Արցախի թեմի առաջնորդ․ «Այսօր մեր քննությունն ենք հանձնում պատմությանը, մենք մեզ և մեր Աստծուն»
Հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանը թիրախավորեց նաև Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցին։ Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանն այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ Ադրբեջանը հատուկ փորձել է «մեր խաչի նշանը վիրավորել և մեզ հուսահատեցնել»։
«Սա միջազգային տեռորի ձեռագիրն է։ Մեր գործն արդար է, ամեն մարդ, ամեն պետություն, ամեն ազգ իրավունք ունի պաշտպանվելու, ինչն էլ մենք անում ենք, մենք խաղաղ ժողովուրդ ենք, և ոչ մեկի մահը չենք ցանկանում։ Սա մեր ճակատագիրն է, մեր փորձությունն է։ Ամեն մարդ նա է, ինչպիսին դուրս է գալիս այդ փորձությունից։ Այսօր մեր քննությունն ենք հանձնում պատմությանը, մենք մեզ և մեր Աստծուն։ Վստահ եմ՝ դուրս ենք գալու այս փորձությունից»,- ասաց նա։
Արքեպիսկոպոսը հայտնեց, որ 1990-ականներին նրանք նորից թիրախավորել էին Գանձասարը, Ամարասը և նույնիսկ Գյուլիստանի Ամենափրկիչ եկեղեցին։
«Այն ժամանակ շահումյանցիներից ոմանք չէին հասցրել փախչել, 7 հոգու գլուխը կտրել, գցել էին խորանի վրա և գմբեթը պայթեցրել։ Նույն բարբարոսների ձեռագիրն է։ Մենք մզկիթների ձեռք չենք տվել, նույնիսկ Շուշիի մզկիթը մեր կարողությամբ նորոգել ենք»,- հայտնեց Պարգև սրբազանը։
Վերջինիս խոսքի ընթացքում լսվեցին ձայներ։
«Խփում են, լսում ենք դմփոցները, քաղաքին են կրակում»,- ասաց Արցախի թեմի առաջնորդը, ապա հավելեց․ «Մենք ենք, մեր Աստված և մեր բանակը։ 18-20 տարեկան տղաններն, իրոք, հերոսների հերոսն են»։
Պարգև սրբազանը շնորհակալություն հայտնեց նրանց ծնողներին այսպիսի հերոս տղաներ դաստիարակելու համար և նշեց, որ համազգային ուժերով կվերականգնենք ավերված քաղաքներն ու եկեղեցին։

Предводитель Арцахской епархии: “Сегодня мы сдаем экзамен Истории, самим себе и нашему Господу”
8 октября Азербайджан нанес удары по собору Христа Всеспасителя (Сурб Аменапркич Казанчецоц) в Шуши. Предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян на сегодняшнем брифинге отметил, что Азербайджан специально пытался “оскорбить наш крест и привести нас в отчаяние”.
“Это почерк международного террора. Наше дело правое. Каждый человек, каждое государство, каждая нация имеют право защищаться, что мы и делаем. Мы – мирный народ, мы никому не желаем смерти. Это наша судьба, наше испытание. Каждый человек является тем, кем он выходит из этого испытания. Сегодня мы сдаем экзамен Истории, самим себе и нашему Господу. Я уверен, что мы выдержим это испытание”,- сказал архиепископ Мартиросян.
Глава Арцахской епархии сообщил, что в 1990-е годы азербайджанцы опять обстреливали церкви Гандзасар, Амарас и даже церковь Христа Всеспасителя в Гюлистане.
“Тогда часть жителей Шаумяна не успела покинуть район. Семерым отрезали головы и бросили на алтарь, а купол взорвали. Это тот же почерк варваров. Мы не трогали мечети, даже мечеть в Шуши восстановили на наши средства”,- сообщил архиепископ.
Во время его выступления послышались звуки.
“Наносят удары. Слышно, как грохочет, город обстреливают…”- сказал глава епархии и добавил: “Мы, наш Бог и наша Армия. 18-20-летние парни действительно герои из героев!”
Архиепископ Мартиросян также выразил благодарность родителям солдат за воспитание таких героев и отметил, что силами всего народа разрушенные города и церкви будут восстановлены.