1 արքայանարինջը` 100 դրամ. սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուրի աշակերտների նախաձեռնությունը
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչներն արքայանարինջ են վաճառում` հասույթն ուղղելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:
Նախաձեռնությունը սկիզբ է առել դպրոցի աշակերտական խորհրդի և ուսուցիչների քննարկումների արդյունքում: Դպրոցի տնօրեն Նառա Պապյանը պատմում է` պատերազմը սկսվելու առաջին օրվանից սկսել են քննարկել, թե ինչ կարող են անել թիկունքում:
«Բոլորս առաջնագծում հարազատներ ունենք` ամուսիններ, տղաներ, եղբայրներ, և այսկերպ ենք կարողանում մասնակից դառնալ այդ պատերազմին»,-ասում է Պապյանը` հավելելով, որ ըստ իրեն՝ հայրենիքը սիրում են ոչ թե բառերով, այլն ապրելակերպով:
Սահմանամերձ գյուղի դպրոցի տնօրենն անկեղծանում է` որպես ծնող, ում որդին կամավորագրվել և մեկնել է առաջնագիծ, փորձել է ինքը ևս գնալ Արցախ, սակայն հասկացել է` չի կարող դպրոցի իր «զավակներին» թողնել ու գնալ:
Նախաձեռնության առաջին օրը` հոկտեմբերի 17-ին, դպրոցականները վաճառել են 60 հազար դրամի արքայանարինջ, մեկ հատը վաճառում են 100 դրամով: Վաճառքն իրականացնում են Բերդ համայնքում: Գյուղի բնակիչներն առաջարկում են նախաձեռնության շրջանակն ընդլայնել ու վաճառել նաև գյուղական այլ արտադրանք: Գնորդներից շատերը, ըստ դպրոցի տնօրենի, նույնիսկ չեն վերցնում միրգը, գումարը փոխանցում են ու արագ հեռանում:
Դպրոցի 14-ամյա աշակերտուհի Նունեն պատմում է, որ որոշել են այս եղանակով իրենց ներդրումն ունենալ: Ասում է, երբ գյուղացիներն իմանում են, թե ինչ նպատակի համար են իրենք արքայանարինջ հավաքում, ոչ միայն ողջունում են, այլ յուրաքանչյուրն առաջարկում է հենց իր ծառերից հավաքել: Նունեի համար շատ տպավորիչ է եղել այն, որ մի տատիկ, որի որդին զոհվել է առաջնագծում, գումար է տվել ու ասել` չեմ կարող չմասնակցել, զինվորների համար է:
«Ուզում եմ յուրանչյուրս էլ գիտակցենք, որ մեր չնչին քայլով կարող ենք մեր նեդրումն ունենալ հաղթանակի հարցում ու կուզեի նաև ասել` հպարտ եմ, որ հայ եմ, հպարտ եմ, որ այն մարդկանց ազգակիցն եմ, որոնք հենց հիմա սահմանին հերոսական մարտեր են մղում»,- ասում է Նունեն:
Դպրոցի մեկ այլ աշակերտուհի Լիանա Ադամյանն էլ ասում է` ուրախ է, որ նման նախաձեռնության անդամ է և հույս ունի, որ այս կերպ կկարողանան ինչ-որ չափով օգնել Արցախին: Ասում է` անցորդները, տեսնելով, որ նախաձեռնությունը բանակի համար է, գալիս, գնում են միրգը, շատ դեպքերում նույնիսկ միայն գումարը փոխանցում:
Դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Արև Մելիքյանը կարևորում է, որ յուրաքանչյուրը գիտակցի, թե որքան կարևոր է իր մեծ ու փոքր ներդրումն այս իրավիճակում: Վստահեցնում է, որ իրենց նախաձեռնությունը շարունակական է լինելու, և ընդգծում` ինչպես առաջնագիծն է մարտական տրամադրված, այնպես էլ` թիկունքը:

Один королёк – за 100 драмов: школьники приграничной общины Неркин Кармирахбюр собирают деньги для фонда “Айастан”
Школьники и учителя средней школы приграничного села Неркин Кармирахбюр в Тавушской области решили организовать продажу корольков, а выручку перечислять в Общеармянский фонд “Айастан”.
Инициатива возникла в ходе обсуждений, организованных школьным советом и учителями. По словам директора школы Нары Папян, с первых же дней войны педагоги выразили желание оказать посильную помощь фронту.
“У нас у всех на передовой есть родные – мужья, сыновья, братья. И этой инициативой мы хотим поддержать тех, кто сегодня воюет”,- сказала Н.Папян, подчеркнув, что для них любовь к родине – не просто слова, а образ жизни.
Директор призналась, что она как мать, чей сын тоже отправился в Арцах, хотела записаться добровольцем на фронт, но потом поняла, что не может оставить школу и своих “детей”.
17 октября, в первый день осуществления инициативы, школьникам удалось выручить от продажи корольков 60 тысяч драмов. Один плод они продают за 100 драмов. Жители села предложили расширить рамки этой инициативы и продавать также другие виды сельхозпродукции. Покупателей много, бывают даже случаи, когда люди не берут фрукты, просто оставляют деньги и уходят.
По словам 14-летней Нуне, когда фермеры узнали, с какой целью они собирают корольки, не только поддержали их начинание, но и стали наперебой предлагать свой урожай.
Нуне не может забыть пожилую женщину, сын которой погиб на передовой. Она принесла небольшую сумму и сказала, что не может остаться в стороне, так как деньги предназначены для солдат.
“Хочу, чтобы каждый из нас осознал, что этим небольшим шагом мы вносим свой вклад в победу. И еще хочу сказать, что горжусь тем, что я армянка, я соотечественница тех людей, которые сейчас ведут героические бои на границе”,- добавила Нуне.
Другая ученица школы, Лиана Адамян, сказала, что рада участвовать в этой инициативе и надеется, что таким образом им удастся оказать небольшую помощь Арцаху. По словам девочки, когда прохожие узнают, что цель инициативы помочь армии, сразу подходят и покупают фрукты, иногда даже просто передают деньги.
Учительница армянского языка и литературы Арев Меликян считает, что каждый из нас должен осознать важность внесения своего посильного вклада в дело помощи армии. Учительница заверила, что инициатива будет продолжена. И добавила: боевой настрой должен быть не только на передовой, но и в тылу.