Զինծառայողներ Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը գերեվարվել են․ ընտանիքի անդամները դիմել են ՄԻԵԴ
Փաստաբան Արտակ Զեյնալյանը հայտնել է, որ հայկական զինված ուժերի երկու զինծառայող Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը գերեվարվել են: Իրավաբանների խումբը գերեվարվածների ընտանիքների անդամների անունից դիմում է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)։ Մանրամասները՝ Զեյնալյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ․
«27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում հայկական զինված ուժերի երկու զինծառայողներ Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը գերեվարվել են: Տեղեկատվություն է տարածվել, որ նրանք վնասվածքներ ունեն։
Գերեվարված զինծառայողների ընտանիքի անդամների անունից իրավաբանների խումբը 11.10.2020թ Եվրոպական դատարան դիմում է ներկայացրել հրատապ միջոց կիրառելու մասին՝ պահանջելով Դատարանին պարտավորեցնել Ադրբեջանին․
- գործել միջազգային մարդասիրական սովորութային իրավունքի և ռազմագերիների փոխանակման և զոհվածների աճյունների դուրսբերման մասին 10.10.2020թ զինադադարի համաձայնությանը համապատասխան և վերջիններիս ԿԽՄԿ հովանու ներքո վերադարձնել Հայաստանի իշխանություններին,
- մինչև վերադարձը ձեռնարկել բոլոր միջոցները պաշտպանելու նրանց կյանքը և ապահովելու նրանց ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիությունը,
- ապահովել պատշաճ բժշկական օգնություն։
Քիչ առաջ ծանուցվեցինք, որ Դատարանը 12.10.2020թ գրանցել է գործը և ծանուցել Ադրբեջանի կառավարությանը:
Դատարանը որոշել է Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել տրամադրել հետևյալ տեղեկատվությունը.
- պայմանները, որոնցում ներկայում պահվում են գերեվարված երկու զինծառայողները,
- տեղեկություններ բժշկական հետազոտությունների և նրանց առողջական վիճակի մասին,
- տեղեկություններ նշված երկու զինծառայողների փոխանակման հնարավորության մասին՝ պայմանավորված Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մարդասիրական հրադադարի դրույթներով։

В плен взяты армянские военнослужащие Арег Саргсян и Нарек Амирджанян. Их семьи обратились в ЕСПЧ
Адвокат Артак Зейналян сообщил, что в плен взяты двое военнослужащих армянских вооруженных сил – Арег Саргсян и Нарек Амирджанян. Группа юристов от имени семей взятых в плен военнослужащих обратилась в Европейский суд по правам человека.
Вот что написал Зейналян в Фейсбуке: “В ходе развязанной Азербайджаном утром 27.09.2020 г. широкомасштабной войны против Арцаха в плен были взяты двое армянских военнослужащих – Арег Саргсян и Нарек Амирджанян. Поступила информация о том, что у них имеются повреждения.
11.10.2020 г. группа юристов от имени членов семей взятых в плен военнослужащих представила в Европейский суд заявление о применении промежуточных мер, потребовав от Суда обязать Азербайджан:
- действовать в соответствии с соглашением от 10.10.2020 г. о прекращении огня в гуманитарных целях, основанным на обычном международном гуманитарном праве и предусматривающем обмен военнопленными, эвакуацию тел погибших и возвращение их властям Армении под эгидой Международного Комитета Красного Креста;
- до возвращения военнопленных принять все меры по защите их жизни и обеспечению их физической и психологической неприкосновенности,
- обеспечить их надлежащей медицинской помощью.
Немногим ранее нас известили о том, что Суд зарегистрировал дело 12.10.2020 г., поставив об этом в известность правительство Азербайджана.
Суд постановил потребовать от правительства Азербайджана следующие сведения:
- в каких условиях содержатся в настоящее время двое плененных военнослужащих,
- информацию о проведенном медицинском обследовании и состоянии их здоровья,
- информацию о возможности обмена двух указанных военнослужащих, обусловленной положениями режима гуманитарного прекращения огня при посредничестве Российской Федерации.