Ադրբեջանցիները հարձակվել են Իսրայելում ավտոերթ իրականացնող հայերի վրա
«Հետք»-ը հայտնել էր, որ այսօր՝ հոկտեմբերի 17-ին, Իսրայելի հայ համայնքը ավտոերթ էր սկսել դեպի Երուսաղեմ։ Հայ համայնքը Երուսաղեմի Պաշտպանության նախարարության և Իսրայելի խորհրդարանի՝ Քնեսեթի դիմաց բողոքի ակցիա է իրականացրել՝ պահանջելով, որ Իսրայելն այլևս զենք չվաճառի Ադրբեջանին և ճանաչի Արցախի անկախությունը։
Երուսաղեմից վերադառնալիս ավտոերթի մասնակից երկու հայերի մեքենաներն առաջ էին ընկել, երբ նրանց ճանապարհը կտրել է ադրբեջանական մոտ 10 մեքենա, որոնք նախապես ճանապարհին սպասում էին հայերին, որից հետո ադրբեջանցիները հարձակվել են հայերի վրա:
«Բարձրացան մեքենաների վրա, սկսեցին ջարդել Ադրբեջանի դրոշների պոչերով ու ոտքերով հարվածում էին մեքենաներին,մարդկանց մեքենաներից դուրս էին քաշում ու խփում։ Մոտավորապես 30 հոգի կլինեին»,- մեզ հետ զրույցում հայտնեց ցույցի մասնակից Էսթեր Մելքումովան։
Վերջինիս խոսքով՝ ադրբեջանցիները փախել են այն ժամանակ, երբ ավտոերթին մասնակցող մյուս հայերը մոտեցել են և եկել է ոստիկանությունը։

В Израиле азербайджанцы напали на проводивших автошествие армян
Heq.am уже сообщил о том, что сегодня армянская община Израиля организовала автошествие в Иерусалим, где провела акции протеста перед зданиями министерства обороны и парламента страны – Кнессета – с требованием не продавать оружие Азербайджану и признать независимость Арцаха.
На обратном пути несколько армянских автомобилей остановились, чтобы дождаться остальных участников акции. В это время путь им преградили две проехавшие вперед машины. Оттуда вышли несколько человек и набросились на армян.
“Они поднялись на автомобили и начали бить по ним ногами и древками азербайджанских флагов. Затем принялись насильно выводить людей из машин. Их было человек 20”,- сообщила Hetq.am участница акции Эстер Мелкумова.
Увидев, что подъезжают остальные армянские машины и полиция, азербайджанцы убежали. Два участника автошествия были доставлены в больницу.