Ադրբեջանը պատասխանատվության է ենթարկվելու Դուբլինյան կոնվենցիայով արգելված կասետային ռումբեր կիրառելու համար
Հոկտեմբերի 20-ին Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով էր հրավիրվել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը` Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացվող հանցագործությունները թեմայով քննարկմանը:
Արման Թաթոյանի խոսքով` սեպտեմբերի 27-ից սկսած թուրք-ադրբեջանական զինված հարձակումները Հայաստանի և Արցախի բնակչության և բնակավայրերի նկատմամբ թիրախավորված ձևով է իրականացվում` վնասներ հասցնելով հենց քաղաքացիական բնակչությանը:
«Այս զինված հարձակումները Հայաստանի քաղաքացիական բնակավայրերի նկատկմամբ իրականացվում են արգելված կասետային զինատեսակներով. դրանով ոչ միայն մահ է պատճառվում, այլև կյանքը խեղող վնասվածքներ են հասցվում»,- ասաց Արման Թաթոյանը:
Հայաստանի Օմբուդսմենը խոսեց պատերազմում կիրառվող վարձկան ահաբեկիչների առկայության մասին` նշելով, որ այն արդեն միջազգայնորեն հաստատված փաստ է: Վերջիններս պատերազմական հանցագործություններ են կատարում և իրենք իսկ իրենց տեսանյութերում ասում են, որ շարունակելու են ահաբեկչական գործողությունները:
«Ատելության խոսքն առաջին օրվանից ուղեկցում է այս պրոցեսը: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանում միշտ է եղել պետական բարձր մակարդակի հայատյացություն, այդ ատելությունը առավել կազմակերպված սոցիալական ցանցերում իրականացվում է` բռնության տեսանյութեր տարածելով»,- ասաց Թաթոյանը:
Ըստ ՄԻՊ-ի` այս պատերազմում հակառակորդը նպատակ ունի Հայաստանի և Արցախի բնակչության էթնիկ զտման, դա է փաստում այն, որ սեպտեմբերի 27-ից սկսած թիրախային հարվածներ են հասցվում նաև քաղաքացիական բնակավայրերի նկատմամբ: ՄԻՊ-ի աշխատակազմի փաստահավաք խմբի աշխատանքները Վարդենիսի հարակից համայնքներում սեպտեմբերի 30-ին Անօդաչու թռչող սարքերի պատճառով ընդհատվել են և շարունակվել հաջորդ օրը:
Թաթոյանի խոսքով` Ադրբեջանի ՄԻՊ-ը կեղծ տեղեկություններ է փոխանցում գործընկերներին: Թաթոյանը պատմեց, որ տարբեր երկրների իր գործընկերները իրենց համերաշխության խոսքն են հղել իրեն քաղաքացիական անձանց շրջանում արձանագրված զոհերի և վիրավորների առնչությամբ: Ըստ Թաթոյանի` ամենայն հավանականությամբ՝ որոշ ՄԻՊ-եր նաև համերաշխություն են հայտնել Ադրբեջանի ՄԻՊ-ին, վերջինս էլ խեղաթյուրելով փաստերը այդ երկրների անունները հրապարակել է` ասելով, որ նրանց աջակցում են Ադրբեջանին:
Թաթոյանը հայտնեց նաև, որ Ադրբեջանն օգտագործում է Հայաստանի զինուժի կադրերը` ապատեղեկատվություն տարածելով, որ Հայաստանը առաջնագիծ է ուղարկում նաև լրագրողներին:
Թաթոյանն ընդգծեց` կոնֆլիկտային գոտիներում լրագրողի աշխատանքն ունի լեգիտիմ իրավապաշտպան նշանակություն, և միանշանակ է, որ լրագրողների աշխատանքի շնորհիվ է հնարավոր է լինում ձեռք բերել ապացույցներ տարբեր սադրանքների և բռնությունների վերաբերյալ: Թաթոյանը հիշեցրեց, որ ադրբեջանական հրետակոծությունների հետևանքով վնասվածքներ են ստացել ինչպես հայ, այնպես էլ արտասահմանյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները, որոնք որևէ զինվորականի հետ որևէ առնչություն չեն ունեցել, ունեցել են լրագրողական տարբերանշաններ և կատարել են իրենց մասնագիտական աշխատանքը: Թաթոյանի խոսքով, եթե նույնիսկ պետությունը չի կարողանում տարբերակել անձը քաղաքացիական է, թե լրագրող, կանխավարկածը միշտ լրագրողի օգտին է: Եւ միանշանակ է, որ Ադրբեջանը պետք է իրավական պատասխանատվություն կրի լրագրողներին թիրախավորելու համար:
Թաթոյանը շեշտեց` Ադրբեջանը պատասխանատվության է ենթարկվելու նաև քաղաքացիական բնակավայրերը կասետային ռումբերով թիրախավորելու համար, քանի որ դեռ 2008 թվականից Դուբլինում մի շարք երկրների կողմից ընդունվել է կոնվենցիա, որն արգելում է կասետային ռումբերի կիրառումը: Եւ չնայած Ադրբեջանը չի միացել այդ կոնվենցիային, սակայն դա վերջինիս չի ազատում պատասխանատվությունից, քանի որ Ադրբեջանը դրանով թիրախավորել է նաև Ստեփանակերտի կենտրոնական հատվածները, իսկ Դուբլինի կոնվենցիայով գործում է խիտ բնակեցված շրջանների նկատմամբ կասետային ռումբ օգտագործելու արգելք:

Азербайджан будет привлечен к ответственности за применение запрещенных Дублинской конвенцией кассетных боеприпасов
20 октября в постоянной комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции Национального Собрания Армении состоялось обсуждение с участием Защитника прав человека РА Армана Татояна. На повестке был вопрос преступлений против мирного населения Арцаха, совершаемых Азербайджаном и Турцией.
Арман Татоян отметил, что во время начавшихся 27 сентября турецко-азербайджанских вооруженные нападений на мирных жителей и населенные пункты Армении и Арцаха мишенью служило именно гражданское население. “Обстрелы гражданских населенных пунктов Армении осуществлялись запрещенными кассетными боеприпасами”,- отметил омбудсмен.
А.Татоян коснулся также участие в войне террористов-наемников, подчеркнув, что этот факт подтвердило и международное сообщество. Террористы совершают военные преступления, а затем в своих видеороликах заявляют, что будут продолжать террористические действия.
“С первых же дней войны этот процесс сопровождается сеящими ненависть заявлениями. Очевидно, что в Азербайджане арменофобия всегда проявлялась на государственном уровне. Наиболее организованно ненависть выражается в социальных сетях путем распространения содержащих сцены насилия видеороликов”,- отметил Защитник прав человека.
По его словам, в этой войне противник добивается этнической чистки Армении и Арцаха. Это подтверждают и осуществленные 27 сентября таргетные удары по гражданским населенным пунктам. 30 сентября работа группы по сбору фактов администрации Защитника прав человека РА была прервана из-за появления беспилотных летательных аппаратов над Варденисом.
Арман Татоян сообщил, что Защитник прав человека Азербайджана передает своим коллегам ложные сведения. Вместе с тем омбудсмены многих стран мира выразили поддержку Арману Татоян в связи с погибшими и ранеными среди гражданского населения.
Касаясь работы журналистовв в зонах конфликта, Татоян подчеркнул, что их деятельность имеет легитимное правозащитное значение, поскольку именно благодаря работе журналистов удается получать доказательства различных провокаций и фактов насилия.
Омбудсмен Армении напомнил о том, что вследствие обстрелов азербайджанских вооруженных сил ранения получили как армянские, так и иностранные журналисты, которые имели на себе опознавательные знаки представителей СМИ и выполняли свои профессиональные обязанности. По словам Армана Татояна, если государство не в состоянии отличать гражданских лиц и, журналистов, то презумпция всегда настороне журналистов. Так что Азербайджан однозначно должен быть привлечен к ответственности за прицельные обстрелы представителей СМИ.
Азербайджан также должен понести ответственность за обстрел гражданского населения кассетными боеприпасами, применение которых запрещено Дублинской конвенцией 2008 г. И хотя Азербайджан не присоединился к данной конвенции, это не освобождает его от ответственности, поскольку эта страна наносила удары по центральным кварталам Степанакерта, а Дублинская конвенция запрещает использование кассетных боеприпасов в отношении густонаселенных районов