Հանուն Արցախի խաղաղության. Լոս Անջելեսում բազմահազարանոց քայլարշավ է անցկացվել
սփյուռքի բաժինը տեղեկացնում է, որ Լոս Անջելեսում անցկացված «Արցախը հարձակման տակ է. խաղաղության երթ» կարգախոսով քայլերթին մասնակցել է 150 հազարից ավելի ցուցարար։ Երթն ընթացել է բոլոր գլխավոր պողոտաներով՝ հասնելով մինչև Թուրքիայի հյուպատոսարան։
«Երբ հասանք վերջին հանգրվանին, որտեղ անցանք Լոս Անջելեսի սահմանը դեպի Բեվերլի Հիլզ քաղաք, այնտեղ արդեն հասկացել էին, որ սա մեծ քայլարշավ է։ Լոս Անջելեսի պատմության մեջ նախադեպը չունեցող քայլարշավ», - պատմել է Արևմտյան Ամերիկայի համահայկական խորհրդի անդամ Վիգեն Հովսեփյանը։
Բազմահազարանոց ցույցը կազմակերպվել է 6 օրում։ Վիգեն Հովսեփյանի խոսքով՝ ցույցի հիմնական նպատակները երեքն են եղել. «Առաջինը միջազգային հանրությանն էր ուղղված, որպեսզի լսելի դարձնեինք հայության ձայնը, և ասենք, թե Հայաստանում և Արցախում ինչ է կատարվում։ Երկրորդ նպատակը մեր բողոքի ձայնը միջազգային ճանապարհով հասցնելն էր քաղաքական շրջանակներին»։
Հարյուր հազարավոր հայեր քայլերթի ժամանակ պահանջել են անմիջապես ճնշում գործադրել Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա, որպեսզի խաղաղություն տիրի և քայլեր ձեռնարկվեն, որպեսզի անկախ Արցախը ճանաչվի։
«Մյուս նպատակն ուղղված էր սահմանին կռվող մեր տղաներին, մեր քաջ բանակին, և, ինչու ոչ, մեր հայրենի ժողովրդին՝ ասելու, որ այսօր սփյուռքը հայության երկրորդ բանակն է, խրամատների մեջ է իրենց հետ՝ ուս-ուսի, եվ մենք մեզ բաժին ընկած չափով պատրաստ ենք անել ամեն ինչ՝ նվիրահավաքներից մինչև այսպիսի քայլարշավներ, բողոքի երթեր», - ասաց Վիգեն Հովսեփյանը։
Ըստ Հովսեփյանի՝ քայլարշավի ընթացքում նաև դրամահավաք է իրականացվել և ավելի քան 100 հազար դոլար է հավաքվել. «Պատահականություն չէր, որ մենք այս քայլերթը կոչել էինք հաղթանակի երթ, որովհետև մենք համոզված ենք, որ հաղթանակը մերն է լինելու։ Մենք մեր ներդրումը պետք է բերենք այս համընդհանուր կռվում, այս կռիվն ընդհանուր ազգի կռիվն է և դրա բաղկացուցիչ մասը ամերկահայությունն է»։

“В защиту мира в Арцахе”: в Лос-Анджелесе прошел многотысячный марш
В Лос-Анджелесе прошел многотысячный мирный марш, девизом которого было предупреждение – “Арцах подвергается нападению: мирный марш”. В акции приняли участие более 150 тысяч человек. Как сообщает отдел диаспоры ГНКО “Центр общественных связей и информации” администрации премьер-министра РА, участники марша прошли по всем главным улицам Лос-Анджелеса, а конечным пунктом было здание консульства Турции.
“Когда мы пересекли административную границу между Лос-Анджелесом и городом Беверли-Хиллз, там уже поняли, что это беспрецедентный марш. За всю историю Лос-Анджелеса подобных акций не было”,- рассказал член Общеармянского совета Западной Америки Виген Овсепян.
Многотысячное шествие было организовано за шесть дней. По словам Овсепяна, акция преследовала три цели. Во-первых, марш был адресован международной общественности, до которой нужно было донести голос армянства и пояснить, что происходит в Армении и Арцахе. Во-вторых, голос протеста армян США нужно донести и до политических кругов.
В ходе марша сотни тысяч армян требовали немедленно оказать давление на Азербайджан и Турцию с целью установления мира и предпринять шаги по признанию независимости Арцаха.
“Третьей целью было обращение к находящимся на передовой нашим отважным солдатам и, почему нет, нашему народу и заявить, что сегодня армянство диаспоры – это вторая армия, которая вместе с ними, плечом к плечу, находится в окопах. И мы в меру своих сил готовы сделать все – от сбора пожертвований до проведения подобных маршей и акций протеста”,- подчеркнул Виген Овсепян.
По его словам, в ходе марша был организован также сбор пожертвований. Собранная сумма составила более 100 тысяч долларов. “Мы неслучайно назвали этот марш Маршем Победы. Мы убеждены, что победа будет за нами. А мы должны внести свой вклад во всеобщую борьбу. Это война всего народа, составной частью которого является армянство Америки”.