Նիկոլ Փաշինյան. «Մենք կանգնելու ենք մինչև վերջ, և այդ վերջի անունն է ազատ և երջանիկ Արցախ»
18 օր է՝ շարունակվում է Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ահաբեկչական պատերազմը Արցախի դեմ, այսօր սակայն չափազանց կարևոր է հասկանալ այդ պատերազմի ծագման պատճառները: Հոկտեմբերի 14-ի իր ուղերձն այս խոսքերով սկսեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` դիմելով հանրությանը:
«Ղարաբաղի հարցի բանակցային հարցում Ադրբեջանը հասել էր մի կետի, որտեղ հայ ժողովրդի առաջ սեփական իրավունքներից հրաժարվելու, հինգ շրջաններից հրաժարվելու պահանջ էր ներկայացրել և մյուս երկու շրջաններից հրաժարվելու ժամանակացույց: Եւ արձանագրել էր, որ Լեռնային Ղաարաբաղը որևէ կարգավիճակով պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում: Մեր կառավարությունը ժառանգություն ստացած բանակցային բազայից հրաժարվեց»,- ասաց Փաշինյանը` անընդունելի համարելով նման բանակցությունները:
Փաշինյանի խոսքով` Ադրբեջանը մերժել է Արցախի որևէ կարգավիճակի շուրջ քննարկումները` ընդգծելով, որ Արցախը պետք է ընդգրկվի Ադրբեջանի կազմում:
Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է` իր կառավարությունը բարեփոխումներ ու վերազինումներ է իրականացրել բանակում` փորձելով իրական պայմաններ ստեղծել «Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում» կանխադրույթի համար:
Փաշինյանը հիշեցրեց այս տարվա հուլիսին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած մարտերը` ընդգծելով, որ այդ մարտերն ապացուցել են` Ադրբեջանը ի վիճակի չէ ռազմական ճանապարհով լուծել Ղարաբաղի հարցը: Ըստ Փաշինյանի` այս հանգամանքը ցնցող նշանակություն է ունեցել ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև այլ երկրների և առաջին հերթին Թուրքիայի համար: Տավուշյան մարտերից անմիջապես հետո սկսվել են թուրք-ադրբեջանական աննախադեպ զորավարժությունները:
«Թուրքիան որոշեց, որ այլևս ինքը պետք է զբաղվի Ղարաբաղի հարցի լուծմամբ և սկսեց բացահայտ սպառնալ Հայաստանին»,- ասաց Փաշինյանը` հավելելով, որ Թուրքիան Սիրիայից մեծաթիվ վարձկան ահաբեկիչներ է տեղափոխել Ադրբեջան:
Փաշինյանը վստահեցրեց` թուրք-ադրբեջանական պատերազմը հայկական կողմի համար անակնկալ չի եղել, Պաշտպանության բանակն առաջին իսկ րոպեներից հաղթական մարտեր է մղել:
«Առաջին շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը չունեցավ ոչ մի ռազմավարական և տարածքային հաջողություն, և սա այն պայմաններում, երբ չուներ մատակարարումների և մարդուժի ոչ մի սահմանափակում, իսկ Հայաստանն ու Արցախը, ըստ էության, շրջափակման պայմաններում»,-ասաց Փաշինյանը:
Գերագույն գլխավոր հրամանատարի խոսքով` Ադրբեջանի ցանկությունը` բլից-կրիգի միջոցով գրավել Ղարաբաղը, տապալված է` բանակի, պահեստազորայինների և կամավորների նահատակվելու գնով:
«18 օրվա ընթացքում արցախաադրբեջանական շփման գծի հյուսիսային և հարավային ուղղություններով որոշակի նահանջ ենք ունեցել, հակառակորդը փոխել է իր մարտավարությունը, դիվերսիոն խմբերով փորձելով խառնաշփոթ ստեղծել թիկունքում: ՊԲ-ն ծանր մարտերով վերահսկողության տակ է պահում ընդհանուր վիճակը` հակառակորդին մեծ կորուստներ հասցնելով, բայց բոլորս պետք է իմանանք` ստեղծվել է ծանր իրադրություն»,-ասաց Փաշինյանը: Վարչապետն ընդգծեց` նման տեղեկություններ է հայտնում ոչ թե հուսահատ տրամադրություններ փոխանցելու համար, այլ այն նպատակով, որ հանրության հետ ճշմարտության լեզվով խոսելու պարտավորություն ունի:
Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործադրած ջանքերի համար:
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որի հետ ինտենսիվ կապ ենք պահպանել այս օրերին: ՌԴ-ն կարողացավ բարձր մակարդակով կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի և Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի իր դերը: Եւ համոզված եմ՝ այս դերակատարումը կիրականացվի միանշանակ և աներկբա՝ հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության լավագույն ավանդույթների համաձայն»,-ասաց Փաշինյանը: Վարչապետն ընդգծեց` Հայաստանը հավատարիմ է Արցախի խնդրի խաղաղ կարգավորման տրամաբանությանը և վերին աստիճանի կառուցողական է լինելու ներդրվող դիվանագիտական ջանքերն արդյունավետ դարձնելու համար: Սակայն ըստ Փաշինյանի այդ ջանքերը բավարար չեն եղել թուրք-արդբեջանական խմբավորմանը սանձելու համար:
Այս իրավիճակում հարցի լուծումը այլ երկրների կողմից Արցախի անկախության ճանաչումն է և թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտումը:
«Սա մեր համազգային համախմբման կուլմինացիան է, և այն պետք է պսակվի մեր կոնկրետ ազգային նպատակների իրագործմամբ: Հայ ժողովրդին հնարավոր չէ կոտրել, մենք կանգնելու ենք մինչև վերջ, և այդ վերջի անունն է ազատ և երջանիկ Արցախ, ազատ և երջանիկ Հայաստան»,- եզրափակեց նա:

Никол Пашинян: “Мы будем стоять до конца, а конец – это свободный и счастливый Арцах!”
“18 дней продолжается террористическая война Турции и Азербайджана против Арцаха. Сегодня, однако, крайне важно понять причины начала этой войны” – так начал свое обращение к народу сегодня, 14 октября, премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“В переговорах по вопросу Карабаха Азербайджан дошел до точки, когда армянскому народу предъявляется требование отказаться от своих прав, сдать пять районов и представить график сдачи двух других районов. Также было сказано, что Нагорный Карабах при любом статусе должен быть в составе Азербайджана. Наше правительство отказалось от полученной в наследство переговорной базы”,- сообщил премьер, назвав такие переговоры неприемлемыми.
По словам Пашиняна, Азербайджан отказался обсуждать какой-либо статус Арцаха, подчеркнув, что Арцах должен войти в состав Азербайджана.
Премьер-министр напомнил об июльских боях этого года на границе Армении и Азербайджана, подчеркнув, что эти бои доказали неспособность Азербайджана решить карабахский вопрос военным путем. Это обстоятельство потрясло не только Азербайджан, но и другие страны и в первую очередь Турцию, сказал Н.Пашинян.
Сразу после боев в Тавуше начались беспрецедентные турецко-азербайджанские военные учения.
“Турция решила, что теперь решением карабахской проблемы должна заняться она сама и стала открыто угрожать Армении”,- отметил Никол Пашинян, добавив, что Турция перебросила из Сирии в Азербайджан многочисленных наемников-террористов.
Пашинян заверил, что для армянской стороны турецко-азербайджанская война не стала неожиданностью. С первых же минут Армия обороны вела победные бои.
“В течение первой недели противник не добился ни стратегических, ни территориальных успехов, и это в условиях, когда у него нет ограничений в поставках и человеческой силе, а Армения и Арцах фактически находятся в блокаде”,- отметил Пашинян.
По словам Верховного главнокомандующего, желание Азербайджана захватить Карабах в результате блиц-крига не осуществилось ценой жизней солдат, резервистов и добровольцев.
“За 18 дней мы отступили на северном и южном направлениях линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск. Противник изменил свою тактику, пытаясь с помощью диверсионных групп создать в тылу хаос. Армия обороны в результате тяжелых боев сохраняет контроль над общей ситуацией, причиняя противнику многочисленные потери. Но мы все должны знать, что ситуация тяжелая”,- сказал Пашинян.
Премьер подчеркнул, что об этом он сообщает не для того, чтобы у нас возникло чувство отчаяния, а потому, что обязан говорить общественности правду.
Пашинян также выразил благодарность странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ за приложенные ими усилия.
“Особую благодарность выражаю президенту РФ Владимиру Путину, с которым в эти дни мы поддерживали интенсивную связь. Россия смогла на высоком уровне выполнить свою роль сопредседателя Минской группы ОБСЕ и стратегического союзника Армении. Я убежден, что эта роль будет выполнена однозначно и без колебаний в соответствии с лучшими традициями дружбы армянского и русского народов”,- сказал глава армянского правительства.
Пашинян подчеркнул, что Армения верна логике мирного урегулирования проблемы Арцаха и проявит высшую степень конструктивности для обеспечения эфективности прилагаемых дипломатических усилий. Однако для сдерживания турецко-азербайджанского тандема этих усилий недостаточно, заявил Пашинян.
В данной ситуации решение вопроса заключается в признании независимости Арцаха другими странами и осуждение турецко-азербайджанской агрессии.
“Это кульминация нашего общенационального сплочения, и она должна ознаменоваться осуществлением наших конкретных национальных целей. Армянский народ невозможно сломить. Мы будем стоять до конца, а конец – это свободный и счастливый Арцах, свободная и счастливая Армения!” – сказал в заключение Никол Пашинян.