не откажемся от этого участия”.
Затем, обращаясь к живущим в Азербайджане коренным народам – талышам и лезгинам, депутат призвал их создать на своей исторической родине государственность.
“Вы живете на своей исторической родине и имеете право на самоопределение. Мы, езиды, наравне с армянами чувствуем себя полноправными гражданами Армении”,- сказал Бакоян.
Он отметил, что террористы участвуют в военных действиях в основном на юге Арцаха, и именно на этом направлении воюет езидский отряд.
“У нас долг перед сирийскими наемниками, и этот долг за осуществленный в 2014 году геноцид езидов в Синджаре мы отдадим на поле боя. Мы не отступим, наше дело правое. Мы победим!” – сказал в заключение Рустам Бакоян.