ՄԻԵԴ-ը բավարարեց Հայաստանի կառավարության պահանջը եւ Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառեց
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հայտնում է, որ քիչ առաջ ՄԻԵԴ-ը բավարարեց Հայաստանի կառավարության պահանջը եւ միջանկյալ միջոց կիրառեց Թուրքիայի նկատմամբ։
Որոշման մեջ մասնավորապես ասված է. «Դատարանը վերահաստատում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին սեպտեմբերի 29-ի որոշումը եւ կոչ անում բոլոր՝ ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում՝ Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց»։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ինՀայաստանի կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների վրա իրականացվող միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումներով զուգորդված հարձակումներին Թուրքիայի բազմատեսակ աջակցությունը և շարունակական մասնակցությունը պատերազմական գործողություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր և Արցախի Հանրապետության անունից Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջ է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի»,- ասվել էր ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցչի տարածած հայտարարությունում։

ЕСПЧ применил промежуточные меры в отношении Турции по требованию Армении
Европейский суд по правам человека удовлетворил требование правительства Армении и применил промежуточные меры в отношении Турции, сообщил представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
В решении, в частности, говорится: “Суд подтверждает принятое 29 сентября решение о применении промежуточных мер и призывает все прямо или косвенно вовлеченные страны, в том числе Турцию, воздержаться от нарушения предусмотренных Конвенцией прав гражданского населения”.
Напомним, что утром 4 октября правительство Армении обратилось в ЕСПЧ с требованием применить промежучтоые меры в отношении Турции.
“Уучитывая разностороннюю помощь Турции Азербайджану, обстреливающему гражданское население и объекты Республики Арцах и Республики Армения, что сопровождается грубейшими нарушениями международного гуманитарного права и Европейской конвенции прав человека, а также непрекращающееся участие в военных действиях, правительство от имени Республики Армения и Республики Арцах требует применить против Турции промежуточное средство, предусмотренное ст.39 Регламента Европейского Суда”,- говорилось в заявлении РА.