Զարեհ Սինանյան. «Այս օգնության կարևորությունը դժվար է թերագնահատել. մենք չգիտենք՝ որքան է տևելու պատերազմը»
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացում նշեց, որ ադրբեջանական ագրեսիայի սկզբնական պահից ի վեր սփյուռքում տեղի է ունեցել մոբիլիզացիա։ Արտերկրում գտնվողները, տեսնելով, թե ինչ վիճակ է Հայաստանում, լծվել են գործի մի քանի ուղղություններով։
Ըստ Սինանյանի՝ տարբեր երկրներից 700 տոննա հումանիտար օգնություն է փոխանցվել Հայաստանին, 100 տոննա հումանիտար օգնություն սպասվում է, որը պետք է ուղարկվի ԱՄՆ-ից, սակայն Թուրքիան արգելել է օդային իր տարածքով նույնիսկ մարդասիրական օգնություն փոխադրել, որի արդյունքում թռիչքը հետաձգվում է։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի խոսքով՝ որքան կոորդինացված աշխատանք կատարվի, այնքան ավելի լավ կլինի։
Ֆինանսկան օգնության վերաբերյալ Սինանյանն ասաց, որ հավաքված գումարի հիմնական մասն ուղարկվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին. մինչ օրս շուրջ 120 մլն դոլար գումար է հավաքվել, իսկ Տելեթոնի արդյունքները կամփոփվեն կիրակի։
«Այս օգնության կարևորությունը դժվար է թերագնահատել, որովհետեւ մենք չգիտենք` որքան է տևելու պատերազմը և հասկանում եք՝ ինչպիսի վնասվածքներ է կրել Հայաստանը, ենթակառուցվածքները, և ձեր օգնությունն ուղղակիորեն կապված է մեր ջանքերի հաջող ավարտի հետ», - նշեց Սինանյանը։
Անդրադառնալով սփյուռքից Հայաստան եկողներին՝ Սինանյանը նշեց, որ կան շատ բժիշկներ, որոնք գալիս են արտերկրից, և գրասենյակը քաջալերում է այդ հոսքը։ Դիմելով այն անձանց, որոնք պատրաստվում են գալ Հայաստան, Սինանյանն ասաց, որ կապ հաստատեն գրասենյակի հետ և տեղեկացնեն ժամանման մասին, որպեսզի կարողությունները հնարավորինս օպտիմալ օգտագործվի։
Զարեհ Սինանյանը կարևորեց աշխարհում հասարակական կարծիքի ձևավորման մեջ հայրենակիցների դերը, ինչպես նաև մեդիայի անդրադարձը, որն ամբողջությամբ կներկայացնի իրավիճակը։
Իսկ ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում իրականացվող ցույցերը, նախաձեռնությունները ողջունելի համարեց՝ նշելով, որ դրանցով պետք է հասնեն երկու կարևորագույն նպատակի՝ Արցախի անկախության ճանաչմանը միջազգային հանրության կողմից և տարբեր պետությունների կողմից, ինչպես նաև թուրք-ադրբեջանական, ահաբեկչական խմբերի ագրեսիայի դատապարտմանը տարբեր պետութունների կողմից։

Заре Синанян: “Важность этой помощи трудно переоценить, поскольку мы не знаем, сколько продлится война”
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян на брифинге в Едином армянской информационном центре отметил, что с самого начала азербайджанской агрессии в диаспоре началась мобилизация.
Проживающие за рубежом армяне, видя, в какой ситуации оказалась Армения, сразу же приступили к работе на нескольких направлениях.
По словам Синаняна, в Армению доставлено 700 тонн гуманитарной помощи из разных стран. Ожидается прибытие еще 100 тонн из США. Однако Турция запретила перевозку через свое воздушное пространство даже гуманитарных грузов, из-за чего полет пришлось отложить.
Касаясь финансовой помощи, Заре Синанян отметил, что основная часть собранной суммы направляется в Общеармянский фонд “Айастан”. Что касается результатов прошедшего на днях в Америке телетона, то его результаты будут обобщены в воскресенье.
“Важность этой помощи трудно переоценить, потому что мы не знаем, сколько продлится война, и понимаем, какой ущерб нанесен Армении, инфраструктурам. Поэтому результат наших усилий напрямую зависит от вашей помощи”,- сказал Синанян.
Говоря о приезжающих в Армению соотечественниках из диаспоры, главный уполномоченный по делам диаспоры сообщил, что особенно много приезжает врачей, что очень можно только приветствовать. Обращаясь к тем, кто собирается приехать в Армению, Заре Синанян призвал их связаться с офисом главного уполномоченного по делам диаспоры и сообщить о прибытии, что позволит оптимально использовать имеющийся потенциал.
Заре Синанян подчеркнул также важность участия наших соотечественников в процессе формирования общественного мнения во всем мире, что позволяет максимально объективно представлять на международном уровне ситуацию в нашем регионе.
Он также приветствовал акции, которые организуются в США и Европе, отметив, что с их помощью необходимо добиться двух важнейших целей: признания независимости Арцаха международным сообществом и различными государствами, а также осуждения многими странами турецко-азербайджанской агрессии и вовлечения в конфликт террористов-наемников.