Միքայել Մելքումյանի համոզմամբ` Արցախի անկախությունը ճանաչելու պատեհ պահն է
Այս մասին հոկտեմբերի 13-ին խորհրդարանում` լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության անդամ Միքայել Մելքումյանն ընդգծեց` հոկտեմբերի 12-ին մինչ ուշ երեկո ԵԽԽՎ ղեկավար կոմիտեի ընդլայնված կազմով նիստ է ընթացել, որի ժամանակ թե հայկական և թե ադրբեջանական պատվիրակություններից վեցական անդամ ելույթ է ունեցել: Նրա խոսքով` հայկական պատվիրակությունների ելույթների հիմնական շեշտադրումն այն է եղել, որ պետք է դադարեցնել կրակը և անցնել խաղաղ բանակցությունների:
«Մեր պատվիրակության ելույթները տեղին էին, մենք արձանագրեցինք, որ ոչ միայն Թուրքիայի կողմից է ահաբեկչական գործողությունները, այլև այն, որ հարձակումներ են լինում Արցախի խաղաղ բնակչության, մշակութային կոթողների նկատմամբ,-ասաց Մելքումյանը` հավելելով, որ արձանագրվել է, որ արցախաադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցողը միջազգային տեռորիզմի դևսևորում է հայ ազգի նկատմամբ:
Պատգամավորի խոսքով` ԵԽ պատգամավորների ելույթների հիմնական շեշտադրումը եղել է Թուրքիայի բացահայտ մասնակցությունը հայ-ադրբեջանական պատերազմին: Մեկ այլ բան է, երբ պատերազմում են Հայաստանն ու Ադրբեջանը, բոլորովին այլ, երբ Թուրքիան է մտնում խաղի մեջ:
Ըստ Մելքումյանի` այս իրավիճակում Արցախում ապրող հայ ժողովրդի անվտանգության երաշխիքներից մեկը Արցախի անկախության ճանաչումն է:
«Մենք պետք է նախապատրաստվենք Արցախի անկախությունը ճանաչելու համար: Սկզբում մտածում էինք, որ ճանաչումը կարող է վնասել, բայց հիմա խաղաղ կարգավորում չկա, ոչ էլ բանակցություն կա, հանդիպումներ կան կրակը դադարեցնելու համար, բայց տեսնում ենք, որ դադարեցումը չի ստացվում: Առաջիկա օրերին ընթացքում մեր ժողովուրդը, խորհրդարանը պետք է սկսեն գործընթացը»,- ասաց Մելքումյանը` ընդգծելով, որ պատեհ պահ է Արցախի անկախությունը ճանաչելու համար:

Сейчас подходящий момент для признания независимости Арцаха – Микаел Мелкумян
В ближайшие десять дней необходимо сделать все возможное, чтобы какая-либо страна признала независимость Арцаха, заявил на сегодняшнем брифинге в Национальном Собрании депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Микаел Мелкумян. Член армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы сообщил, что в ходе длившегося вчера до позднего вечера заседания руководящего комитета ПАСЕ выступили по шесть представителей Армении и Азербайджана. Члены армянской делегации сделали основной акцент на необходимости прекращения огня и возобновления мирных переговоров.
“Наши делегаты обратили внимание не только на террористические действия со стороны Турции, но и на то, что нападениям подвергаются мирное население, памятники культуры”,- сказал М.Мелкумян. По его словам, в ходе заседания было констатировано, что происходящее на арцахско-азербайджанской границе – это проявление международного терроризма в отношении армянского народа.
Депутаты СЕ в основном обращали внимание на открытое участие Турции в армяно-азербайджанской войне, отмечая, что одно дело, когда воюют Армения и Азербайджан, и совсем другое, когда в игру вступает Турция.
По словам Мелкумяна, в этой ситуации одной из гарантий безопасности армянского населения Арцаха является признание его независимости.
“Мы должны подготовиться к признанию независимости Арцаха. Сперва нам казалось, что этот шаг может навредить Арцаху, но сейчас нет ни процесса мирного урегулирования, ни переговоров. Ведутся встречи по вопросу прекращения огня, но мы видим, что и они не дают результата. В ближайшие дни наш народ и парламент должны начать процесс”,- добавил Микаел Мелкумян, подчеркнув, что сейчас подходящий момент для признания независимости Республики Арцах.