Մևլյութ Չավուշօղլու. «Անկարան պատրաստ է Բաքվին տրամադրել ցանկացած օգնություն»
Թուրքիան պատրաստ է Ադրբեջանին ցանկացած ոլորտում տրամադրել աջակցություն, եթե Բաքուն դրա կարիքն ունենա: Այս մասին երեքշաբթի օրը՝ հոկտեմբերի 6-ին, հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Բաքվում կայացած հանդիպման ընթացքում:
«Այսօր ադրբեջանական ժողովուրդը պայքարում է իր հողերի ազատագրման համար և ի վիճակի է իրագործել դա: Դրա համար նա ունի ուժ և պոտենցիալ: Իհարկե, Թուրքիան և թուրք ժողովուրդը պատրաստ են Ադրբեջանին աջակցություն տրամադրել ցանկացած ոլորտում, եթե Բաքուն դրա կարիքն ունենա»,- նշել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Չավուշօղլուն շեշտել է, որ եկել է Բաքու, որպեսզի «մեկ անգամ ևս ցույց տա Թուրքիայի և թուրք ժողովրդի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը Ադրբեջանին»:
Ալիևն իր հերթին նշել է, որ Անկարայի աջակցությունը ուժ է տալիս Ադրբեջանին: «Այն ոգեշնչում ու լրացուցիչ ուժ է տալիս մեզ և միևնույն ժամանակ կարևոր դեր է խաղում տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման գործում»,- նշել է Ալիևը: Ըստ նրա՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «վճռական հայտարարությունները» «ամբողջ աշխարհին ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը միայնակ չէ»:

Turkish Foreign Minister in Baku: Ankara Ready to Assist Azerbaijan In All Sectors
Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, at a meeting today in Baku with Azerbaijani President Ilham Aliyev, announced that Turkey is ready to provide Azerbaijan with any type of assistance required, this according to the Russian news outlet TASS.
"Today, the Azerbaijani people are fighting for the liberation of their lands and are able to do so. They have the power and potential to do. Of course, Turkey, the Turkish people, are ready to aid Azerbaijan in any field if Baku needs it," he said.
Çavuşoğlu stressed that he had come to Baku to "once again show the support of the Turkish people to Azerbaijan."
Aliyev noted that Ankara's support strengthens Azerbaijan both morally and tangibly.
"It inspires and empowers us at the same time. It plays an important role in ensuring stability and peace in the region," Aliyev said, adding that "decisive statements" of Turkish President Erdogan have showed the whole world that Azerbaijan is not alone.