Արցախի ՊԲ հայտարարությունը. «Արցախցին իր ողջ ներուժով վճռական է` պաշտպանելու իր հայրենիքի և իր ժողովրդի անվտանգությունը»
Արցախի պաշտպանության բանակը հայտնում է, որ սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծած լայնածավալ պատերազմը շարունակվում է մինչ օրս՝ ուղեկցվելով ադրբեջանական կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և սովորութային միջազգային իրավունքիբազմաթիվ նորմերի ու սկզբունքների (Մարդու իրավունքների համընդահնուր հռչակագիր, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիա, 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնևյան կոնվենցիաներ, Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և վարժեցման դեմ միջազգային կոնվենցիա, միջազգային սովորութային իրավունք և այլն) համատարած ոտնահարումով։
«Միաժամանակ իր պատերազմական հանցագործությունները կոծկելու կամ արդարացնելու, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ նոր հարձակումներ իրականացնելու համար հող նապախատրաստելու նպատակով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը դիմում է ապատեղեկատվության քարոզի՝ մտացածին գործողությունների մեջ մեղադրելով ոչ միայն Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, այլև Հայաստանի իշխանություններին: Արցախցին իր ողջ ներուժով վճռական է պաշտպանելու իր հայրենիքի և իր ժողովրդի անվտանգությունը, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը՝ իրականացված ռազմական հանցագործությունների և մեր տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչության օջախ վերածելու քաղաքականության համար»,- նշվում է ՊԲ հայտարարության մեջ:

АО Арцаха: “Арцахцы полны решимости всеми силами защитить свою родину и свой народ”
Армия обороны Арцаха выступила с заявлением, в котором говорится: “Широкомасштабная война, развязанная военно-политическим руководством Азербайджана рано утром 27 сентября, продолжается по сей день, сопровождаясь повсеместным нарушением азербайджанской стороной многочисленных норм и принципов международного гуманитарного права, международного права в области прав человека и обычного международного права (Всеобщая декларация прав человека, Конвенция о защите прав и основополагающих свобод человека, Женевские конвенции от 12 августа 1949 г., Международная конвенция о борьбе с вербовкой, использованием, финансированием и обучением наемников и т.д.).
В то же время с целью сокрытия или оправдания своих военных преступлений, а также подготовки почвы для новых нападений на гражданское население военно-политическое руководство Азербайджана прибегает к дезинформации, обвиняя в надуманных действиях не только военно-политическое руководство Арцаха, но и власти Армении. Арцахцы полны решимости всеми силами защитить безопасность своей родины и своего народа, а также призвать к ответственности военно-политическое руководство Азербайджана за совершение военных преступлений и политику превращения нашего региона в очаг международного терроризма”.