ԱԱԾ. Ադրբեջանը գաղտնի ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ է տեղափոխում
Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմից, տվյալ երկրի ղեկավարի մակարդակով, լուրեր են շրջանառվում, որ տարբեր երկրների օդային տարածքներով դեպի Հայաստանի Հանրապետություն քաղաքացիական ինքնաթիռներով, մաքսանենգ ճանապարհով զինամթերք է տեղափոխվում, ինչպես նաև՝ մի շարք այլ ոչ հավաստի տեղեկություններ։
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես հերքում է այդ տեղեկությունները՝ նշելով, որ դրանց նպատակը Հայաստանի Հանրապետության հեղինակությանը, ինչպես նաև՝ գործընկեր ու բարեկամ երկրների հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններին հարված հասցնելն է:
Ըստ ԱԱԾ տրամադրության տակ գտնվող կոնկրետ տվյալների՝ ադրբեջանական կողմը զբաղվում է դեպի իր տարածք զգալի քանակությամբ ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ տեղափոխելու գործով, որի մասին են վկայում Բաքվի օդանավակայանից ադրբեջանական «Սիլկ ուեյ» (Silk Way) բեռնափոխադրող ավիաընկերության «Բոինգ-747» և «ԻԼ-76» ինքնաթիռներով դեպի տարբեր երկրների ռազմական օդանավակայաններ և հետադարձ ուղղությամբ իրականացվող չվերթները. օրինակ՝ արձանագրվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Բաքվից դեպի Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան իրականացվող չվերթը, հոկտեմբերի 17-ին՝ Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան-Պակիստանի Լաշկառ գահի օդանավակայան-Բաքու չվերթը: Նույն երթուղին նախատեսված է նաև հոկտեմբերի 18-ին: Նախատեսված են նաև Բաքվից միջանկյալ օդանավակայանով Կանդագարի օդանավակայան ու հետադարձ չվերթները:
Ավելին, նմանատիպ չվերթներ են կատարվելու նաև հոկտեմբերի 19-ից հետո:
Ընդ որում, նշված չվերթների մի մասը միջազգային չվացուցակների համակարգում բացակայում են և որոշ օդանավակայաններ չունեն միջազգային դասակարգում:
Ակնհայտ խոսուն և իրադրության մասին հստակ պատկերացում տվող այս տվյալները փաստում են, որ թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքն այս գործողություններով փորձում է ընդլայնել ահաբեկիչներ և զինամթերք ներգրավելու աշխարհագրությունը, ինչպես նաև իր այդ չարամիտ գործելաոճը կոծկելու նպատակով սեփական հակաօրինական արարքները վերագրել հայկական կողմին՝ դրանով հանդերձ փորձ կատարելով նաև լարվածություններ ստեղծել միջազգային տարբեր հարաբերություններում:
ԱԱԾ-ն, պաշտոնապես դիմելով միջազգային իրավասու կառույցներին, հորդորում է չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին և հիմք չընդունել տարածվող ապատեղեկատվությունը:
«Միաժամանակ կոչ ենք անում քննության առարկա դարձնել մեր կողմից տրամադրված հավաստի տեղեկությունները, բազմակողմանիորեն ստուգել դրանք և հետամուտ լինել պարզաբանելու հիշյալ չվերթներով ռազմական նշանակության բեռների և ուղևորների՝ Ադրբեջան տեղափոխելու իրական հանգամանքներն ու նպատակները»,-ասված է ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ։

СНБ: Азербайджан тайно перебрасывает боеприпасы и террористов-наемников
Служба национальной безопасности Республики Армения распространила сегодня сообщение, в котором говорится:
“В последние дни на уровне руководителей Азербайджана циркулируют слухи о том, что в Республику Армения контрабандным путем через воздушное пространство различных стран гражданскими самолетами доставляются боеприпасы. Распространяется также ряд других недостоверных сведений.
Служба национальной безопасности Республики Армения официально опровергает эти сведения, отмечая что они преследуют цель нанести удар по репутации Республики Армения, а также по теплым отношениям с ее партнерами и дружественными странами.
Согласно имеющимся в распоряжении СНБ конкретным данным, азербайджанская сторона занимается переброской на свою территорию значительного количества боеприпасов и террористов-наемников, о чем свидетельствуют полеты самолетов “Боинг-747” и “Ил-76” азербайджанской авиакомпании-грузоперевозчика “Силк Уэй” (Silk Way) на военные аэродромы различных стран и в обратном направлении. Например, зафиксированный 16 октября 2020 г. вылет из Баку на аэродром “Баграм” в Афганистане, 17 октября – из Баку на аэродром “Баграм” в Афганистане и аэродром “Лакшар гах” в Пакистане. Рейсы по этим маршрутам намечены и на 18 октября. Запланированы также рейсы из Баку в Кандагар и обратно.
Более того, аналогичные полеты должны быть выполнены и после 19 октября. Отметим, что некоторые из этих рейсов отсутствуют в системе международных расписаний.
Эти красноречивые данные свидетельствуют о том, что тем самым турецко-азербайджано-террористический альянс пытается расширить географию поставок боеприпасов и привлечения террористов, а также с целью сокрытия своих злоумышленных действий приписать собственные противоправные деяния армянской стороне, тем самым вызвав напряженность в различных международных отношениях.
СНБ официально обращается к компетентным международным структурам с призывом не поддаваться провокациям азербайджанской стороны и не брать за основу распространяемую ею дезинформацию.
В то же время мы призываем сделать предметом расследования предоставленные нами достоверные сведения, всесторонне проверить их и добиться выяснения реальных обстоятельств и целей переброски указанными рейсами в Азербайджан грузов военного назначения”.