Արծրուն Հովհաննիսյան. «Հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը 300 զոհ է տվել»
Արցախի հարավային հատվածում այսօր տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ժամանակ ադրբեջանական կողմը 300 զոհ է տվել, ոչնչացվել է հակառակորդի 11 զրահատեխնիկա, 2 ուղղաթիռ և 2 անօդաչու թչող սարք (ԱԹՍ): Այս մասին հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հոկտեմբերի 6-ի առավոտից հակառակորդը հրթիռակոծել է Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակարետը, կան տուժածներ և վիրավորներ, որոնց տվյալներն ու թիվն ամփովում է:
«Ցերեկը թեժացան մարտերը հատկապես հարավային ուղղությամբ: Արաքս գետի երկայնքով կիրառել են հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա, հետևակ, շարժական խմբեր, այս կազմի հետ գործում են ոչ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի ենթակայությամբ գործող զինծառայողներ»,- հայտարարեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Մարտերը բավականին ինտենսիվ են եղել հատկապես կեսօրից հետո: Հայկական կողմը միայն չի վարել պաշտպանական մարտեր, հաճախ իրականացվել են այլ տիպի զորաշարժեր, որոնց արդյունքներն արձանագրվում են դրանց ավարտից հետո:
Անդրադառնալով Արցախի զինված ուժերի կողմից ադրբեջանական ռազմական օբյեկտների թիրախավորման հարցին՝ Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ օր չկա, որ մեր զինված ուժերը ադրբեջանական որևէ օբյեկտ շարքից չհանեն և միշտ չէ, որ դրանք ռազմական նշանակություն են ունենում:
Պաշտպանական գերատեսչության ներկայացուցիչն այսօր ևս մեկ անգամ խոսեց այս օրերին բանակին աջակցելու նպատակով քաղաքացիների և կազմակերպությունների կողմից իրականացվող դրամահավաքի մասին: Նրա խոսքով, բազմաթիվ զանգեր են ստանում իրային և դրամական աջակցություն ցույց տալու նպատակով: «Դրամական միջոցները հիմնականում կարող եք ուղղել Համահայկական հիմնադրամին և զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին»,- հայտարարեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Арцрун Ованнисян: “В южной части Арцаха азербайджанская сторона потеряла убитыми 300 военнослужащих”
В ходе сегодняшних военных действий в южной части Арцаха азербайджанская сторона потеряла убитыми 300 военнослужащих. Уничтожено 11 единиц бронетехники противника, 2 вертолета, 2 беспилотника. Об этом на сегодняшнем брифинге в Едином армянском информационном центре сообщил представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
Утром 6 октября была обстреляна столица Арцаха Степанакерт. Есть пострадавшие, данные и число которых уточняются.
“Днем ожесточенные бои велись на южном направлении. Вдоль реки Аракс были применены артиллерийские средства, бронетехника, пехота, мобильные группы, в составе которых действуют военнослужащие, которые не находятся в подчинении вооруженных сил Азербайджана”,- сообщил А.Ованнисян.
После полудня интенсивность боевых действий выросла. Армянская сторона вела не только оборонительные бои, но и часто осуществляла другие маневры, результаты которых фиксируются по их завершении.
Касаясь нанесения ударов по азербайджанским военным объектам вооруженными силами Арцаха, Арцрун Ованнисян сказал, что нет дня, чтобы наши силы не выводили из строя какой-либо азербайджанский объект, причем они не всегда военного назначения.
Представитель Минобороны еще раз коснулся организованного гражданами и организациями сбора денег с целью оказания помощи армии. “Денежные средства можно направлять в основном в Общеармянский фонд “Айастан” и Фонд страхования военнослужащих”,- сказал А.Ованнисян.