Արծրուն Հովհաննիսյան. «Ադրբեջանում ռազմավարական կառավարման համակարգը խաթարված է»
Հոկտեմբերի 9-ի առավոտյան մարտական գործողությունները վերսկսել են նոր թափով ինչպես հյուսիսում, այնպես էլ հարավում։ Հյուսիսում այսօր նույնիսկ առավել շատ մարտական գործողություններ են ընթացել, քան նախորդ օրը, սակայն առավել ծանր և համառ մարտեր են եղել հարավային ուղղությամբ։ Այս պահին ևս մարտերը շարունակվում են։ Այս մասին Միասնական տեղեկատվական կենտրոնի Գորիսի շտաբում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Մարտական գործողությունները առանց դադարի շարունակվել են բոլոր ուղղություններով՝ անգամ ժամը 17:30-ին սկսված Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների հանդիպման ընթացքում։
Արծրուն Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև ադրբեջանական կողմից տարածվող այն տեղեկատվությանը, որը իբրև թե գրավել են Ջաբրայիլը, Հադրութը և հարակից գյուղերը. «Դա մեղմ ասած ծիծաղելի էր, որովհետև հենց այդ ժամանակ ես գտնվում էի Հադրութում և որևէ նման բան չկար։ Ավելին ասեմ՝ կոնկրետ այդ ուղղությամբ մերձարաքսյան հովտից մի փոքր հյուսիս, ընդհանրապես ակտիվ մարտական գործողություններ չկային»,- նշեց նա։
ՊՆ ներկայացուցչի փոխանցմամբ՝ այսօր ադրբեջանական կողմը երկու տասնյակին մոտ զինտեխնիկայի կորուստ է ունեցել։
Պատերազմի առաջին օրերին Ադրբեջանի կողմից հարձակողական օպերացիայի ինտեսիվությունը շատ ավելի բարձր էր, որը զինված ուժերը կասեցրել են, չնայած որոշակի դիրքեր կորցրել են, բայց օպերացիայի տեմպը, ըստ Հովհաննիսյանի, հատկապես հյուսիսում և հարավում կոտրվել է։
«Ադրբեջանում ռազմավարական կառավարման համակարգը խաթարված է։ Կամ միտումնավոր կամ հանգամանքներն են այդպիսին։ Որովհետև ռազմի պատմության մեջ մենք շատ ենք տեսել այդպիսի դեպքեր, երբ շատ անհարմար բաները վերադասին չեն զեկուցում։ Այսինքն՝ անհաջողությունները վերև չեն բարձրանում։ Շատ հնարավոր է ինքը (Իլհամ Ալիևը, խմբ.) հայտնվել է նույնիսկ այդ ծուղակում»,-նշեց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Արծրուն Հովհաննիսյանը ներկայացրեց նաև կանանց ռազմաճակատում գտնվելու պատմությունները։
Այսօր հանդիպել է հինգ հակատանկիստ պայմանագրային զինծառայող կանանց, որոնք շահագործում են զինված ուժերի լավագույն հակատանկային միջոցներից մեկը։ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ռազմի դաշում իրենց հիանալի են դրսևորում։
Ռազմաճակատում կան նաև դիպուկահար կանայք, հրետանավոր կին, վաշտի հրամանատար աղջիկ:
«Մեր աղջիկները, կանայք, քույրերը ամեն օր մարտական խնդիր են կատարում, հերոսանում են։ Երկու օր առաջ ծանոթացել եմ աղջկա հետ, որն իր վեց ամսական երեխային թողել է մոր խնամքին և եկել է պատերազմ»,-եզրափակեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Арцрун Ованнисян: “В Азербайджане нарушена система стратегического управления”
Утром 9-го октября с новой силой возобновились боевые действия как на южном, так и на северном направлениях. Наиболее ожесточенные бои шли на юге. Бои продолжаются и сейчас, сообщил на пресс-конференции в горисском штабе Единого информационного штаба представитель Министерства обороны РА Арцрун Ованнисян.
Беспрерывные боевые действия продолжались на всех направлениях, даже во время начавшейся в 17:30 встречи глав МИД Армении, Азербайджана и России.
Ованнисян коснулся также распространенных азербайджанской стороной сведений о том, что они якобы взяли Джебраил, Гадрут и соседние села. “Это, мягко говоря, смешно, так как именно в это время я находился в Гадруте, где ничего подобного не было. Скажу больше. Конкретно на данном направлении, чуть севернее долины в бассейне реки Аракс, активные боевые действия вообще не велись”,- отметил Арцрун Ованнисян.
По его словам, сегодня азербайджанская сторона потеряла около двух десятков единиц военной техники.
В первые дни войны интенсивность наступательной операции со стороны Азербайджана, которую вооруженные силы пресекли, была намного выше. И хотя некоторые позиции были потерян, ход операции, особенно на севере и юге, удалось переломить.
“В Азербайджане нарушена система стратегического управления. Это либо делается преднамеренно, либо обстоятельства такие. Потому что во время войны мы часто сталкивались со случаями, когда очень неприятные вещи начальству не докладывали. Вполне возможно, что он (Ильхам Алиев. – Ред.) оказался в такого рода ловушке”,- сказал А.Ованнисян.
Представитель МО рассказал также о воюющих на передовой женщинах.
По его словам, сегодня он встречался с пятью женщинами-военнослужащими противотанковых сил, которые эксплуатируют один из лучших танков и замечательно проявляют себя на поле боя.
На фронте есть также снайперши, артиллеристки, есть девушка-командир роты.
“Наши женщины и девушки, наши сестры каждый день выполняют боевую задачу, становясь героинями. Два дня назад я познакомился с девушкой, которая оставив на попечении матери 6-месячного ребенка, отправилась воевать…” - сказал в заключение Арцрун Ованнисян.