Թավրիզում իրավիճակը լարված է. տեղի ադրբեջանցիները պահանջում են փակել Իրան-Հայաստան սահմանը
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության սրմանը զուգահեռ, լարված է նաև իրավիճակը Իրանի Թավրիզ քաղաքում: Այստեղ, հիշեցնենք, ապրում են մեծաթիվ հայեր և ադրբեջանցիներ:
Տեղի ադրբեջանցիներն այսօր բողոքի ակցիա են կազմակերպել և Իրանի իշխանություններից պահանջել են փակել իրանահայկական Նորդուզի անցակետը, որտեղով, ըստ նրանց, Հայաստանը զենք է ստանում:
Թավրիզը Իրանի՝ մեծությամբ 6-րդ քաղաքն է` 1,7 մլն բնակչությամբ: Այն Իրանի հյուսիսային նահանգի կարևոր տնտեսական կենտրոնն է: Գերազանցապես բնակեցված է ադրբեջանցիներով:
Ատրպատական նահանգում հաշվվում է մինչև 7000 հայ: Դրա շուրջ կեսը Թավրիզում է ապրում:
Մեզ հետ զրույցում Թավրիզում բնակվող տիկին Սիրարփին պատմեց, որ իրավիճակն այս օրերին լարված է, սակայն լուրջ բախումներ հայերի և ադրբեջանցիների միջև տեղի չեն ունեցել, և Իրանի իրավապահները ուշի-ուշով հսկում են երկու կողմին էլ:
«Կառավարությունը շատ ուշադիր հսկում է այս օրերին, հայկական թաղամասերում հանդարտ է, խանութները բացում են հայերը, իրենց գործերով են զբաղված, և ամեն Աստծո օր աղոթում ենք մեր զինվորների և խաղաղության համար»,- ասաց տիկին Սիրարփին:
Հոկտեմբերի սկզբից Իրանի ադրբեջանցիները նմանատիպ բողոքի ակցիաներ են իրականացնում նաև Արդաբիլում և Ուրմիայում: Ոստիկանության և իրանաբնակ ադրբեջանցիների միջև նույնիսկ բախումներ են տեղի ունեցել Արդաբիլում, ինչի հետևանքով տեղացի մեկ տասնյակից ավելի ադրբեջանցիներ են ձերբակալվել:

В Тебризе ситуация накалена: местные азербайджанцы требуют перекрыть границу Иран-Армения
Параллельно обострению армяно-азербайджанского конфликта накаляется ситуация в городе Тебриз в Иране. Здесь, как известно, живет много армян и азербайджанцев.
Сегодня местные азербайджанцы организовали акцию протеста, в ходе которой требовали от властей Ирана закрыть армяно-иранский пропускной пункт в Нордузе.
Тебриз – шестой по величине город Ирана с населением 1,7 млн человек. Город является важным экономическим центром на севере Ирана. Населен преимущественно азербайджанцами.
В провинции Атрпатакан насчитывется до 7000 армян. Половина из них живет в Тебризе.
Проживающая в этом городе г-жа Сирарпи в беседе с нами сказала, что обстановка в эти дни накалена, однако серьезных столкновений между армянами и азербайджанцами не было. Иранская полиция внимательно следит за обеими сторонами.
“В эти дни правительство установило строгий контроль. В армянском квартале спокойно, магазины открыты, армяне занимаются своими делами. И каждый день мы молимся Богу за наших солдат, за мир”,- сказала г-жа Сирарпи.
С начала октября акции протеста иранских азербайджанцев проходят также в Ардабиле и Урмии. В Ардабиле даже произошли столкновения полиции с местными азербайджанцами, в результате чего было задержано более десятка человек.