Ռուստամ Բաքոյան. «Մենք վերին արտի ծաղի՞կ ենք, պետք է նստենք, որ հայերը գնան կռվե՞ն»
Հայաստանի եզդիական համայնքը կամավորական երկրորդ ջոկատն է կազմավորում, որ մեկնի Արցախ՝ հերթափոխելու առաջին ջոկատի տղաներին: Աշխատանքները հիմնականում համակարգում է Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ազգությամբ եզդի պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
«Մենք Հայաստանի Հանրապետության լիիրավ քաղաքացիներ ենք, առաջին հերթին մենք՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, կատարում ենք մեր պարտականությունը: Երկրորդ՝ սա մեր երկիրն էլ է, մեր պապերն այստեղ արյուն են թափել՝ սկսած Սարդարապատից, 1990-ականների՝ Ղարաբաղի պատերազմից մինչև 2016թ․ ապրիլյան պատերազմ: Ի՞նչ եք կարծում՝ մենք վերին արտի ծաղի՞կ ենք, պետք է նստենք, որ հայերը գնան կռվե՞ն: Այս հողը մերն էլ է, ամեն մի թիզ հողի համար արյան գնով, կյանքի գնով պետք է պայքարենք»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասում է պատգամավորը:
Ռուստամ Բաքոյանն է համակարգում նաև Հայաստանում և արտերկրում ապրող եզդիական համայնքից ստացվող օգնությունները:
ԱԺ պատգամավորն ասաց, որ արդեն 4 ՈՒԱԶ մակնիշի շտապօգնության ավտոմեքենա փոխանցել են Պաշտպանության նախարարությանը, հավաքել են նաև ֆինանսական միջոցներ, դեղորայք, առաջնագծի համար խիստ անհրաժեշտ պարագաներ: Առաջիկայում եզդիական համայնքն առաջնագիծ է ուղարկելու նաև տաք հագուստ, համապատասխան հանդերձանք և այլ պարագաներ ևս, որոնց անունները, հասկանալի պատճառներով, չենք նշում:
«Ինչ կա, այդ պահին կազմակերպում արագ ուղարկում ենք, մինչև հաջորդ խմբաքանակը»,-ասում է Ռուստամ Բաքոյանը:
Նա նշեց, որ արտերկրից օգնություն ուղարկող հիմնական կորիզը նախկինում հայաստանաբնակ եզդիներն են կամ այն մարդիկ, որոնց ծնողներն են ապրել Հայաստանում: Լայն աջակցություն կա նաև Իրաքի, Սիրիայի, Թուրքիայի եզդիների կողմից: Ըստ Բաքոյանի՝ նրանք էլ են Հայաստանի եզդիների կողքին, որոնք ոչ միայն նյութական աջակցություն են ցուցաբերում, այլև մասնակցում արտերկրում կազմակերպվող բողոքի տարբեր ակցիաներին:
Պատգաավորը՝ հայ և եզդի ազգերի կապը ցույց տալու համար պատմական էքսկուրս կատարեց: Նշեց, որ 1915թ․, երբ հայ ժողովուրդը ցեղասպանվում էր և Դեր Զորի անապատներ էր ուղարկվում, ճանապարհին Սինջարի եզդիները, տարբեր աղբյուրների համաձայն, 6-20 հազար հայի ապաստան են տվել և պահել իրենց տներում:
«Դրսի եզդիները, պատկերացրեք, մեզնից լավ գիտեն հայերին: Բացի այդ, հենց այնտեղի եզդիների հետ հայեր են ապրում, ծանոթ են: Հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը գալիս է դեռ 20-րդ դարասկզբից, գուցե նաև դրանից առաջվանից»,-ասում է Ռ. Բաքոյանը:
ԱԺ պատգամավորն ասաց, որ չեն բավարարվում միայն Հայաստանի ներսում ծավալվող գործունեությամբ: Նշեց, որ արտերկրում քաղաքական, հասարակական, բիզնես ոլորտի ազգությամբ եզդի ներկայացուցիչներ ունեն, որոնց հետ ակտիվ կապի մեջ են: Վերջիններս այս օրերին իրենց լծակներն օգտագործում են ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի մասին բարձրաձայնելու համար:
Բացի այդ, պատգամավորը կապի մեջ է «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Օդային կամուրջ Իրաք» կազմակերպության համահիմնադիր և ղեկավար Միրզա Դինայի, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր, ՄԱԿ-ի մարդկային թրաֆիքինգի կոմիտեի բարի կամքի դեսպան Նադիա Մուրադի հետ: Հաղորդակցվում է նաև Եվրախորհրդարանի ազգությամբ եզդի նախկին պատգամավորների հետ, որպեսզի վերջիններս կարողանան ներգործել իրենց երկրներում քաղաքական գործիչների որոշումների վրա:
«Բոլորին ներկայացրել ենք իրավիճակը, որ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան իրականացվում է նաև մեր դեմ, խաղաղ բնակչության նկատմամբ: Հիմա իրենք իրենց լծակներն օգտագործում են, որ այդ ամենը հասցնեն համապատասխան կառույցներին»,-հավելեց Ռուստամ Բաքոյանը:

Рустам Бакоян: “Разве у нас какие-то привилегии? Почему мы должны оставаться здесь, а армяне должны идти воевать?”
Езидская община Армении формирует второй добровольческий отряд, который отправится в Арцах сменить ребят первого отряда. Работы координирует депутат парламентской фракции “Мой шаг”, езид по национальности Рустам Бакоян.
“Мы – полноправные граждане Республики Армения. И как граждане Армении в первую очередь выполняем нашу обязанность. Во-вторых, это наша страна. Наши деды проливали здесь кровь, начиная с Сардарапата, карабахской войны 1990-х годов и кончая апрельской войной 2016 года. Разве у нас какие-то привилегии? Почему мы должны оставаться здесь, а армяне должны идти воевать? Это и наша земля, мы проливали кровь за каждую ее пядь и будем вести борьбу даже ценой жизни”,- сказал депутат.
Рустам Бакоян координирует также помощь, поступающую от местных и зарубежных езидов.
По словам депутата, они уже передали Министерству обороны 4 автомобиля скорой помощи УАЗ, собрали деньги, лекарства, крайне необходимые для фронта принадлежности. В ближайшее время езидская община отправит на передовую также теплую одежду, соответствующее снаряжение, другие необходимые принадлежаности.
“Все, что есть в данный момент, мы организуем и быстро отправляем, пока поступит следующая партия”,- отметил Бакоян.
По его словам, помощь из-за рубежа присылают в основном проживавшие ранее в Армении езиды или люди, чьи родители жили в нашей стране. Широкую поддержку оказывают также езиды Ирака, Сирии, Турции. Помимо этого, они участвуют в организуемых за рубежом различных акциях протеста, сообщил наш собеседник.
Для того, чтобы показать связь между армянами и езидами, Рустам Бакоян напомнил некоторые исторические факты. По его словам, когда в 1915 г. армянский народ подвергался геноциду и изгонялся в пустыню Дер-Зор, езиды Синджара приютили в своих домах, по разным источникам, от 6 до 20 тысяч армян.
“Представьте, зарубежные езиды лучше нас знают армян. Кроме того, армяне живут именно рядом с ними. Их отношение к армянам сформировалось еще в начале 20-го века, возможно, даже раньше”,- отметил Р.Бакоян.
По словам депутата парламента, они не ограничиваются только деятельностью в самой Армении. За рубежом есть представители езидской национальности, которые занимаются политической, общественной деятельностью, бизнесом, и с ними поддерживается активная связь. В эти дни зарубежные езиды используют свои рычаги для того, чтобы во всеуслышание заявлять об азербайджано-турецкой агрессии.
Рустам Бакоян также поддерживает связь с лауреатом премии “Аврора”, соучредителем и руководителем организации “Воздушный мост – Ирак” Мирзой Динайи, лауреатом Нобелевской премии, Послом доброй воли Управления ООН по наркотикам и преступности Надией Мурад, устанавливает контакты с бывшими депутатами Европарламента езидской национальности, чтобы они оказывали воздействие на решения, принимаемые политическими деятелями их стран.
“Мы представили им ситуацию, отметили, что азербайджано-турецкая агрессия осуществляется и против нас, против мирного населения. Сейчас они используют свои рычаги, чтобы донести всю эту информацию до соответствующих структур”,- добавил Рустам Бакоян.