Եվրոպական խորհրդարանը քննարկեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը. նիստի հիմնական իրադարձությունները
Րոպեներ առաջ ավարտվեց Եվրոպական խորհրդարանի հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվեցին Արցախում տեղի ունեցող մարտական գործողությունները։
Քննարկումից առաջ ելույթով հանդես եկավ ԵՄ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բոռելը։ Նա նշեց, որ ԵՄ-ն չի ընդունում հակամարտության լուծումը ռազմական միջոցներով։
«Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է. ռազմական գործողությունները պետք է դադարեն, կողմերը պետք է վերսկսեն բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ առանց որևէ նախապայմանների»,-նշեց պրն Բոռելը։
ԵՄ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հանձնաժողովը պարբերաբար հեռախոսազրույցներ է ունենում երկու կողմերի արտաքին գործերի նախարարների հետ։
«Իմ վերջին խոսակցությունը Ադրբեջանի արտգործնախարարության ներկայացուցչի հետ շատ մտահոգիչ էր, քանի որ ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ չի դադարեցնելու մարտական գործողությունները, քանի դեռ հայկական կողմը չի կատարել Ադրբեջանի պահանջները»,-նշեց պրն Բոռելը։
Փոխնախագահը խոսեց խաղաղ բնակչության ռմբակոծության մասին՝ հիշեցնելով երկու կողմերին խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու իրենց պարտականությունները։ Պրն Բոռելը նաև դատապարտեց կասետային ռումբերի օգտագործումը և իր ցավակցությունը հայտնեց զոհվածների ընտանիքներին։ Ըստ նրա՝ ԵՄ-ն փոքր գումար է հատկացնելու Արցախում հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու համար։
Պրն Բոռելն ասաց, որ ԵՄ-ն չունի հստակ տեղեկատվություն մարտական գործողությունների մասին, հաճախ կողմերի տրամադրած տեղեկատվությունն իրարամերժ է, իսկ վերջին շրջանում նկատվում է կեղծ լուրերի տարածման ալիք։
Քննարկման ընթացքում ելույթ ունեցան նաև 30-ից ավելի պատգամավորներ։ Ելույթ ունեցողների մեծ մասը խիստ կերպով քննադատեց Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությունը տարածաշրջանում, շատերն անդրադարձան Թուրքիայի ռազմատենչ և ագրեսիվ հռետորաբանությանը։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի ագրեսիան առավել ակտիվ քննադատում էին ձախակողմյան կուսակցությունների և կոալիցիաների ներկայացուցիչները, ազգությամբ ֆրանսիացի և հույն պատգամավորները։
Մասնավորապես, հույն պատգամավոր Իոաննիս Լագոսը նշեց. «Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում, Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն է թուրքերի կողմից… Մինչև ե՞րբ է ԵՄ-ն հանդուրժելու Թուրքիայի այս անընդունելի վարքագիծը»։ Պատգամավորը հայտնեց հայկական բանակին կամավոր կերպով միանալու իր ցանկության մասին։
Կիպրոսցի պատգամավորի՝ Լուկաս Ֆուրլասի խոսքով, Էրդողանը երեկ թքեց ԵՄ-ի դեմքին՝ բացելով Կիպրոսում գտնվող փակ Ֆամագուստա քաղաքը։ Սա նոր զարգացում է Կիպրոսում։ Հիշեցնենք, որ Ֆամագուստա քաղաքը 1974 թ.-ից փակ է, և Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական կառավարությունը երեկվանից վերաբացման աշխատանքներ է սկսել։
Եվրոպական Կանաչների կուսակցությունից գերմանացի Ռայնհարդ Բյութիքոֆերը քննադատեց ԵՄ քաղաքականությունը՝ նշելով, որ ԵՄ-ն չի կարող շարունակել ձևացնել, թե կողմերին բանակցային սեղանի շուրջ բերելը կարող է լուրջ փոփոխությունների բերել։ Ըստ պատգամավորի՝ ԵՄ-ն պետք է որդեգրի ռազմավարական պատասխանատվության սկզբունքները, ավելի շատ ներգրավված լինի տարածաշրջանում և դիմակայի Թուրքիայի ներգրավվածությանը։
Մեկ այլ պատգամավոր, Շվեդիայի դեմոկրատական կուսակցությունից Չարլի Վայմերը, կոշտ բառապաշար օգտագործելով, քննադատեց Ալիևին և իր զորակցությունը հայտնեց Արցախի ժողովրդին, պաշտպանեց Արցախի ինքնորոշման իրավունքը։
Միակ պատգամավորը, որը բացահայտ ադրբեջանամետ և թուրքամետ ելույթ ունեցավ, հունգարացի ծայրահեղ աջակողմյան «Յոբբիկ» կուսակցության փոխնախագահ Մարտոն Գյոնգյոսին էր։ Նա իր ելույթում պնդեց, որ կարևոր չէ, թե որ կողմն է սկսել մարտական գործողությունները, ըստ միջազգային իրավունքի՝ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին։
Քննարկումը տևեց մոտ երկու ժամ։ Վերջում փոխնախագահ Բոռելը, պատասխանելով պատգամավորների՝ հակամարտության հարցում հստակ գործողություններ իրականացնելու կոչին, ասաց. «Մենք անում ենք այն, ինչ կարող ենք, մենք շարունակելու ենք աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որպեսզի երկու կողմերը դադարեցնեն ռազմական գործողությունները։ Հատկապես աշխատելու ենք ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որպեսզի նա չշարունակի իր ներգրավվածությունը, բայց եթե դուք գործողություններ իրականացնել ասելով նկատի ունեք ռազմական միջամտություն ԵՄ կողմից, ապա այս տարբերակը չի քննարկվում»։
Ըստ պրն Բոռելի՝ երկար քննարկումներից հետո ԵՄ-ն որոշել է վերանայել իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։

Европарламент осудил конфликт в Нагорном Карабахе: основные эпизоды заседания
Несколько минут назад завершилось очередное заседание Европейского  парламента, в ходе которого были обсуждения военные действия в Арцахе.
До начала обсуждения выступил заместитель председателя Комиссии по иностранным делам и политике безопасности ЕС Джозеф Боррель. Он отметил, что Евросоюз не признает решение конфликта военным путем.
“Мы придерживаемся четкой позиции: военные действия должны быть прекращены, сторонам нужно возобновить переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ без каких-либо предусловий”,- отметил Боррель.
Комиссия регулярно проводит телефонные беседы с министрами иностранных дел обеих стран. “Мой последний разговор с представителем МИД Азербайджан был довольно тревожным, поскольку азербайджанская заявила, что не прекратит боевые действия, пока армянскаая сторона не выполнит требования Азербайджана”,- сообщил Боррель.
Заместитель председателя затронул также вопрос бомбардировок населения, напомнив обеим сторонам об их обязательствах по защите мирных граждан. Он осудил применение кассетных снарядов и выразил соболезнование семьям погибших. Джозеф Боррель также сказал, что ЕС выделит небольшую сумму на преодоление гуманитарного кризиса в Арцахе.
По словам зампредседателя Комиссии, Евросоюз не располагает четкой информацией о боевых действиях, предоставляемая сторонами информация зачастую бывает взаимоисключающей, а в последний период стала распространяться волна ложных сведений.
В ходе обсуждения выступили более 30 депутатов. Большинство из них решительно осудило экспансионистскую политику Турции в регионе, многие коснулись милитаристской и агрессивной риторики этой страны.
Наиболее активно агрессию Турции и Азербайджана критиковали представители левосторонних партий и коалиций, депутаты французской и греческой национальностей.
В частности, греческий депутат Иоаннис Лагос заявил: “То, что сейчас происходит в Нагорном Карабахе, продолжение турками Геноцида армян. До каких пор Евросоюз будет терпеть это недопустимое поведение Турции?” Депутат выразил желание присоединиться в качестве добровольца к армянской армии.
Депутат от Кипра Лукас Фурлас сказал, что вчера Эрдоган, открывая на Кипре закрытый город Фамагуста, плюнул в лицо ЕС. Напомним, что Фамагуста оставался закрытым с 1974 г., и вчера турецкое правительство начало работы по открытию города.
Представитель Европейской партии зеленых, немец Райнгард Бютикофер подверг критике политику Евросоюза, отметив, что ЕС не может продолжать делать вид, будто возобновление переговорного процесса между сторонами может привести к серьезным изменениям. По словам депутата, ЕС должен взять на вооружение принципы стратегической ответственности и противостоять вовлечению Турции в события в регионе.
Другой депутат, представитель Демократической партии Швеции Чарли Веймер, жестко раскритиковал Алиева и выразил поддержку народу Арцаха.
Единственным депутатом, который открыто выступил с проазербайджанских и протурецких позиций, стал заместитель председателя венгерской ультраправой партии “Йоббик” Мартон Гёнгёси. В своем выступлении он заявил, что неважно, какая сторона начала боевые действия, территория в соответствии с международным правом принадлежит Азербайджану.
Обсуждение длилось около двух часов. В заключение Джозеф Боррель, отвечая на призыв депутатов предпринять конкретные шаги в вопросе конфликта, сказал: “Мы делаем то, что можем. Мы будет продолжать содействовать Минской группе ОБСЕ, чтобы обе стороны прекратили военные действия. В частности, будем стараться оказать давление на Турцию, чтобы она отказалась от своего участия. Но если под осуществлением действий вы имеете в виду военное вмешательство со стороны ЕС, то такой вариант не обсуждается”.