93 վիրավոր, 20 զոհված քաղաքացիական բնակչության շրջանում. կորուստները՝ հոկտեմբերի 7-ի դրությամբ
Այսօր առավոտից Ադրբեջանի զինված ուժերը նորից վերսկսել են հարձակողական գործողությունները՝ ինչպես հյուսիսում, այնպես էլ՝ հարավային ուղղությամբ, ըստ որում՝ հարավային ուղղությամբ ավելի մեծ ուժերով ու առավել սաստիկ հարձակում են նախաձեռնել։
Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ հայկական Զինված ուժերը պատասխան կրակով ոչնչացրել են հակառակորդի մեծ թվով կենդանի ուժ, զրահատեխնիկա և այլ միջոցներ՝ հակառակորդին հետ շպրելով դեպի ելման բնագծերը։
Ա. Հովհաննիսյանը նշեց, որ նման մանր փորձեր կատավել են նաև այլ ուղղություններով, իսկ այս պահին համառ մարտեր են ընթանում՝ հատկապես հարավային ուղղությամբ։
Հովհաննիսյանն ասաց, որ ասօրվա ընթացում և անցած ողջ գիշերը հրթիռակոծվվել են Ստեփանակերտը, Շուշին և այլ քաղաքներ, արդյունքում կան վիրավորներ նաև լրագրողների մեջ։ Այսօրվա ընթացքում երկու անգամ Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորությամբ հրթիռային հարվածներ են հասցվել Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց վանքին, որի արդյունքում վանքը զգալիորեն տուժել է, տուժել են նաև քաղաքացիական անձինք, որի վերաբերյալ ավելի մանրամամասն տեղեկություններով հանդես կգա Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը։
«Եթե ամփոփենք ադրբեջանական ագրեսորների հարվածները քաղաքացիական բնակչությանը միայն Արցախում, ունենք հետևյալ պատկերը․ ընդհանուր առմամբ՝ կա 93 վիրավոր, որից միայն 20-ի վիճակն է գնահատվում թեթև կամ միջին ծանրության, կա 20 զոհված՝ չհաշված ՀՀ տարածքում 1 զոհը, հիմնովին կամ մասնակի ավերվել է 4600 անշարժ գույք, 430 մասնավոր շարժական գույք է շարքից դուրս եկել, 750 տարբեր տեսակի ենթակառուցվածներ»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ այս տվյալներում ներառված չեն այսօրվա և գիշերվա ընթացքում եղած կորուստները. սրանք, փաստացի, հոկեմբերի 7-ի դրությամբ ամփոփված տվյալներն են։
Ա. Հովհաննիսյանը, խոսելով վիրավոր զինծառայողների մասին, ասաց, որ մոտ 30%-ը մեկ օրվա ընթացքում, ստանալով համապատասխան բուժօգնություն, վերադառնում է շարք.
«Սա բավականին լավ ցուցանիշ է կոնֆլիկտների ժամանակ, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ կողմերը հրետանային միջոցները կիրառում են շատ խիտ»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց՝ ինչպես ստացվեց, որ լրագրողները կրակի տակ ընկան, ինչպես է նրանց վիճակն ու ինչպես հետագայում խուսափել նման դեպքերին։ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ լրագրողներից մեկի վիճակը, իրեն հայտնի տեղեկության համաձայն, ծանր է, մյուսների առողջական վիճակի մասին խոստացավ տվյալներ ճշտել և հրապարակել ավելի ուշ։
Հարցին՝ թե ինչպես պետք է լրագրողները խուսափեն վտանգավոր իրավիճներից, Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, խուսափելու տարբերակը, թերևս, հրթիռակոծվող տարածքներ չգնալն է։
«Բայց դուք ցանկանում եք աշխատել, և դա նորմալ է, մարդկային է»,- լրագրողներին դիմելով՝ ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Վերջինս նշեց, որ առաջին անգամը չէ, որ հակառակորդը թիրախավորում է հայկական կողմի սրբավայրերը։
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց՝ արդյոք Շուշիին հասցված հարվածին հայկական կողմը պատրաստվում է համաչափ պատասխան տալ.
«Եթե դուք համաչափ պատասխան ասելով նկատի ունեք, օրինակ, հարվածել մշակութային որևէ կենտրոնի, իհարկե ոչ, նման բան չի լինի»․- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

93 раненых, 20 погибших среди гражданского населения: потери по состоянию на 7 октября
Сегодня с утра вооруженные силы Азербайджана возобновили наступательные действия как на северном, так и на южном направлениях. Причем на южном направлении атака началась более многочисленными силами и более ожесточенно.
Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян, отметил, что армянские вооруженные силы ответным огнем уничтожили большое число живой силы, бронетехники и других средств противника, отбросив его на исходные позиции.
По словам А.Ованнисяна, такие попытки были предприняты и на других направлениях. А в эти минуты идут упорные бои особенно на южном направлении.
Сегодня и минувшей ночью ракетным обстрелам подверглись Степанакерт, Шуши и другие города, вследствие чего раненые есть и среди журналистов. Сегодня Азербайджан дважды преднамеренно обстрелял снарядами собор Сурб Казанчецоц в Шуши, в результате чего собор серьезно пострадал. Пострадали и гражданские лица. Более подробную информацию по этому вопросу сообщит офис Защитника прав человека Арцаха.
“Если обобщить последствия ударов азербайджанских агрессоров по гражданскому населению только в Арцахе, то получим следующую картину: 93 раненых, из которых лишь состояние 20-ти можно оценить как легкое или средней тяжести, 20 погибших, не считая тех, которые погибли на территории Армении, основательно или частично повреждены 4600 единиц недвижимого имущества, вышло из строя 430 единиц частного движимого имущества, 750 различных инфраструктур”,- сообщил Арцрун Ованнисян, отметив, что в эти данные не включены потери за сегодняшний день и ночью.
Говоря о раненых военнослужащих, представитель Минобороны отметил, что 30%, получив в течение одного дня соответствующую медицинскую помощь, возвращаются в строй.
“Это довольно хороший показатель для конфликтов, особенно учитывая плотное использование сторонами артиллерийских средств”,- сказал Ованнисян.
Один из журналистов поинтересовался, как его коллеги оказались под огнем, в каком они состоянии и как в дальнейшем избегать подобных случаев. Арцрун Ованнисян ответил, что, по имеющимся у него данным, один из журналистов находится в тяжелом состоянии, относительно других пообещал уточнить данные и сообщить позже.
На вопрос: как журналистам избегать опасных ситуаций? - представитель МО сказал, что единственный способ – не отправляться на обстреливаемую территорию.
Арцрун Ованнисян добавил, что противник не в первый раз избирает в качестве мишеней святыни армянской стороны.
На вопрос, собирается ли армянская сторона в ответ на удары по Шуши дать адекватный ответ, представитель МО сказал: “Если под адекватным ответом вы имеете в виду нанесение ударов, скажем, по какому-нибудь культурному центру, то ничего подобного не будет”,- ответил Арцрун Ованнися