Ադրբեջանի դիվերսիոն խմբի կողմից Արցախի 2 բնակչի դաժան սպանության դեպքի առթիվ քրգործ է հարուցվել
Արցախի Հանրապետութան դեմ Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում Արցախի երկու բնակիչների՝ 73 եւ 25 տարեկան, դաժանաբար սպանելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազության խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«Սոցիալական ցանցերում այսօր ակտիվորեն տարածվել է տեսանյութ, որտեղ երևում է, թե ինչպես են Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները, ակնհայտ ազգային ատելության շարժառիթներից ելնելով, կրակահերթեր արձակում անզեն և անպաշտպան մեկ տարեց մարդու և մեկ երիտասարդի ուղղությամբ՝ առանձնակի դաժանության ցուցաբերմամբ շարունակելով կրակել նաև նրանց վայր ընկած մարմինների վրա:
Սպանություն կատարելու նշված դեպքի առթիվ Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազության կողմից ԱՀ քրեական օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Իրականացված միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ պաշտպանության միջոցներից զրկված, փաստացի գերու կարգավիճակ ունեցող երկու քաղաքացիական անձանց՝ Հադրութ քաղաքի բնակիչ, 1947թ. ծնված Բ.Հ.-ի և Հադրութի շրջանի Տյաք գյուղի բնակիչ, 1995թ. ծնված Յ. Ա.-ի սպանությունը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի լրջագույն խախտմամբ, կատարվել է Ադրբեջանի Հանրապետության դիվերսիոն խմբի զինծառայողների կողմից Հադրութ քաղաք ներթափանցելու ընթացքում, Արթուր Մկրտչյան փողոցում:

A criminal case has been initiated in connection with the brutal murder of two Artsakh residents, aged 73 and 25, during the aggressive war unleashed by the Republic of Azerbaijan against the Artsakh Republic, this according to a statement released by Adviser to the Artsakh’s Prosecutor General's Office Gor Abrahamyan.
"A video has been actively spread on social networks today, where it is seen how the servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, for obvious motives of national hatred, open fire on an unarmed, defenseless old man and a young man, continuing to shoot them with extreme cruelty,” the statement reads.
According to the statement, the two civilians were “de facto captives” and thus ensured protection from such violations of international norms.
One of the two civilians (b. 1947) is identified as a Hadrut town resident, and the other a resident (b. 1995) of the Tayk village in the Hadrut region.