Արտակ Զեյնալյան. «Եթե գերեվարված անձանց հետ մի բան պատահի, չափազանց խիստ խախտում է»
Երեկ երեկոյան ՄԻԵԴ-ը բավարարել է հայ դիմումատուների պահանջը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանի կառավարությունը ապահովել գերեվարված զինծառայողներ Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը։ ՄԻԵԴ-ը պահանջել է Ադրբեջանից մինչև հոկտեմբերի 22-ը Դատարանին ներկայացնել գերեվարված զինծառայողների որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ։
Իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը և փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը գերեվարված երկու զինծառայողների՝ Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի անունից հրատապ միջոց կիրառելու մասին օրեր առաջ դիմում էին ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)։ Դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկատվություն պահանջելու մասին որոշում էր կայացրել՝ վերջնաժամկետ սահմանելով այս տարվա հոկտեմբերի 22-ը։
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ բացահայտված դրվագները՝ իրավապաշտպանները կրկին դիմում են ներկայացրել Եվրոպական դատարանին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի զինված ուժերի ներգրավվածությամբ ռազմագերիների նկատմամբ պատերազմական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ ապացույցներ։ Հենց այդ ապացույցների հիման վրա էլ ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովել գերեվարված զինծառայողների կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը:
Իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները ենթակա են կատարման անվերապահորեն, որովհետև պետությունը, երբ անդամակցել է Եվրոպայի խորհրդին, ստանձնել է պարտականություն՝ կատարելու Եվրոպական դատարանի վճիռները: Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրությունը Ադրբեջանի Հանրապետության ներպետական իրավական ակտ է, և այլևս այն կատարելը ոչ թե պարտավորություն է, այլ պարտականություն, պետք է անվերապահորեն կատարի:
Արտակ Զեյնալյանի խոսքերով՝ եթե Եվրոպական դատարանի որոշումը պետությունը չի կատարում, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիան և իրավական ակտերն ունեն մեխանիզմներ դրանք պարտադրելու: Այժմ մի փոքր կոշտացել են այդ մեխանիզմները՝ նոր որոշումների, նոր հատուցման չափերի ձևով:
«Աստված մի արասցե, եթե գերեվարված անձանց հետ մի բան պատահի, դա չափազանց խիստ խախտում է: Դա դիտավորյալ, գիտակցված խախտում է, իր պարտականությունները դիտավորյալ չկատարել է նշանակում: Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններն իրենք պարտականություն ունեն կատարել Եվրոպական դատարանի կայացրած որոշումները»,-ասաց Արտակ Զեյնալյանը:
Հարցին, թե տեղեկություն ունեն, արդյոք միջազգային «Կարմիր խաչ»-ի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են գերեվարված հայ զինծառայողներին, Արտակ Զեյնալյանն ասաց, թե տեղեկություններ ունեն, որ Ադրբեջանն այս պահին չի համագործակցում «Կարմիր խաչ»-ի հետ:

Артак Зейналян: “Если с пленными что-то случится, это будет чрезвычайно серьезное нарушение”
Европейский суд по правам человека вчера удовлетворил требование армянской стороны, обязав правительство Азербайджана обеспечить неприкосновенность жизни и право на здоровье взятых в плен военнослужащих Арега Саргсяна и Нарека Амирджаняна. ЕСПЧ потребовал от Азербайджана до 22 октября предоставить Суду сведения о самочувствии и состоянии здоровья военнопленных.
Несколько дней назад правозащитник Артак Зейналян и адвокат Сирануш Саакян от имени двух находящихся в плену армянских военнослужащих – Арега Саргсяна и Нарека Амирджаняна – представили в ЕСПЧ заявление о применении промежуточных мер.
Евросуд принял решение о предоставлении информации правительством Азербайджана. Крайний срок выполнения решения – 22 октября с.г.
Учитывая выявленные эпизоды грубейших нарушений гуманитарного права со стороны Азербайджана, правозащитники вновь обратились в ЕСПЧ с заявлением, в котором представили доказательства военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана в отношении военнопленных. Именно на основании этих доказательств Евросуд обязал Азербайджан обеспечить неприкосновенность жизни и право на здоровье плененных армянских военнослужащих.
В беседе с Hetq.am правозащитник Артак Зейналян сказал, что постановления Европейского суда по правам человека подлежат безоговорочному исполнению, поскольку при вступлении в Совет Европы государство берет на себя обязательство исполнять эти постановления. Устав Совета Европы является внутригосударственным правовым актом Азербайджанской Республики, и его соблюдение является обязательством, подлежащим безоговорочному выполнению.
По словам правозащитника, в случае невыполнения государством решений ЕСПЧ задействуются механизмы Конвенции о защите прав и основополагающих прав человека и правовых актов, которые принуждают к их выполнению. В настоящее время эти механизмы ужесточены новыми решениями и новыми размерами компенсаций.
“Не дай Бог, если с находящимися в плену лицами что-то случится, это будет чрезвычайно серьезным нарушением. Это будет означать преднамеренное осознанное невыполнение своих обязательств. Государства-члены Совета Европы обязаны выполнять решения ЕСПЧ”,- подчеркнул Артак Зейналян.
На вопрос, имеются ли сведения о посещении армянских военнопленных сотрудниками офиса Международного Комитета Красного Креста, правозащитник отметил, что, по имеющимся данным, Азербайджан в настоящее время не сотрудничает с МККК.