Ա. Հովհաննիսյան․ «Թուրքական ռազմաօդային ուժերը շարունակում են ղեկավարել Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի գործողությունները»
Ադրբեջանի զինված ուժերը, խախտելով հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, և՛ հարավային և' հյուսիսային ուղղությամբ ձեռնարկել են հարձակողական գործողություններ։ Մասնավորապես՝ գրոհ են իրականացրել զրահատեխնիկայի և հրթիռային միջոցների կրակի ուղեկցությամբ, ու հյուսիսային ուղղությամբ կրելով 2 զրահատեխնիկայի կորուստ՝ հետ են շպրտվել։ Հարավային ուղղությամբ ևս եղել է որոշակի առաջխաղացում, որը կասեցվել է։ Օրվա ընթացքում խոցվել է մեկ անօդաչու թռչող սարք։ Այս մասին այսօր հրավիրված ճեպազրույցի ընթացքում ասաց Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Վերջինս նշեց, որ որոշ հատվածներում, իհարկե, պահպանվել է համեմատաբար հանգիստ վիճակ, մեծ տրամաչափի զինատեսակներից ինտենսիվ կրակ չի վարվել, սակայն հրադադարի ռեժիմի լիարժեք պահպանում չի իրականացվել։ Նման պայմաններում հնարավոր չի եղել զոհվածների մարմինների, ինչպես նաև գերիների փոխանակում իրականացնել։
«Թուրքական ռազմաօդային ուժերը շարունակում են ղեկավարել Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի գործողությունները, մասնավորապես՝ օդային ղեկավարման կետերի կառավարմամբ, 6 միավոր թուրքական F-16 կործանիչների պատսպարմամբ, իսրայելական արտադրության մարտական ԱԹՍ-ները հարվածներ են հասցնում Արցախի ենթակառուցվածքներին, կապուղիներին և զինված ուժերին։ Այդ գործողությունները կասեցվում են Պաշտպանության բանակի ՀՕՊ միջոցների կողմից»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ հիշեցնելով նաև, որ երեկ գիշերը կրկին հրթիռակոծվել են Ստեփանակերտ և Շուշի քաղաքները։ Ի պատասխան լրատվամիջոցներից մեկի գրավոր հարցի՝ Հովհաննիսյանը նշեց, որ Ստեփանակերտը հրթիռակոծվել է հեռահար, մեծ տրամաչափի համազարկային կայանքներից, որոնցով նախկինում ևս հրթիռակոծվել է։
Այսօր ադրբեջանական կողմը շարունակել է հայտարարություններ տարածել, որ հայկական զինված ուժերը խախտում են հրադադարի ռեժիմն ու մեծ տրամաչափի զինատեսակներով հարվածում։ Արծրուն Հովհաննիսյանը պնդեց, որ այդ հայտարարությունները կեղծ են։
«Ադրբեջանը փորձում է սադրանքի հիքմեր ստեղծել իր հետագա գործողություների համար»,- նշեց ՊՆ ներկայացուցիչը։

А.Ованнисян: “Действиями военно-воздушных сил Азербайджана продолжают руководить турецкие ВВС”
Азербайджанские вооруженные силы, нарушив договоренность о гуманитарном прекращении огня, предприняли наступательные действия как южном, так и на северном направлениях.
В частности, предпринятая на северном направлении атака сопровождалась огнем из бронетехники и ракетных средств, однако армянские силы отбросили противника, который потерял 2 единицы бронетехники. На южном направлении азербайджанская сторона немного продвинулась вперед, однако эти действия были пресечены. В течение дня был сбит один азербайджанский беспилотник. Об этом на сегодняшнем брифинге сообщил представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
По словам Ованнисяна, на некоторых участках сохранялась относительно спокойная ситуация, интенсивный огонь из крупнокалиберного оружия не велся, однако режим прекращения огня не соблюдался полноценно. В подобных условиях обмен телами погибших и пленными не состоялся.
“Действиями военно-воздушных сил Азербайджана продолжают руководить ВВС Турции. В частности, управляемые с воздушных пунктов управления боевые беспилотники израильского производства под прикрытием 6 турецких истребителей F-16 нанесли удары по инфраструктурам, линиям связи и вооруженными силам Арцаха. Эти действия были пресечены средствами ПВО Армии обороны”,- отметил А.Ованнисян, напомнив о том, что вчера ночью города Степанакерт и Шуши вновь подверглись ракетному обстрелу. Столица Арцаха в очередной раз была обстреляна из станций залпового огня.
Сегодня азербайджанская сторона продолжала распространять заявления о том, что армянские вооруженные силы нарушают режим прекращения огня и наносят удары из крупнокалиберного оружия. Арцрун Ованнисян назвал эти заявления ложью.
“Азербайджан пытается создать почву для провокаций с тем, чтобы осуществить дальнейшие действия”,- отметил представитель МО.